Gebelikte Şişen Elleriniz İçin 5 Doğal Öneri!

Gebelikte Şişen Elleriniz İçin 5 Doğal Öneri!
26 Nisan 2022

Hamilelik her ne kadar büyüleyici bir süreç olsa da fiziksel ve hormonal değişime bağlı olarak bazı şikâyetler ortaya çıkabilir.

Hamilelik her ne kadar büyüleyici bir süreç olsa da fiziksel ve hormonal değişime bağlı olarak bazı şikâyetler ortaya çıkabilir. Bunların başında ise hiç şüphesiz ki hamilelikte el şişmesi geliyor. Gebelik döneminde anne adayının artan kan ve sıvı hacmi, vücudunun çeşitli bölgelerinde ödem birikmesine neden olabilir. Özellikle ayak ve yüzde oluşan ödemler, ellerde de şişliğe neden olabilir. Bu ağrısız şişlikler can sıkıcı olsa da genellikle doğumdan kısa bir süre sonra geçmektedir. 


Peki, hamilelikte el şişmesine ne iyi gelir? Gebelikte el şişmesi ne zaman başlar? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte el şişliği için tüm bilmeniz gerekenler derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte El Şişmesi Neden Olur?

Hamilelikte birçok kadın ödemden yakınır. Özellikle gebeliğin son aylarında artan ödem el, yüz, ve ayak gibi vücudun çeşitli bölgelerinde şişliklere neden olabilir. Bu durum aslında oldukça normaldir. Zira gebelik döneminde anne adaylarının vücudu, gelişmekte olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için neredeyse %50 daha fazla kan ve vücut sıvısı üretir. Bu ekstra sıvı üretimi, vücudu yumuşatmak ve bebek geliştikçe vücudun genişleyebilmesine olanak sağlayabilmek için oldukça önemlidir. Bununla birlikte pelvik eklemlerin ve dokuların doğum sırasında açılmasına yardımcı olabilmek için ekstra sıvı tutulumunun gerekli olduğu söylenebilir.

Hamilelikte El Şişmesine Ne İyi Gelir?

Yukarıda da değindiğimiz gibi hamilelikte el şişmesi genellikle normaldir. Ancak bu durum günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa aşağıdaki doğal önerileri uygulayarak şikâyetlerinizi hafifletmeniz mümkün. İşte gebelikte el şişmesi için evde uygulayabileceğiniz doğal öneriler…

1. Sol Tarafınıza Doğru Yatın

Hamilelik sırasında nasıl rahat ediyorsanız o şekilde yatabilirsiniz. Ancak sol tarafa doğru önerilmesinin nedeni hem kan akışının hızlanmasını sağlamak hem de karaciğer ve böbrek gibi organların üzerine bineceği yükü azaltmaktır. Kan akışının hızlanması ödemi de azaltacağından, ödem şikâyeti olan anne adaylarının sol tarafa yatması daha sağlıklı olacaktır.

2. Bol Su İçin

Ödem için bol su tüketmek kulağa biraz garip gelse de vücut susuz kaldığında daha fazla su tutmaya başlar. Bu da ödemin artacağı anlamına gelir. Bu nedenle hem vücudu nemlendirmek ve toksinlerden arındırmak hem de şişlikleri azaltmak için günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

3. Bol Giyinin

Vücudunuzu sıkan kıyafetlerden uzak durarak ödemleri azaltabilirsiniz. Özellikle bileklerinizi sıkan giysileri bu dönemde tercih etmemeye çalışın. Bunun yerine bol, pamuklu tişörtler, elbiseler, belinizi sıkmayan eşofmanlar giyebilirsiniz. Ayrıca ayağınızdaki ödem için doktorunuzun önerisiyle destek çoraplarından faydalanabilirsiniz.

4. Beslenmenize Dikkat Edin

Sodyum vücutta ekstra su tutulumuna neden olacağından hamileliğiniz boyunca tuzu olabildiğince azaltın. Bunun yerine şişliklere iyi gelecek muz gibi potasyum açısından zengin besinler tüketin. Kereviz, enginar ve zencefil de vücuttaki ödemin hafiflemesine yardımcı olabilir.

5. Masaj Yapın

El ve ayaklarınızda birikme eğilimi olan sıvının dolaşımı için her gün masaj yapabilirsiniz. Bu hem ödeminizin azalmasını sağlayacak hem de fiziksel ve mental olarak rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Gebelikte Şişen Elleriniz İçin 5 Doğal Öneri!

Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?

Hamilelikte el şişliği genellikle normal kabul edilir. Zira yukarıda da değindiğimiz gibi bebeğin gelişimi ve doğumun daha kolay gerçekleşebilmesi için hamilelik döneminde kan ve vücut sıvılarında neredeyse %50 artış olur. Ancak şişlikler çok ani ve güçlü bir şekilde ortaya çıkarsa bu durum preeklampsi belirtisi olabilir. Böylesi bir tabloda şişliğe ek olarak kan basıncında da bir artış görülür.

Preeklampsinin diğer belirtileri şu şekildedir:

  • Bulanık görüş,
  • Baş ağrısı,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Nefes darlığı,
  • Bilinç bulanıklığı,
  • Karın, omuz veya bel ağrısı.

Bununla birlikte hamilelikte şişlik tek taraflıysa, şiş olan kısımda hassaslık, kırmızılık ve yumru varsa yine vakit kaybetmeden doktora danışmak faydalı olacaktır. Bu durum kan pıhtısının bir belirtisi olabilir.

Ayak Şişlikleri İçin Uygulayabileceğiniz 13 Doğal Öneri!


Kaynak 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah