En Heyecanlı Bekleyiş: Hamilelikte Karın Ne Zaman Belirginleşmeye Başlar?

En Heyecanlı Bekleyiş: Hamilelikte Karın Ne Zaman Belirginleşmeye Başlar?
12 Şubat 2021

Hamilelik haberi öğrenilir öğrenilmez merak edilen konulardan biri de karnın ne zaman belirginleşmeye başlayacağıdır.

Hamilelikte karın ne zaman büyür sorusu, anne adaylarının en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Özellikle ilk bebeğine hamile olan kadınlar için karınlarının kaçıncı hafta belirginleşmeye başlayacağı büyük bir merak konusudur. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki, bu sorunun cevabı birçok faktöre göre değişiklik gösteriyor. Örneğin annenin kilosu, boyu, vücudunun yağ oranı gibi onlarca etmen, hamilelikte karnın ne zaman belirginleşeceğini büyük ölçüde etkilemektedir. Ancak ortalama bir zaman vermek gerekirse, hamilelikte 20. hafta (5. ay) civarı karnın belirginleşmeye başladığı ve dışarıdan bakan birinin hamileliği fark edebileceği söylenebilir. Anne adayı ise 4. aydan itibaren karnının büyümeye başladığını gözlemleyebilir. Peki, 2 aylık veya 3 aylık hamilelikte karın büyür mü? Hamilelikte karnın kaçıncı hafta belirginleşeceği ile ilgili hazırladığımız bu yazıda, aklınıza takılan birçok soruya yanıt bulacağınıza eminiz. Hazırsanız başlayalım!

Hamilelikte (Gebelikte) Karın Ne Zaman Büyür?

Hamilelikte karnın ne zaman belirginleşmeye başlayacağı tüm anne adayları tarafından büyük bir merak konusudur. Özellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınların doktorlarına veya çevresine en fazla sordukları sorulardan biri, karınlarının kaçıncı hafta büyümeye başlayacağıdır. Bu sorunun kesin bir cevabı olmasa da ortalama 5. ayda (20.hafta) hamilelerin karnı büyük ölçüde belli oluyor. Yani, dışarıdan bakıldığında yabancı biri tarafından hamilelik fark edilir duruma geliyor. Gebeler ise 4. ay civarı (16. hafta) çıplakken karınlarının büyümeye başladığını gözlemleyebilir. Çok zayıf kadınlarda hamileliğin 3. ayında ufak da olsa belirginleşme görülebilir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, hamilelikte karnın belirginleşmeye başlama zamanını birçok faktör etkiliyor. Örneğin anne adayının boyu, kilosu ve göbek çevresindeki yağ oranı, karnın belirginleşme vaktini önemli ölçüde etkiliyor. Zayıf hamilelerde karın daha önce belirginleşmeye başlıyorken, özellikle yağ oranı fazla olan anne adaylarının karnı daha geç belli olabiliyor.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Karın Sertleşmesi Normal mi?

En Heyecanlı Bekleyiş: Hamilelikte Karın Ne Zaman Belirginleşmeye Başlar?

Hamilelikte Karın Büyüklüğü Bebeğin Sağlığı veya Kilosu Hakkında Fikir Verir mi?

Gebelikte karnın büyüklüğü bebeğin sağlığı ve kilosu hakkında herhangi bir fikir vermez. Tıbbın ve teknolojinin bu kadar gelişmediği dönemlerde anne adaylarının karın çevresi ölçülerek bebeğin kilosu hakkında tahminler yapılıyordu. Ancak günümüzde, ultrason sayesinde bunun yanlış bir uygulama olduğu anlaşılmış ve karın büyüklüğünün bebeğin kilosu veya sağlığı ile bir bağlantısı olmadığı ortaya çıkmıştır.

Gebelikte Karnın Küçük Olması Bir Sorun Olduğu Anlamına mı Gelir?

Hamilelikte karnın küçük olması veya diğer kadınlara göre nispeten daha geç belirginleşmeye başlaması anne adaylarını endişelendiren bir durumdur. Fakat yukarıda değindiğimiz gibi karın büyüklüğü veya karnın daha geç belirginleşmeye başlaması bebeğin sağlığı ile ilgili herhangi bir işaret vermez. Karın bazı hamilelerde daha erken, bazı hamilelerde daha geç büyümeye başlayabilir. Annenin boyu, kilosu, yağ oranı ve bebeğin rahimdeki duruşu bunu etkileyen en önemli faktörlerdir. Bu nedenle anne adaylarının karnını diğer hamile kadınlar ile kıyaslaması doğru bir yaklaşım değildir. Zira aynı boyda, kiloda ve ultrasonda bebeklerinin ölçüm değerleri aynı olan annelerin bile karın büyüklükleri farklı olabilir. Rahmin yerleşimi ve bebeğin pozisyonu gibi onlarca etmen, gebelikte karnın görünüşünü etkileyebilmektedir. Eğer gebelik haftasına göre göze batan bir büyüklük varsa, muayene olmak faydalı olacaktır.

Gebelikte Karnın Büyük Olması Bebeğin Cinsiyeti Hakkında Bilgi Verir mi?

Karnın şekline ve büyüklüğüne göre bebeğin kız veya erkek olduğunu tahmin etmek halk arasında çok yaygındır. Buna göre yuvarlak karnın kız, sivri karnın ise erkek bebek işareti olduğu düşünülüyor. Fakat bu inanışın hiçbir bilimsel yönü bulunmamaktadır. Hamilelikte karın şeklinin cinsiyet ile bağlantısı yoktur. Tahminlerin tutması ise tesadüften ibarettir.

Bunu da Okuyun: Bebeğin Cinsiyeti Neye Göre Oluşur?

En Heyecanlı Bekleyiş: Hamilelikte Karın Ne Zaman Belirginleşmeye Başlar?

Hamilelikte Göbek Deliğinin Dışarı Çıkması Normal midir?

Hamilelik döneminde bebeğin ve rahmin büyümesiyle birlikte karın içi basınç artar. Bu nedenle göbek deliği dışarı doğru çıkabilir veya düzleşme gibi etkiler görülebilir. Doğumla birlikte zamanla göbek deliği eski formuna kavuşacaktır. Göbek deliğinin fazla dışarı çıkması nadir durumlarda göbek fıtığının habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla her ihtimale karşı muayene olmak faydalı olacaktır.

Hamilelikte Oluşan Göbek Çizgisi Geçer mi?

Hamilelikte karnın büyümesi dışında birçok fiziksel değişim yaşanır. Bu değişimlerden biri de linea nigra olarak bilinen göbek çizgisidir. Hamilelerin neredeyse %70’inde oluşan göbek çizgisi, genellikle 4. aydan sonra belirmeye başlar. Esmer tenli kadınların daha yatkın olduğu bilinen bu çizgi, östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak oluşur. Aynı zamanda melanosit stimulan hormonu da linea nigranın oluşmasında etkilidir. Genellikle doğumdan sonra hormonların eski seviyesine inmesiyle birlikte yavaş yavaş ortadan kaybolur.

Özetle hamilelikte karın ne zaman büyür, gebelikte karın kaçıncı hafta belirginleşir gibi konulara takılmamak gerekir. Hamilelikte karın büyüklüğünün bebeğin sağlığı ile ilgisi bulunmamaktadır.

Bunu da Okuyun: Hamilelikte Göbek Çizgisi Cinsiyet Hakkında İpucu Verir mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.