Doğumda Neler Oluyor? İşte Normal Doğumun 3 Evresi

Doğumda Neler Oluyor? İşte Normal Doğumun 3 Evresi
17 Şubat 2021

Anne adayları doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum anında bedenlerinde neler olacaklarını bilirlerse, kendilerini çok daha rahat hissedebilirler.

Gebelik süreci ve doğum her anne adayı için, hem heyecan verici hem de kaygılı bir süreç. Özellikle doğum anında anne adaylarının kendilerini rahat hissetmesi son derece önemli. Bunun yollarından bir tanesi ise, doğuma dair bilgi edinmek. Anne adayları doğum öncesinde, doğum sırasında ve doğum anında bedenlerinde neler olacaklarını bilirlerse, kendilerini çok daha rahat hissedebilirler. Biz de bu nedenle, doğumun 3 aşamasını yazdık. İşte normal doğumun evreleri hakkında bilmeniz gereken her şey.

Doğumun Aşamaları Nelerdir? 

Doğumun başlangıcı birçok kadın arasında farklılık gösterir. Doğum, ortalama 12–24 saat arası süren bir zaman diliminde gerçekleşir. Bu süre, iki veya daha fazla doğum yapan kadınlarda biraz daha kısalabilir. İlk aşama serviksin açılması, ikinci aşama bebeğin vajinadan aşağı doğru itilmesi, üçüncü aşama ise plasentanın rahim duvarından tamamen ayrılıp vajina dışına itilmesi ile gerçekleşir. Daha detaylı inceleyecek olursak;  bu 3 aşamada neler gerçekleşir?

Doğumda Neler Oluyor? İşte Normal Doğumun 3 Evresi

İlk aşama:

Doğumun ilk aşama en uzun kısmıdır. Bu süre gebeler arasında farklılık gösterebilir ve bazen 24 saate kadar uzayabilir. İlk aşama rahim boynunun ( serviks) açılmasıyla başlar. Hafif kasılmaların yaşanabileceği  bu aşamada ilk açılma 4 santimetredir ve rahim 10 santimetre açılana dek sürer. Orta dereceli sancılar doğumun 15–20. dakikasında yaşanır ve 1,5 dakika kadar sürebilir. İlk başlarda kasılmalar sırt ya da bel bölgesine etki eden adet sancılarına benzer. Ancak doğum süresi yaklaştıkça bu kasılmalar 1 dakika kadar sürer ve bebeği doğum kanalına doğru iter.  

Rahim boynu 4–8 cm. kadar açıldığında sancılar artar ve 3 dakika aralıklarla yaşanır. Bu aşamada kanama ve bel ağrısı görülebilir, bu durum son derece normaldir.

Doğumda Neler Oluyor? İşte Normal Doğumun 3 Evresi

İkinci aşama:

İkinci aşama, doğumun gerçekleşmeye başladığı andır. Bu noktada bebek, doğum kanalı ve vajinadan geçer. Süreç 2 saat ya da daha fazla sürebilir. İkinci aşamadaki sancılar, ilk aşamaya kıyasla daha şiddetlidir.

2–5 dakika aralıklarda görülebilen kasılmalar 60–90 saniye kadar devam edebilir.

Bunu da Okuyun: Tüm Detaylarıyla Normal Doğumun Evreleri!

Doğumda Neler Oluyor? İşte Normal Doğumun 3 Evresi

Üçüncü aşama:

Bu aşamada ise bebek artık doğmuştur ve bu aşamada plasenta rahim duvarından ayrılır. Plasentanın atılması 20 dakika bir süre devam edebilir. Doğumdan sonra genişleyen rahminiz, eski haline döner. Bu aşamada da itme dürtüsü hissedebilirsiniz, kasılmalarınız hafif şiddette devam edebilir.

Bu içerik Listelist.com tarafından hazırlanmıştır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.