En Uygun Emzirme Pozisyonu

En Uygun Emzirme Pozisyonu
29 Nisan 2016

Bebeğin istekle ve doğru teknikle anne sütü emzirilmesi bebeğin beslenebilmesi için en önemli koşuldur. Başarılı bir emzirme için her şeyden önce doğru kucaklama ve pozisyon almak gereklidir.

En Uygun Emzirme Pozisyonu

Bebeklerin doğumundan itibaren anne sütü ile uygun koşullar ve doğru tekniklerle emzirilmesi beslenmeleri için önemlidir.

Başarılı bir emzirme için gerekli olan doğru kucaklama ve pozisyondur

Anneler ilk etapta rahat bir şekilde ve sırtı dik olarak oturmalıdır. Bebeğin yüzü ve gövdesi aynı doğrultuda, anneye dönük, başı gövdeden yüksekte olmalıdır. Bebeğin başı, emzirilen göğsün tarafındaki, kolun dirsekten bükülen kısmına yerleştirilmelidir. Bebeğin başına baskı uygulanmamalı, altta kalan kolu anne ile bebek arasına girmemelidir. Gerektiğinde anne kolunun altını bir yastıkla destekleyebilir.


En Uygun Emzirme Pozisyonu

Emzirme esnasında bebek anne tarafından yönlendirilmelidir

Bebek uygun pozisyona getirildikten sonra alt dudağı aşağıdan yukarıya doğru memeye yaklaştırılmalıdır. Anne, diğer elinin dört parmağıyla memeyi alttan desteklerken baş parmağı üstte tutarak memeyi yönlendirmeli, bebeğin dudakları meme ucuna yaklaşınca ağzının açılmasını sağlamalı, bebeğin ağzı genişledikçe areola diye bilinen kahverengi kısmı bebeğin ağzına vermelidir. Emzirme esnasında, bebeğin burnunun tıkanmasını önlemek için çenesini memeye dayamalıdır.

Süt yapımı hormonlarla sağlanır

Emzirme sırasında salgılanan oksitosin ve prolaktin hormonları memedeki sütün salgılanmasını sağlar. Böylece yeni süt yapımı da uyarılmış olur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.