Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı
03 Ekim 2017

Daha çok mevsim değişikliklerinde sıkça rastlanan grip, özellikle emziren anneleri endişelendiriyor.

Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı!

Sonbahar mevsiminin girmesiyle herkeste olduğu gibi emziren annelerde de gribal enfeksiyonların görülme sıklığı artmaya devam ediyor. Daha çok mevsim geçişlerinde görülen grip en çok bebeklerini emziren anneleri endişelendiriyor. Gribe yakalanan annelerin emzirirken grip sütümden bebeğe geçer mi? Sorusuyla gripliyken emzirmek bebeğime bulaşır mı? Bu sürede emzirmeye ara vermeli miyim? Ya da devam mı etmeliyim? Soruları sürekli akıllarını kurcalar. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları konuyla ilgili olarak emziren annelerin gripliyken bebeklerini aksine daha çok emzirmeleri gerektiğini belirtiler. Grip virüsünün sütten bebeğe geçer düşüncesinin hurafeden ibaret olduğunu ifade eden uzmanlar, emziren annelerin gripliyken aksine daha çok emzirmeleri gerektiğini ancak bunu yaparken de bazı kurallara dikkat etmelerinin şart olduğunu belirtirler. İşte Grip olan anneler için emzirmenin 7 önemli kuralı...

1 - Gripliyken Bebeğinizi Öpmeyin

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Grip virüsünün solunum yoluyla, hapşırık, öksürük gibi damlacık yoluyla yayıldığını belirten uzmanlar, annelerin emzirirken nefeslerini doğrudan bebeklerinin üzerine gelmemesine dikkat etmelerini önerirler. Bebeklerini ne kadar öpmek isteseler de bu süreçte öpmemelerini, ziyarete gelenlerinde öpmemelerini uygun bir dile belirtmelerini tavsiye ederler. Gripliyken maske kullanmanın da bebekleri korumaya yardımcı olacağı belirtilirken, hem ev içerisinde hem de emzirirken maske kullanılmasını önerirler.  

2 - Maske Kullanın ve Maskenizi 20 Dakikada Bir Değiştirin

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Gripli olan emziren annelerim maske kullanmaları kadar maskenin doğru kullanılmasının da o çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, kullanılan maskenin her 20 dakikada bir yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini ve eski maskenin ortalıkta bırakılmayarak ağzı iyice kapatılmış bir poşet içerisinde çöpe atılmasını tavsiye ederler.  

3 - Her Emzirmeden Önce Ellerinizi Mutlaka Yıkayın

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Grip virüsünün yayılmasında ellerin çok önemli olduğunu belirten uzmanlar, bu sebeple özellikle kullanılan maskeye dokunduktan sonra veya emzirmeden önce ellerin sık sık yıkanması gerektiğinin büyük önem taşıdığının altını çizerler. Bunun dışında grip olan emziren annenin meme ucunun ve giysisinin temiz olmasının da gribin bebeğe bulaşmasını önlemede son derece önemli bir konu olduğuna dikkat çekerler.  

4 - Bulunduğunuz Odayı Sık Sık Havalandırın

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Grip olan annenin gerek nefesinin gerekse de öksürüp hapşırırken odaya yayılan damlacıkların uzun saatler boyunca havada asılı kalması nedeniyle odada bulunan diğer kişilere de kolaylıkla bulaşabileceğini ifade eden uzmanlar, özellikle bebeklerin henüz bağışıklık sisteminin gelişmemesinden dolayı damlacıklarla yayılan grip virüsünün kolayca etkisini göstereceğini ifade ediyorlar. Bu sebeple bebeğin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılmasını ve ortama temiz havanın girmesinin sağlanmasını tavsiye ediyorlar.  

5 - Bol Bol Su İçin

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Özellikle süt üretiminde birinci derecede etkin bir kaynak olduğunu belirten uzmanlar, suyun aynı zamanda enfeksiyon ajanlarının vücuttan atılmasında önemli rol oynamasından dolayı çok değerli bir koruyucu etki sağladığına dikkat çekiyorlar.  Bu nedenle grip olan emziren annenin mutlaka emzirmeye devam etmesi gerektiğini ve bu süreçte bol bol su tüketmelerinin altını çiziyorlar.  

6 - Fırsat Buldukça Dinlenin ve Uykusuz Kalmayın

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı   Emzirmenin anne için oldukça yorucu bir tempo yaratması nedeniyle grip olan annenin bu dönemde uykusuz kalmamasının ve dinlenmesinin hem yeterli miktarda sütün oluşması için hem de annenin bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artıracak etki yaratması yanında hastalıklara karşı ciddi düzeyde savunma mekanizmasının çalışmasını sağladığı belirtiliyor. Bu nedenle grip olan annelerin uykusuz kalmamaya fırsat buldukları her fırsatta şekerleme yapmaya özen göstermeleri önerilir.    

7 - Bu Besinleri Mutlaka Tüketin

  Grip Olan Anneler İçin Emzirmenin 7 Önemli Kuralı     Grip olan emziren annelerin bağışıklık sistemini güçlendirmek ve gribe karşı vücut dirençlerini artırmak için sağlıklı beslenmelerinin şart olduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, hem gribe karşı korunmak için hem de gripken hastalığı kolay atlatabilmek için bol bol taze meyve, sebze ve C vitamini içeren besinlerin tüketilmesini tavsiye ederler. Protein açısından zengin beslenmenin süt miktarını artırmak yanında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği ifade edilir. Annelerin söz konusu dönemde kırmızı et tüketmenin yanı sıra haftada 2-3 gün mutlaka mevsim balığı ve herhangi bir alerjik durumun olmaması durumunda her gün mutlaka yumurta tüketmeleri önerilir. Bunun yanında eğer bebeğinizin süt alerjisi yoksa, evde yapılmış kefir ve yoğurt gibi probiotik içeren besinlerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüketilmeye özen gösterilmesi tavsiye ediliyor.     Grip Olan Anne Bebeğini Emzirebilir mi? Detaylar İçin Tıklyın.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.