Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?
29 Ekim 2017

Diş Hekimleri gebelik döneminde anne adaylarının çok sık yemek yemeleri, yemekten sonra da ağız ve diş bakımını ihmal etmeleri nedeniyle oluşan diş çürüklerinin diş ağrılarına neden olacağını belirtirler.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Özellikle hamileliliğin ilk aylarında yaşanan kusmalardan ve mide bulantılarından dolayı tükürük akışının azaldığını, ağızdaki asidik ortamın artığını belirten uzmanlar buna ek olarak hamileliğin ilk aylarında karbonhidrat içeren besinlere aşırı ilgi duyabileceklerini ifade ederler. Söz konusu dönemde anne adaylarının çok sık yemek yemeleri ve yemekten sonra da ağız ve diş bakımını ihmal etmeleri nedeniyle gebelikte diş eti problemleri ile diş çürükleri oluşumunun hızlanacağını belirtirler. Bu nedenle hamilelik döneminde ağız ve diş bakımına çok daha fazla özen gösterilmesi gerektiğini söyleyen diş hekimleri, yemeklerden sonra mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğinin altını çizerler. Peki, hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? Dişi ağrıyan gebeler ne yapmalılar.

Gebelikte Yanlış Bilgilerle Diş Bakımınızı İhmal Etmeyin

Diş Hekimleri, halk arasında uzun yıllardan beri süregelen "Hamileyken diş hekimine gidilmez", "Her hamilelik bir diş götürür" ve "Bebek annenin dişlerinden kalsiyum alır" gibi yanlış bilgilere asla inanılmaması gerektiğine dikkat çekerler. Söz konusu bilgilerin kesinlikle doğru olmadığını dişte çürük oluşumu, çürüğün ilerlemesi ve diş eti problemlerinin görülmesinin hamilelik döneminin çok hassas bir dönem olmasından kaynaklandığını, bu nedenle ağız bakımının ihmal edilmemesi gerektiğini vurgularlar.   Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Hekimine Ne Zaman Gitmeli?

Kadın doğum uzmanları ve diş hekimlerinin anne adaylarına tavsiyesi, gebe kalmadan önce tüm ağız ve diş bakımlarını yaptırmaları yönündedir. Ancak hamilelik sırasında ortaya çıkan ağız ve diş ağrısı gibi diş problemleri için diş hekimleri ertelenebilen tedavilerin doğum sonrasına ertelenebileceğini söylerler. Hamilelikte diş tedavisi için diş hekimine gitme zamanının ve tedavisinin en ideal yapıldığı dönemin 2. Trimester dönemi yani, gebeliğin  4. ve 6. Aylar arasında olduğu söylenir. Bunun nedeni olarak da ilk 3 aylık dönemde bebeğin organ gelişiminin olması gösterilir.  İlk 3 aylık ve son üç aylık dönemde anne adaylarına diş tedavisi yapılmasını çok uygun görmediklerini belirten uzmanlar, bununla beraber diş ağrısı ile gelen hastaların hangi trimester döneminde olursa olsun kadın doğum uzmanıyla ortak görüş alınarak tedavi planlamasının yapılabildiğini, sadece bu dönemde anne adayından radyografi alınmayacağını varsa eski radyografilerinin değerlendirilebileceğini ifade ediyorlar.   Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamileyken Dişiniz Ağrırsa

Anne adaylarının karşılaştığı diş problemleri karşısında neler yapılması gerektiğini diş hekimleri tarafından şöyle açıklanır. Gebelik döneminde anne adayında aniden başlayan diş ağrısının nedeninin diş sinirinin etkilendiğinin göstergesi olduğu bu durumda da kanal tedavisine gerek duyulabileceğini söylerler. Hamilelikte diş eti problemlerine ise, gebeliğin her ayında müdahale edilebileceğini, gömülü olan 20 yaş dişlerinin genelde ağrıya sebep olup, akut bir alevlenmeden sonra tekrar pasif döneme geçtiğini belirtirler. Bu tür ağrılarda diş hekiminin muayenesinden sonra yapılacak olan tedavinin doğum sonrasına ertelenebileceği ifade edilir. Diş hekimleri, şiddetli diş ağrısı çeken hamilelerin önce kendi kadın doğum uzmanlarından diş tedavisinin yapılabileceğine dair bir yazı almalarını, daha sonra yukarıda bahsedilen üç aylık dönem içerisinde (gebeliğin 4,5 ve 6. aylarında) dişleri ile ilgili sorunları tedavi ettirebileceklerini söylerler.  

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrılarının birçok nedeni olabileceğini belirten diş hekimleri; 20 yaş diş ağrıları, eklem ağrıları, diş ve diş eti iltihabı ağrıları ve diş sinirinden kaynaklanan ağrıların en çok rastlanan diş ağrıları olduğunu belirtirler. Diş ağrısı geçirmeye çalışmadan önce diş ağrısının neden kaynaklandığı tespit edilmesi gerektiğini ifade eden uzman hekimler, bunun için uygun bir tedavi yönteminin uygulanması gerektiğini belirtirler. Diş ağrısı tespitinin sadece diş hekimi tarafından yapılmakta olduğu unutulmaması gerektiğinin altı çizilirken,  diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek bazı çözüm önerilerinin uygulanabileceğini belirtirler.   Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?  

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer? İşte Diş Ağrısını Hafifleyecek Doğal Çözüm Yolları;  

  1. Dişinizi fırçalayın; dişinizin fırçalamak diş ağrısına neden olan çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olurken, dişlerin diş ipiyle temizlenmesi de ağrının azaltacak çözüm yolları arasında yer alır.
  2. Sirkeli su ve tuzlu su gargarası diş ağrılarını kısmen uyuşturur, diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi vardır. Aynı zamanda dişi bakterilerden temizler şişlikleri azaltır.
  3. Yastığınızı yükseltin; Gece oluşan diş ağrısını yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastığı yükseltmek.
  4. Dişe kesinlikle kolonya, aspirin, alkol koymayın; Bunların yerine uzman hekimler tarafından karanfil yağını kullanmanız tavsiye edilir. Karanfil yağının ya da kuru karanfilin yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanıldığı, diş ağrısına iyi gelen karanfil yağının antiseptik ve anestezik özelliklere sahip olduğu, bakteri öldürmeye yarayan Eugenol denilen güçlü bir madde içerdiği bu maddenin diş macunlarında bulunduğu belirtilir. Kuru karanfili ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissinin azalacağı ve karanfilin antibakteriyel özelliği olmasından dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere de  etki edeceği söylenir.
  5. Buz uygulaması; uzmanlar taradından ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması veya soğuk su ile ağzı çalkalamanın geçici olarak ağrıyı hafifleteceği, bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulamasının veya sıcak suyla ağzı çalkalamanın ise, sadece geçici olarak ağrıyı hafifleteceğine dikkat çekilir.

  Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer?  

Mutlaka Doktora Danışın

Gebelikte diş ağrısı için yukarıda bahsedilen doğal yolları yapmanız yanında bitkisel de olsa kullanacağınız her yöntem için önceden mutlaka doktorunuza danışmanız önem taşımaktadır.     Gebelikte Diş Eti İltihabına Dikkat! detaylı bilgi için tıklayın...    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.