Hamilelikte Adet Görülür mü?

Hamilelikte Adet Görülür mü?
19 Ekim 2021

Hamilelikte adet olmak fizyolojik olarak pek mümkün değildir. Diğer bir deyişle gebelik oluştuktan sonra adet görülmesi beklenmez fakat ufak kanamalar olabilir. Bu kanamalar ise implantasyon veya düşük gibi birçok nedenden kaynaklanabilir.

Hamile olduğunu öğrenen anne adayları yaşayacakları değişimle ilgili endişelere kapılırlar. Ancak 9 ay boyunca hem fiziksel hem de psikolojik olarak yenilenen vücut, rahme yerleşen ve adım adım büyüyen bebekle birlikte yaşamayı öğrenir. Bu süreçte ise anne adaylarının kafaları meşgul eden birçok soru olur. Bunlardan biri de hamilelikte adet olunup olunmayacağıdır. Peki, hamilelikte adet olunur mu? Hamilelikte adet olmak fizyolojik olarak pek mümkün değildir. Diğer bir deyişle gebelik oluştuktan sonra adet görülmez fakat kanamalar olabilir. Hamileliğin ilk aylarında görülen kanamalar, çoğu zaman adet kanaması ile karıştırılsa da bu kanama genellikle implantasyon, yani bebeğin rahme yerleşmesi sırasında meydana gelen kanamadır. Bazen de düşük gibi olumsuz tablolar hamilelikte kanamaya neden olabilmektedir. Gelin şimdi, hamile kadın adet olur mu sorusunun cevabına daha detaylı göz atalım.

Hamilelikte Adet Kanaması Normal mi?

İstenmeyen gebelikler için her zaman tedbirli olunmalıdır. Adet dönemlerinde korunmasız ilişkinin hamile kalma ihtimalini artırdığı unutulmamalıdır. Genetik yatkınlığa bağlı olan gebelik dönemi kanamaları aile hikâyenizde varsa sizin de başınıza gelebilir.

Hamilelikten korkan veya bebek sahibi olmak istemeyen kadınlar düzensiz adet dönemlerinde hamile kaldım korkusuna kapılabilirler. Bu son derece doğal bir endişedir ve hemen her kadının başına gelebilir. Hamilelik başladıktan sonra yaşanan kanamalar düzenli adet olarak düşünülerek gebelik bulguları önemsenmeyebilir.

 • Gebelik oluştuktan sonra adet görülmese de dönem dönem ufak ve tehlikesiz kanamalar yaşanabilir.

Gebeliğin başında yaşanan durum implantasyon kanaması olarak adlandırılır ve bebek rahme yerleşirken lekelenme şeklinde görülebilir. Kısa ve net olarak hamilelikte adet olunur mu sorusuna hayır yanıtı verilebilir.

Üstüne Görme Nedir?

Gebelik sürecinde meydana gelecek kanamalar düşük riskini akıllara getirir. Bu nedenle anne adayları bir şeylerin ters gittiğini düşündükleri an gebeliği takip eden hekime danışmalıdır. Hamileliğin sürdüğü 40 hafta boyunca çeşitli nedenlere bağlı olarak değişik dönemlerde kanama yaşanabilir. Ancak bu kanamaların hiçbiri akıllara hamileyken adet kanaması yaşandığını getirmemelidir.

 • Gebeliğin olmadığı durumlarda kanama yaşanması halinde düzenli adet olarak düşünülmemeli ve kanamanın şiddeti takip edilmelidir.
 • Gebelikte veya gebelik dışı düzenli olmayan kanamalar akıllara rahim ağzında oluşan bir hastalığı getirir.
 • Gerekli tanı, teşhis ve tedavi planı için kanama yaşandığında vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

Gebeliğin başında embriyonun rahme tutunma çabası boyunca kanama yaşanabilir. Bu duruma halk arasında üstüne görme adı verilir. Özetle hamileliğin ilk haftalarında görülen ve adet kanamasından bağımsız yaşanan kanamalar “üstüne görme” şeklinde tarif edilir.

Anne Adayları Adet Kanamasıyla Üstüne Görmeyi Nasıl Ayırt Edebilir?

Gebeliği oluşturacak bir ilişkiden şüphelenmeyen kadınlar, iki adet tarihi arasında gebe olduklarını fark edemezler. Bir sonraki adet tarihine yakın kanamalar düzensiz bir adet belirtisi olarak görülebilir. Oysa yaşanan bu kanamalar gebeliğe bağlı olarak görülebilir.

 • Rahim yatağında kendine yer ayarlamaya bakan embriyo,
 • Bölgede bulunan damarlara baskı yapar ve
 • Bu şekilde üstüne görme adı verilen kanamalar gerçekleşebilir.

Anne adaylarının hamilelikte adet görmeyeceklerini baştan bilmeleri ve arada yaşanan kanamalarda doktor kontrollerini ihmal etmemeleri tavsiye edilir.

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Üstüne Görme ve Adet Kanaması Arasında Ne Gibi Farklar Göze Çarpar?

Yoğunluk ve renk açısından düzenli adet kanamasına göre farklı bir yapıya sahip olan üstüne görme kanamaları anne adayları tarafından fark edilebilir.

 • Az miktarda
 • Daha az yoğun ve
 • Düzensiz bir şekilde gerçekleşen kanamalar, döllenmenin yaşanmasının ardından ilk 3-10 gün arasında görülür.

İki adet tarihi arasında kalan üstüne görme kanamaları anne adayı tarafından fark edilemeyebilir. Gebeliğin doğal bir sonucu olarak görülen hafif kanamaların sürece ya da bebeğe herhangi bir olumsuz etkisi bulunmaz. Anne adaylarını rahatlatacak bu bilgi gözden kaçırılmamalıdır.

