Tuhaf Ama Gerçek: Hamilelikte Göbek Deliği Hassasiyeti

Tuhaf Ama Gerçek: Hamilelikte Göbek Deliği Hassasiyeti
22 Şubat 2021

Hamilelikte vücudun birçok bölgesinde ağrı ve hassasiyet hissedilebilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı da karın içi basıncın artmasına bağlı olarak gelişen göbek deliği hassasiyetidir.

Hamilelikte göbek deliği ağrısı, kulağa tuhaf gelse de birçok kadının yaşadığı bir şikâyettir. Bu durumun birçok sebebi bulunur ancak en sık karşılaşılan sebebi kilo alımı ve karın içi basıncın artması gibi gebeliğin normal seyrinde görülen değişimlerdir. Dolayısıyla gebelikte göbek deliği ağrısının çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmediği söylenebilir. Ancak nadiren göbek fıtığı gibi hastalıkların da bu bölgede ağrıya neden olabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple, hamilelikte göbek deliğinde sancı gibi şikâyetler hissedildiğinde mutlaka muayene olmak ve altında yatan sebebi öğrenmek gerekir. Ciddi seçenekler ekarte edildikten sonra, doktorun önereceği ağrı kesiciler ve evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler ile ağrının şiddeti kontrol altına alınabilir. 


Peki, gebelikte göbek deliği ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte göbek deliği hassasiyeti ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Hamilelerin çoğu göbek deliği bölgesinde ağrı hisseder. Bu ağrının şiddeti her kadında farklı olabilmektedir. Genellikle karnın büyümeye başladığı 20. hafta ve sonrasında görülen bu şikâyet, çoğu zaman kilo alımı ve karın içi basıncın artması gibi gebeliğin normal seyrinde görülen değişimlerden kaynaklanır. Bununla birlikte göbek fıtığı, sindirim problemleri veya enfeksiyon gibi durumlar da hamilelikte göbek deliği ağrısına neden olabilmektedir. Bu nedenle şikâyetler hissedildiğinde doktora danışmak faydalı olacaktır. Şimdi, gebelikte göbek deliği ağrısının en sık karşılaşılan sebeplerine birlikte bakalım;

1. Rahmin Büyümesi

Hamileliğin özellikle 20. haftasından itibaren bebek ve rahim hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Ayrıca çoğu kadının kilo alımı da bu dönemlerde hızlanır. Bunun sonucunda kaslar iyice gerilir ve karın içi basınç artarak göbek deliğinde hassasiyet hissedilebilir.

2. Sindirim Problemleri

Hamilelik döneminde artan hormonların etkisiyle düz kas hücrelerinde gevşeme meydana gelir. Bu nedenle kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sindirim problemleriyle daha sık karşılaşılır. Sindirim sistemindeki problemler de karın ve göbek deliği bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir.

3. Göbek Fıtığı

Hamilelik, göbek fıtığı oluşması veya var olan göbek fıtığının fark edilir duruma gelmesi için riskli bir dönemdir. Özellikle hamilelik haftası ilerledikçe, var olan fıtıklar karın içi basıncının etkisiyle daha da büyüyüp belirginleşebilmektedir. Bunun en önemli belirtisi de göbek deliği etrafında şişlik, baskı hissi ve ağrıdır. Hamilelik döneminde fark edilen göbek fıtıkları için gebelikte herhangi bir tedavi uygulanmıyor. Doğumdan sonra ise basit bir operasyon ile tedavi edilebiliyor.

4. Diğer Nedenler

Tüm bunlara ek olarak enfeksiyon, hazımsızlık, kaslardaki ayrılma ve daha birçok sebep, gebelikte göbek deliğinde sancı hissedilmesine neden olabilmektedir.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Karın Ne Zaman Büyümeye Başlar?

Tuhaf Ama Gerçek: Hamilelikte Göbek Deliği Hassasiyeti

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik haftası ilerleyip rahim büyüdükçe karın gerilmeye başlar. Bu gerilmenin doğal bir sonucu olarak hamilelikte göbek deliği hassasiyeti oluşabilir. Genellikle gebeliğin 2. veya 3. döneminde ortaya çıkan bu şikâyetin giderilmesi için herhangi bir ilaç tedavisine gerek duyulmaz. Zira hissedilen ağrının, günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar yoğun olmaması beklenir. Çoğu zaman da şikâyetler doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Bu süreçte soğuk kompresler yapmak ağrının hafiflemesine yardımcı olabilir. Ancak ağrının şiddeti çok fazlaysa, göbek deliğinden akıntı geliyorsa, göbek deliğinin etrafında şişlik ve kızarıklık varsa, ağrıya mide bulantısı ve kusma gibi durumlar da ekleniyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Gebelikte Göbek Deliğinin Dışarı Doğru Çıkması veya Düzleşmesi Normal mi?

Hamilelik, kadınların fiziksel olarak birçok değişim yaşadığı bir süreçtir. Örneğin vücut daha fazla ödem tutabilir, saçlar hormonların etkisiyle daha sağlıklı görünebilir veya yine hormonların etkisiyle ciltte gebelik maskesi olarak da bilinen melazma isimli koyu lekeler meydana gelebilir. Aynı şekilde göbek deliğinde de bir takım değişiklikler göze çarpabilir. Örneğin hamilelikten önce çukur görünen göbek deliği, gebelik sırasında düzleşebilir. Ya da hamilelikte göbek deliğinin dışarı doğru çıkması, özellikle son aylarda gayet normaldir. Bu tarz değişimlerin çok büyük bir kısmı zararsızdır ve gebelik sonrasında kendiliğinden düzelir. Önemli olan, bu değişimlere başka belirtilerin de eklenip eklenmediğidir. Yukarıda da değindiğimiz gibi hamilelikte göbek deliği ağrısına veya göbek deliğinin dışarı doğru çıkıntı oluşturmasına akıntı, şişlik veya yoğun kızarıklık gibi belirtiler eklenmiyorsa, korkulacak bir durum yoktur.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Ne Zaman Geçer?

Tuhaf Ama Gerçek: Hamilelikte Göbek Deliği Hassasiyeti

Hamilelikte Göbek Deliğinden Cinsiyet Tahmin Edilebilir mi?

Halk arasında, çok uzun zamandır hamilelikte yaşanan çeşitli değişimlerin bebeğin cinsiyeti ile ilgili olabileceğine inanılıyor. Örneğin annenin canı tatlı çekiyorsa bebeğin erkek olacağı, tuzlu çekiyorsa bebeğin kız olacağı düşünülüyor. Aynı bağ, annenin göbek deliğinin şekli ile de kurulmuş ve göbek deliğinin yukarı doğru olmasının erkek bebek, aşağı doğru olmasının ise kız bebek belirtisi olduğu inancı geliştirilmiştir. Bu inanış, toplumun büyük bir kesiminde yer edinse de hamilelikte göbek deliğinden cinsiyet tahmini yapmak mümkün değildir. Konuyla ilgili yapılan bir bilimsel çalışma da bulunmamaktadır. Bu nedenle hamilelikte göbek deliğinin şekli ve cinsiyet arasında herhangi bir bağ olduğunu söylemek bilimsel açıdan mümkün değildir.

Sonuç olarak, hamilelikte göbek deliği ağrısı genellikle ciddi bir problemin habercisi olmasa da ağrının şiddeti fazlaysa veya akıntı gibi başka belirtiler de ekleniyorsa doktora danışmak sağlıklı olacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.