Hamilelikte Gaz Sancısına İyi Gelen 8 Doğal Yöntem!

Hamilelikte Gaz Sancısına İyi Gelen 8 Doğal Yöntem!
18 Mayıs 2022

Progesteron hormonunun sindirimi yavaşlatması ve bebeğin organlara baskısı, gebelikte gaz problemine neden olabilir.

Hamilelikte gaz sancısı birçok kadının ortak sorunudur. Zira gebelik döneminde artan progesteron hormonu bağırsakların gevşemesine ve rahatlamasına yol açar. Bu da başta gaz sancısı olmak üzere kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Bununla birlikte bebeğin büyüyüp sindirim organlarına baskı yapması da gebelikte gaz sancısı yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Hamilelikte Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Hamilelik gaz problemini tamamen önlemek mümkün olmasa da günlük yaşamda dikkat edilecek bazı noktalar sorunun hafiflemesine yardımcı olabilir. İşte, hamilelikte gaz sancısı çekenler için doğal öneriler…

1. Bol Su İçin

Birçok sağlık otoritesi, hamilelerin günde en az 8 bardak su içmesini önerir. Bu hem genel sağlık için çok faydalıdır hem de midenin yiyecekleri daha kolay sindirmesine neden olur. Bilindiği gibi midede iyi sindirilmeyen yiyecekler bağırsağa geçerek oradaki bakteriler tarafından parçalanır. Parçalama esnasında ise açığa gaz çıkar. Dolayısıyla bol miktarda su içmek yiyeceklerin daha iyi sindirilmesi ve gazın azalması anlamında oldukça faydalıdır.

Hamilelikte Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

2. Bazı İçeceklerden Kaçının

Kardondioksit, fruktoz ve sorbitol gibi maddeler hazır satılan birçok içecekte bulunur. Ancak bazı insanlar bu maddeleri yeterince sindiremediği için tükettikten sonra gaz ve şişkinlik gibi sorunlar yaşar. Bu nedenle etiket okuyarak gaza neden olabilecek bu maddeleri içerdiğini gördüğünüz içeceklere bir müddet ara verebilirsiniz.

3. Yemek Günlüğü Tutun

Hamilelik sırasında birçok kadın sağlıklı beslenmeye dikkat eder. Bu nedenle de lif bakımından zengin sebze ve meyveleri diyetlerine dahil ederler. Ancak oligosakkaritler bakımından zengin olan sebze ve meyveler kısa vadede gaza neden olabilir. Bu nedenle yemek günlüğü tutarak size hangi besinlerin iyi gelip gelmediğini not edebilir ve aşırı gaza sebep olan besinleri bir süre sınırlayabilirsiniz.

Oligosakkaritler içeren besinler ise şu şekildedir:

  • Karnabahar,
  • Fasulye,
  • Lahana,
  • Kuşkonmaz,
  • Brokoli,
  • Brüksel lahanası,
  • Kepekli tahıllar.

4. Düzenli Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak sindirimi hızlandırarak kabızlığın oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, sağlıklı hamilelerin haftada ortalama 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz yapmasını tavsiye ediyor. Ancak riskli gebeliği olan kadınların doktorları onay vermeden kesinlikle egzersiz yapması önerilmiyor.

Hamilelikte Gaz Sancısına İyi Gelen 8 Doğal Yöntem!

5. Rahat Giysiler Giyin

Özellikle bel çevresini sıkan giysiler, karın üzerinde ek baskı oluşturarak gaz birikimini artırabilir. Bu nedenle gebelikte olabildiğince bol ve rahat giysilerin tercih edilmesi gerekir.

6. Stresi Kontrol Etmeye Çalışın

Bazı insanlar stresli olduklarında daha fazla gaz sancısı yaşar. Strese bağlı gaz aynı zamanda hamilelikte IBS belirtisi de olabilmektedir. IBS, karın ağrısı ve bağırsak hareketlerinde değişikliklere neden olabilen bir sindirim sistemi sorunudur. Gazın dışında şişkinlik, kramp, ishal veya kabızlık gibi semptomlara neden olabilir.

7. Sık Sık Ama Az Az Yemeyi Deneyin

Gün içinde öğün sayısını artırıp porsiyon miktarınızı düşürebilirsiniz. Bu sayede yediklerinizi daha kolay sindirebilir ve gaz şikâyetinin hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte yemekleri yavaş yavaş yemek ve iyice çiğnemek de sindirimi kolaylaştırıp gaz sancısını azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Yemeklerden Sonra Yürüyüşe Çıkın

Sürekli oturmak veya uzanmak gazın bağırsaklarda daha uzun süre kalmasını sağlar. Bunun yerine özellikle yemeklerden sonra kısa da olsa yürüyüş yaparak bağırsak hareketlerinizi artırabilirsiniz.

Kaynak 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.