Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?
05 Temmuz 2018

Gebelik testinde silik çizgi ne anlama gelir? Hamilelik testinde ikinci çizginin silik olması neyi gösterir? Konuyla ilgili tüm merak ettiklerinizi yazımızda derledik.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Gebelik şüphesi olan kadınların çoğu, kafalarındaki soru işaretini gidermek adına ilk önce evde yapılan hamilelik testlerine başvurur. Ekonomik ve kolay kullanımı olan bu testler arasında en çok tercih edileni ise idrar testleridir. Fakat test sonucunda çizgilerin silik görünmesi, pek çok kadının kafa karışıklığı yaşamasına neden olur. Bu yazımızda; gebelik testinde silik çizgi neden olur, hamilelik testinde silik çizgi ne demek gibi sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Hamilelik Testleri Nasıl Çalışır?

Hamilelik testleri, hamile olunduğu anda kadın vücudunda üretilmeye başlanan HCG hormonunun tespit edilmesine dayalı çalışır. Bu hormon, yalnızca rahim iç duvarına döllenmiş olan bir yumurtanın yerleşmesiyle üretilir. Evde yapılan testler ile idrardaki HCG değerleri ölçülür. Eğer hamile değilseniz tek çizgi, hamileyseniz çift çizgi oluşur. Ancak bazı durumlarda bir çizgi belirgin, diğer çizgi ise silik olur. Bu da kafa karışıklığı yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Nedenleri

Hamilelik testi yaptığınızda, çizgilerden birinin silik görünmesinin birkaç farklı nedeni olabilir. Bunlar;

Gebeliğin Çok Yeni Olması: Gebelik testinde silik çizgi çıkmasının en büyük nedeni, hamileliğin henüz çok yeni olması olabilir. Beta HCG hormonu, kan testlerinde hemen tespit edilebilir ancak evde yapılan testlerde tespit edilmesi biraz zaman alabilir. Aynı zamanda her idrar testinin farklı duyarlılıklara sahip olması nedeniyle, bazı testler gebeliği erken evrede tespit edemeyebilir. Dolayısıyla testin yapıldığı zaman dilimi çok önemlidir. Testi yapmak için en ideal zaman ise beklenen adet tarihinden 5-6 gün sonrasıdır. Yumurtanın geç döllenmiş olması da HCG değerinin düşük olmasına ve silik çizgi çıkmasına neden olabilir.

Buharlaşma: Gebelik testinde silik çizgi çıkmasının bir diğer nedeni ise buharlaşmadır. Çizgilerin belirginleşmesine yarayan boyalar, idrardan etkilenerek yayılabilir. Bu durum, gebelik söz konusu olmamasına rağmen, diğer çizginin silik görünmesine neden olabilir ve kişileri yanıltabilir.

Seyrelmiş İdrar: Sabah uyanıldığı anda, HCG konsantrasyon seviyesinin en yoğun olduğu saatlerdir. Bu saatlerde, çok sıvı tüketmeden yapılan testin doğru sonuç verme olasılığı daha yüksektir. Çünkü fazla su, idrarın yoğunluğunu kaybetmesine sebep olur. Bu da testin, HCG hormonunu saptayabilmesini zorlaştırır.

Gebelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Geliyor?

Kimyasal Gebelik: Hamilelik testlerinde silik çizgi çıkmasının bir diğer nedeni ise kimyasal gebelik olabilir. Kimyasal gebeliklerde embriyo rahime yerleşir ancak kısa süre sonra düşük gerçekleşir. Bu esna vücut az da olsa HCG hormonu üretir.

Talimatları Düzgün Gerçekleştirmemek: Evde yapılan gebelik testlerinde, temiz ve kuru bir kaba idrar yapılır. Damlalık yardımıyla idrar damlatılması gereken yere birkaç damla idrar damlatılır. Sonuç ise 5 – 10 dakika içinde okunmalıdır. Bu süreden önce veya sonra okumak yanlış sonucu yanlış yorumlamanıza neden olabilir.

Gebelik Testinde Silik Çizgiyle Karşılaşırsanız Yapmanız Gerekenler

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi her testin duyarlılığı farklıdır. Eğer gebelik testinde silik çizgi ile karşılaşırsanız, yapmanız gereken en doğru şey testi tekrar etmektir. Daha sonrasında ise hekiminize başvurup kan veya idrar testi istemektir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.