Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?
22 Eylül 2017

Hamile olduğunu öğrenen her anne adayının en çok istediği şey bebeğinin sağlıklı olduğunu duymasıdır. Onun için bebeğin kalp atışlarını dinlemek, bebeğinin hareketlerini hissetmek tarif edilemez bir duygudur.

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?

Anne adaylarının hamile olduklarını öğrenmelerinden sonra en fazla merak ettikleri sorulardan birisi de şüphesiz bebeğin kalp atışlarının kaçıncı haftada duyulacağıdır. Peki, bebeğin kalp atışları kaçıncı haftada duyulur? Bebeğin kalp atışı duyulmazsa ne olur?

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?

Gebelikte Bebeğin Kalp Atışının Duyulma Zamanı

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren bebeğinin kalp atışını ne zaman duyacaklarını merak ederler. Uzmanlar hamilelikte bebeğin kalp atışlarının bazen farklı haftalarda izlenebildiğini belirtirler. Buna göre, anne karnındaki bebeğin kalp atışları en erken gebeliğin 5. haftasında duyulabildiği gibi pek çok gebede bu durum 6. haftadan sonra duyulur.  Söz konusu haftalarda anne adayına yapılacak doppler ultrason muayenesi sayesinde bebeğin kalp atışlarını dinlemek mümkündür.

Bebeğin Kalp Atışları En Rahat 10 - 12. Haftalarda Duyulur

Anne karnındaki bebeğin kalp atışının en rahat duyulduğu haftalar, hamileliğin 10 ve 12. haftalarıdır. (Hamileliğin 2- 3. ayı) Bebeğin kalp atışlarının duyulmasından itibaren gebelik süresince kalp atışlarının izlenmesi gerekir.

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışı Duyulmazsa...

Gebelikte bebeğin kalp atışının duyulduğu haftanın 6. hafta ve (1. Ay) sonraki haftalar olduğunu belirten uzmanlar, belirtilen sürede bebeğin kalp atışının izlenememesi durumunda bebeğin yaşamıyor ihtimalinin düşünülebileceğini belirtiyor. Bu durumun kesin olarak tespit edilebilmesi için özel ultrason tetkiklerinin yapılması gerekir. Yapılan tetkikler sonrasında bebeğin yaşamadığı kesinleşirse, bebeğin kürtajla alınması gündeme gelir. 

Bebeğin Kalp Atışları En Erken Kaçıncı Haftada Duyulur?  

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Hamile olduğunu öğrenen her anne adayının en çok istediği şey, bebeğinin sağlıklı olduğunu duymaktır. Onun için bebeğin kalp atışlarını dinlemek, bebeğinin hareketlerini hissetmek tarif edilemez bir duygudur. Bebeğin annesine varlığını hissettirmeye başladığı haftaların 5 ve 6. haftalardan sonraki haftalar olduğunu belirten uzmanlar, bebeğin hareketinin gebeliğin 7. haftasından itibaren başladığını, ancak anne adaylarının bu hareketleri 14.  (3. Ay)  ve 26. (6. Ay) haftalar arasında hissetmeye başlayacağını ifade ediyor. Bebeğin hareketlerini hissetmenin, daha önce doğum yapmış kadınlarda daha kolay olduğu belirtilirken, fazla kilolu olmayan zayıf anne adaylarının da bebeklerinin hareketlerini erken hissetme konusunda daha şanslı olduğu belirtilir.  

 Anne Karnında Bebek Hareketleri Kaçıncı Ayda Hissedilir? Detaylar için tıklayın.   

Gebelik haftalarında bebekle ilgili detaylı bilgilere hafta hafta gebelik kategorisinden ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.