• gebe.com
  • /
  • Hamileliğe Karşı Alerjiniz Olabileceğini Biliyor muydunuz?

Hamileliğe Karşı Alerjiniz Olabileceğini Biliyor muydunuz?

Gebeliğin polimorfik erüpsiyonu olarak da adlandırılan ve hamileliğe karşı gelişen alerji, çok nadir karşılaşılan bir deri hastalığıdır ve yalnızca gebeliğe özeldir.

Hamileliğe Karşı Alerjiniz Olabileceğini Biliyor muydunuz?

Gebelik dönemi çeşitli hormonal, metobolik, fiziksel veya psikolojik değişimlerin yaşandığı bir süreçtir. Böylesi bir süreçte anne adayının vücudu bir anda değişimi kabul edemeyebilir ve alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Genelde deri üzerinde kendisini belli eden alerjik reaksiyonlardan biri de gebeliğin polimorfik erüpsiyonudur. Hamilelik alerjisi olarak da bilinen gebeliğin polimorfik erüpsiyonu, sadece gebeliğe özel bir deri hastalığıdır. Bu nedenle de halk arasında hamilelik alerjisi olarak bilinir. Genellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda görülür ve hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkar.   hamilelik alerjisi   

Tıp literatüründe gebeliğin polimorfik erüpsiyonu olarak adlandırılan hamilelik alerjisi, yalnızca gebelik döneminde görülen dermotolojik rahatsızlıktır. Görülme sıklığı 1/130 ile 1/300 arasında olmakla birlikte, genellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda rastlanılır ve gebeliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkar. Nedeni tam olarak bilinmese de gebelik süreci ilerledikçe derinin gerilmeye başlaması ve  yaşanan hormonal değişimlerin sebep olabileceği düşünülmektedir.  

Hamilelik Alerjisi

Tıptaki adı polimorfik erüpsiyon olan hamilelik alerjisi, genellikle ilk gebeliğini yaşayan kadınlarda görülür ve hamileliklerinin son aylarında ortaya çıkar. Çok nadir karşılaşılan polimorfik erüpsiyonun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, karın bölgesinin giderek gerginleşmesi, hormonal dengenin değişmesi ve genetik yatkınlığın sebep olabileceği düşünülüyor. Çoğu zaman karın bölgesinin alt tarafında ve uyluklarda başlayan kaşıntılı ve kırmızı deri ile kendisini belli eder. Çatlakların görüldüğü bölgede daha sık görülür. Başlarda 1-2 mm olan lezyonlar giderek büyüyebilir ve karın bölgesini merkez alarak geniş bir plak haline gelebilir. İlk gebeliğinde hamilelik alerjisi yaşayan kadınların sonraki gebeliklerinde de hastalığı yaşama olasılığı %50'dir.

Hamilelik Alerjisinin Belirtileri

- Kaşıntı

- Kızarıklık

- Kabarıklık

- Deride kurdeşen benzeri lezyonlar

Hamilelik alerjisinin en bilinen belirtisi kaşıntıdır. Kaşıntının görüldüğü bölgede kızarıklıklarla karşılaşılabilir ve kabarıklar görülebilir.  

hamilelik alerjisi  

Hamilelik Alerjisinin Tedavisi

Hamilelik alerjisinin görüntüsü tipik olarak tanı koydurucudur ve çok nadir biyopsi gerektirir. Tedavi için antihistaminik kremler ve nemlendiriciler yeterlidir. Hamilelik alerjisi olan anne adaylarını en çok şiddetli kaşıntılar rahatsız eder. Bunun için de kortizonlu kremler önerilir. Hamileliğin son aylarında ortaya çıkan gebeliğin polimorfik erüpsiyonu, genellikle 6 hafta içinde kendiliğinden geçer. Yapılan çalışmalar, hamilelik alerjisinin anne adayı veya bebek için herhangi bir tehlike teşkil etmediğini ortaya koymuştur.  

Kaşıntınız aşırı şiddetliyse, karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeyi ihmâl etmeyin. Bu durum, hamilelik kolestazının da belirtisi olabilir. Detaylı bilgi için buraya tıklayın.

 Bakmakta fayda var: Hamileyken hamileliğe alerjisi olduğunu öğrendi!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.