Doğumdan Sonra Cinsel Hayat

Doğumdan Sonra Cinsel Hayat
22 Ekim 2016

Doğum sonrası bebeğe ve anneliğe alışıp işler yavaş yavaş yoluna girdiğinde gebelik öncesi yaşama dönüş serüveni başlar. Cinsellik de bu konuya dahil elbette.

Doğum sonrası bebeğe ve anneliğe alışıp işler yavaş yavaş yoluna girdiğinde gebelik öncesi yaşama dönüş serüveni başlar. Örneğin; eski cinsel hayatınıza dönmeniz için yaklaşık 3 ile 4 hafta süren kanamanızın bitmesini beklemelisiniz.     İlk etapta yapmanız gereken doğum kontrollerinizi ihmal etmemenizdir. Ayrıca kanamanız bittikten sonra doktorunuzdan hazır olduğunuzun bilgisini almalısınız. Bu süreçte kendinize zaman tanımanız, duygusal ve fiziksel açıdan rahat hissetmeniz gerekmektedir. Henüz hazır hissetmiyorsanız bunu eşinizle paylaşmalı, fiziksel yakınlığı göz ardı etmemelisiniz. Yorgun ve meşgul hissetmeniz sizi kaygılandırmamalı, süreci doğal akışına bırakmalısınız.

"Çiftlerin çok az bir kısmı doğumdan bir ay sonra eski rutinine dönebiliyor"

Prolaktin hormonu ve lohusa depresyonu annelerin birçoğunu yorgunluk ve uykusuzlukla baş etmeye mecbur bırakırken cinsel yaşama dönmekte de isteksizleştirebiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Çiftlerin çok az bir kısmı doğumdan bir ay sonra eski rutinine dönebiliyor. Yarısından fazlası ise eski rutinlerine dönmek için 2-3 ay bekliyor. Bu sürenin sebebi doğum şekliyle doğrudan alakalı olabiliyor. Örneğin, epiyoztomi bu süreyi arttırıyor.

"Hissettiklerinizi eşinizle paylaşın"

Bedeninizle birlikte algılarınızın da değiştiğini unutmamalısınız. Mesela karın bölgenizin hala toparlanmamış olması sizi rahatsız edebilir. Bunun üstesinden gelmenizin tek yolu hissettiklerinizin normal olduğunu bilmek ve kabullenmektir. Hissettiklerinizi eşinizle paylaşmanız hem size hem de beklemesi ve süreci atlatması için eşinize de iyi gelecektir.

"Doğum kontrolünü ihmal etmeyin"

Emziriyor olmanız yumurtlamanızın başlamasını engellemez, dolayısıyla tekrar gebe kalma riskiniz mevcuttur. Bu nedenle doğum sonrası korunma yöntemini doktor takibinde gerçekleştirmelisiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.