Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?
13 Eylül 2021

Hamileliğin başlarında tanışılan yeni kavramlardan biri de gebelik kesesidir. Peki, gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür?

Hamileliğin başlarında tanışılan yeni kavramlardan biri de gebelik kesesidir. Gebelik kesesi, hamilelik boyunca bebeğin içinde yaşadığı, içi amniyotik sıvıyla dolu olan ve bebeği darbe gibi her türlü riske karşı koruyan geçici bir organdır. Gebelik kesesinin ultrasonda ne zaman göründüğü, büyüklüğü ve şekli gibi detaylar ise hamileliğin sağlıklı bir şekilde ilerleyip ilerlemediği hakkında önemli ipuçları verir. Bu nedenle hamileliğinin başında olan birçok anne adayı, gebelik kesesinin ne zaman oluştuğunu ve ultrasonda ne zaman görünür hale geldiğini merak eder.

Gebelik kesesi, aslında döllenmeyle birlikte oluşmaya başlar. Ultrasonda görünmesi ise 6. haftayı bulur. Ancak vajinal ultrasonda 4.5 – 5. haftalarda gebelik kesesi görünür. Daha net bir ifadeyle belirtmek gerekirse, beta HCG hormonunun 1000 – 3000 IU/mL seviyesine ulaştığında gebelik kesesinin net olarak ultrasonda görünmesi gerekir.

Gebelik Kesesi Nedir?

Gebelik kesesi döllenmeyle birlikte oluşmaya başlayan ve doğuma kadar bebeğin içinde geliştiği geçici bir organdır. İçi amniyotik sıvıyla dolu olan bu kese, hem bebeğin rahat hareket edebilmesine hem de darbelerden korunmasına yardımcı olur. Ayrıca plasenta ve kan damarları dışında annenin tüm organları ile bebek arasındaki bağı ortadan kaldırır. Bu da aslında bebeğin enfeksiyonlar dahil birçok hastalıktan veya fiziksel zorlanmalardan korunması anlamına gelir.

Gebelik kesesi yapı itibariyle oldukça esnektir. Bebek büyüdükçe gebelik kesesi de genişleyerek bebeğin büyüklüğüne ve hareketlerine uyum sağlar. Doğumun ardından ise bebekle birlikte vücuttan dışarı atılan bu kese, amniyotik kese olarak da adlandırılır.

Gebelik kesesinin sınırları normal şartlarda düzgündür. Ultrasonografi incelemesinde gebelik kesesinin sınırlarının düzgün olmaması veya uterus içinde aşağılara yerleşmesi olumsuz bir durumdur ve gebeliğin düşükle sonuçlanabileceğine dair önemli bir işarettir. Bazen de kesenin etrafında düzensiz bir sıvı görülebilir. Bu sıvı çoğu zaman yerleşme kanaması, yani rahim içi yerleşme sırasında oluşan kanamaya işarettir ve korkulacak bir durum değildir.

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Hafta Duyulur?

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik kesesi ultrasonda 6. haftada görünür. Ancak vajinal ultrasonda daha erken görünebilir. Diğer bir deyişle abdominal ultrasonda 6. haftada görünen gebelik kesesi vajinal ultrasonda 4.5 – 5. hafta civarı izlenebilir. Beta HCG hormonunun kanda 1000 – 3000 IU/mL seviyesine ulaştığında ise kesenin net bir şekilde görünüyor olması beklenir.

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik Kesesi Ölçüleri Nelerdir?

Hamileliğini öğrenen anne adaylarının merak ettiği bir diğer konu da haftalara göre gebelik kesesi ölçüleri ile ilgilidir. 3 haftalık bir hamilelikte gebelik kesesi ortalama 2 – 3 mm kadardır. Hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe gebelik kesesi de buna paralel olarak büyüyecektir. 5. – 6. haftalarda ise gebelik kesesinin 20 mm ölçüsünde olması beklenir.

Gebelik kesesinin ortalama çapı ölçülerek hamilelik yaşı hesaplanabilir. Ancak bu durum 6. haftaya kadar geçerlidir. 6. haftadan sonra embriyo görülebildiği için hesaplama yaparken kesenin çapı değil bebeğin uzunluğu dikkate alınmalıdır.

Hamilelik kesesinin büyümesiyle birlikte, içinde yolk kesesi adı verilen başka bir kese daha gelişir. Yolk sac olarak da bilinen bu kese, gebeliğin 5. haftası itibariyle görünebilir. İşlevi kesin olarak bilinmemekle birlikte, erken gebelik döneminde bebeğe ait kan hücrelerinin yapımından sorumlu olduğu düşünülmektedir. Gebelik kesesi vajinal ultrasonda 10 mm ölçüsüne ulaştığında yolk kesesi de görünmelidir. Yolk kesesinin görünmesi, gebeliğin normal ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Farklı bir ifadeyle yolk kesesinin görünmesi, boş gebelik ihtimalini ortadan kaldırır.

Vajinal ultrasonda erken görülebilen yolk kesesi, karından yapılan ultrasonda daha geç görünebilir. Vajinal ultrasonda gebelik kesesi 10 milimetreye ulaştığında yolk kesesi görünebiliyorken, karından yapılan ultrasonda gebelik kesesi 20 milimetreye ulaştığında yolk sac görülebilmektedir.

Gebelik kesesinin 13 mm’den büyük olması durumunda yolk kesesi izlenmemesi olumsuz bir bulgudur ve düşük riskinin yüksek olduğunu düşündürür. Ayrıca yolk kesesinin 5.6 milimetreden büyük olması da olumsuz bir bulgudur. Zira yapılan araştırmalar, yolk kesesinin büyüklüğü ile anormal gebelik riski arasında bir bağ olabileceğini göstermektedir.

4 – 5 haftalık bir ömrü olan yolk kesesinin 12. haftadan sonra yavaş yavaş ortadan kaybolması beklenir. Kesin işlevi bilinmese de erken gebelik döneminde bebeğe ait kan hücrelerinin yapımından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Gebelik Kesesi İçinde Bebek Ne Zaman Görünür?

Ultrasonda gebeliğe ait ilk izlem gebelik kesesidir. Ardından yukarıda da değindiğimiz gibi yolk kesesi adı verilen ikinci bir kesecik görünür. Kısa bir süre sonra da embriyo ultrasonda görünür hâle gelir. Bu da gebelik kesesinin görünmesinden 1 hafta – 10 gün sonrasına denk gelir.

Gebelik kesesinin çapı 16 – 18 milimetreye ulaştığında embriyonun görünmesi gerekir. Kese 20 mm olduğu halde embriyo görünmüyorsa, erken gebelik kaybı akla gelebilir.

Anne Karnındaki Bebeğin İyi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.