Hamilelik Sigortası Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Hamilelik Sigortası Hakkında Merak Edilen Her Şey!
24 Ekim 2022

İçinizde yeni bir canın filizlendiğini bilmek, onun minik hareketlerini hissetmek… Hamilelik, her kadın için mucizevi bir süreçtir. Ortalama 9 ay süren bu serüvenin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için ise rutin muayeneleri aksatmamak gerekir. Bununla birlikte gerekli test ve tetkikleri zamanında yaptırmak ve doktor ile sürekli iletişim halinde olmak, olası problemleri erkenden fark edip müdahale edebilmek adına oldukça önemlidir. Dolayısıyla hamilelik, doğum ve hatta doğum sonrası süreç, birçok ebeveyn için özel olduğu kadar masraflıdır da. İşte tam da bu nedenle hamilelik sigortası yaptırmak, süreç boyunca sürpriz masraflarla karşılaşmamak adına ailelere büyük bir avantaj sağlıyor.

Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, hamilelik sigortası ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelik Sigortası Nedir?

Hamilelik sigortası; gebelik boyunca anne ve bebeğin sağlığı için gerçekleştirilen rutin muayeneleri, çeşitli test ve tetkikleri, doğum masraflarını, doğum sonrası lohusalık ve yenidoğan kontrollerini kapsayan bir teminat türüdür. Doğum sigortası olarak da bilinen bu teminat, anlaşmalı hastanelerden ücretsiz veya çok uygun fiyatlarla hizmet almanızı sağlar.

Gebelik planlaması yapan aileler için önemli bir teminat olan hamilelik sigortasının Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) veya Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) poliçelerine ek olarak alınabildiğini hatırlatalım. Yani ailenin hamilelik sigortası alabilmesi için gebelikten önce ÖSS veya TSS yaptırması ya da bu sigortalardan birine sahipse doğum sigortasını poliçesine eklettirmesi gerekiyor. Ardından hizmetten faydalanabilmek için 6 - 12 ay kadar bir süre bekleniyor.

Ancak “Bekleme Süresiz Hamilelik Sigortası” hamilelik süreci başladıktan sonra da alınabiliyor. Yani, gebeliği ileri tarihlerde düşünen çiftler için bekleme süreli hamilelik sigortaları uygunken, hamileliği sırasında sigorta yaptırmak isteyenler bekleme süresi olmayan doğum teminatlarından faydalanabilirler.

Bekleme Süresiz Hamilelik Sigortası Nedir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Bekleme Süresiz Hamilelik Sigortası Nedir?

Gebelik teminatı içeren sağlık sigortaları, genellikle 6 – 12 ay sonra kullanılmak üzere poliçede düzenlenir. Ancak bazı sigorta firmalar “Bekleme Süresiz Doğum Teminatı” adı verilen doğum sigortası ürünleri de sunmaktadır. Yani bu pakette anne adayının hamilelikten önce değil, hamileliği sırasında teminata dahil olabilmesi sağlanıyor. 

Hamilelikte Yaptırılan Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Sigorta firmalarının sunduğu hizmetler poliçede yazan limit ve teminatlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak hamilelik sigortası yaptırdığınızda genel olarak faydalanabileceğiniz hizmetler aşağı yukarı şu şekildedir:

  • Hamilelik sürecince yaptırmanız gereken idrar tahlili, kan testi, ultrason muayenesi, şeker testleri ile aylık rutin doktor muayeneleri,
  • Hamilelik sırasında herhangi bir komplikasyon oluşması halinde, poliçedeki limitler dahilinde masrafların karşılanması,
  • Doğum,
  • Doğum esnasında ortaya çıkabilecek herhangi bir hastalığın veya komplikasyonun masrafları,
  • Hastane odası ve refakatçi giderleri ile
  • Doğum sonrası anne ve bebeğin ilk muayenesi.

Bekleme Süresiz Hamilelik Sigortasıyla Kafan Net Olsun!

Hamile de olsan sigorta yaptırmak için geç kalmadın! Bekleme süresi olmayan hamilelik sigortanı hemen al, doğum dahil tüm süreçlerde anlaşmalı özel hastanelerden yararlanmaya başla.

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz!

Hamilelik Sigortası Hakkında Merak Edilen Her Şey!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.