Adet Kanamasının Az Olması Normal mi?

Üstüne görme adı verilen ve gebeliğin ilk haftalarında görülen kanamaların en büyük dezavantajı hamileliğin geç fark edilmesidir. Hamileliğinin farkında olmayan anne adayları bu süreçte kendilerini yorabilir, zararlı alışkanlıklarını sürdürebilir, uyku ve sağlıklı beslenme zamanlarına önem vermeyebilirler.

 • İstenmeyen gebeliklerin geç fark edilmesine neden olan hafif ama adet kanamasıyla karıştırılan kanamalar, yapılacak müdahalelerde geç kalınmasına neden olabilir.
 • Hamile kalma şüphesinin olduğu her ilişkiden sonra yaşanacak kanamalar mutlaka tıbbi açıdan ve hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Hekim, kanamanın nedenini araştırmak için bir takım testler isteyecek ve fiziki muayeneyle de durum tespiti yapacaktır. Üstüne görme durumu ve gebelik kesinleşince hafta hafta hamilelik takibi yapılmaya başlanabilir.

Gebelik Döneminde Yaşanan Kanamalar Neye İşaret Eder?

Düzenli regl döneminden 2-5 gün önce başlayan, leke şeklinde, pembe ya da açık kahverengi kanamalar “yerleşme kanaması” olarak tanımlanabilir. Tüp bebek tedavisi gören anne adaylarında gebelik testi yapılmadan birkaç gün öncesinde kanama görülmesi sürecin doğal bir parçasıdır.

Bu süreçte anne adaylarının regl olduğunu düşünerek kullandıkları ilaçları bırakması son derece yanlıştır. Bebek isteyen ve bekleyen genç anne adaylarının sürecin sonuna kadar her aşamada hassas, dikkatli ve tedbirli olması sürecin sonuna kadar sağlıklı bir şekilde ilerlemesinde etkilidir.

Üstüne Görme veya Yerleşme Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin ilk ayında adet kanaması görülmez. Tıbbi terminolojide yerleşme kanaması, halk arasında üstüne görme olarak adlandırılan lekelenmeler birçok gebelikte görülür. Belirtilerin bir kısmı regl öncesi dönemde görülen belirtilerle benzerlik gösterir. Hafif bir şekilde geçen yerleşme kanaması belirtileri arasında;

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Sindirim sistemi sorunları
 • Vücut ısısında yükselme
 • Halsizlik
 • Sık idrara çıkma isteği
 • Karın bölgesinde kramplar
 • İştahtan kesilme
 • Mide bulantıları ve
 • Hafif baş ağrıları sayılabilir.

Aynı zamanda gebeliğin ilk belirtileri arasında da yer alan bu sıkıntılar, hem adet kanaması hem de üstüne görme belirtileri arasında yer alır.

Üstüne Görme Kaç Gün Sürer?

Uzun sürmeyen ve yoğun olmayan üstüne görme kanamalarının sebebi, rahme tutunmaya çalışan bebeğin kılcal damarlar üzerinde yarattığı baskıdır. Genel olarak 1-2 gün süren kanamalar, hafif lekelenme şeklindedir. Bu tanıma uymayan durumlarda altta yatan sebebin mutlaka tespit edilmesi gerekir.

Hamilelikte Adet Görülür mü?

Adet ve Yerleşme Kanaması Nasıl Ayırt Edilir?

Adet ve yerleşme kanamaları birbirine karıştırılabilir. Gebelik planlamayan kadınlar için iki kanamayı birbirinden ayıracak bazı önemli özellikler şu şekilde sıralanabilir.

 • Yerleşme kanaması 1-2 gün sürerken adet kanaması 5-7 gün arasında devam eder.
 • Regl dönemi 4 hafta hesaplanırken, yerleşme kanamaları gebeliğe bağlı görüldüğü için normal periyodun öncesinde gerçekleşir.
 • Yoğun, pıhtılı ve parlak bir görünüme sahip adet kanaması, renk ve miktar bakımında yerleşme kanamasından farklıdır.
 • Üstüne görme yaşanırken gebelik belirtisi olarak bilinen HCG hormonu artmaya devam eder.

Anne adaylarının hamilelikte regl olmayacaklarını bilmeleri tedbir almada herhangi bir gecikme yaşanmaması açısından önemlidir.

Hamilelikte Görülen Kanamaların Nedenleri

İlk üç aylık dönem hem anne hem de bebek için son derece değerlidir. Bu süreçte yaşanan değişikliklerin doktor kontrolünde atlatılması gebeliğin kalan kısmının daha sağlıklı yaşanmasına olumlu katkılar sağlar. Hamileliğin başında veya doğuma kadar geçen sürede görülen kanamaların nedenleri şunlar olabilmektedir;

Düşük

Embriyo rahme tutunmaya çalışırken bir takım sorunlar yaşanabilir. Bu aşamada görülen kanama kontrol altına alınırsa düşük riski de ortadan kalkar.

Rahim Sorunları

Rahimde yara veya her türlü lezyon kanama nedeni olarak gösterilebilir.

Servikal Enfeksiyon

Enfeksiyona bağlı olarak serviks etrafında yaşanan sorunlarda kanama görülme riski yüksektir.

Üstüne görme dışında gebelikte kanama nedenleri olarak gösterilen ve yukarıda sayılan sağlık sorunları erken teşhis, doğru tedavi planı ve düzenli kontrollerle kısa süre içinde ortadan kaldırılabilir. Gebeliğin her aşamasında bilinçli davranmak zorunda olan anne adayları hamileyken adet olmak ve benzer konularında kafalarına takılan her türlü soru işaretinin cevabını hekimlerine danışarak öğrenebilirler.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah