Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?

Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?
24 Mart 2017

Doğumdan önce ve doğumdan sonra özellikle ayaklarda meydana gelen şişlikler uzmanlar tarafından normal karşılanır. Bu şişliklerin giderilmesi için uzmanlar annelere bazı tavsiyelerde bulunurlar.

Hamilelik süresince kilo alımı ve şişlikler anne adayları tarafından sıkıntılara yol açan bir durumdur. Doğuma kadar yaşanacak bu sıkıntılar gebeliğin getirmiş olduğu normal durumlar arasında yer alır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadıkları en önemli vücut değişimleri arasında yer alan bu şişlikler, vücudun duyduğu su ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Vücuttaki sıvının fazlasının vücut içerisinde muhafaza edilmesi şişliklere neden olmaktadır. Peki, doğum sonrası şişlikler nasıl gider? Şişlikleri azalmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Ayaklarınızı Yüksek Yerlere Koyun

Doğumdan önce ve doğumdan sonra ayaklarınızda oluşacak şişlikleri gidermek için ayaklarınızı ne kadar dinlendirirseniz, size o kadar faydalı olacaktır. Şişlikleri azaltmak için ayaklarınızı yüksek yerlere kaldırarak uzanın. Oturduğunuzda kanepe sandalye ya da başka bir yere ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Şişlik sorunlarında ayaklarına yüksek yerlere uzatılması yapılacak en iyi yöntemdir.   

Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?  

Beslenmenize Dikkat Edin

Doğum öncesi ve sonrası şişliklerde beslenme önemli bir konudur. Şişlik sorunlarıyla baş edebilmekte dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Hamilelik boyunca ve sonrasında aşırı tuz tüketiminden kaçılması gerekir. Yemek yerken kullanacağınız tuzun dozunu ayarlamak, hatta yemeğe çok az tuz koymak uygulanacak yollardan birisidir. Beslenmenizde tuzun fazla olması vücudunuzda oluşan şişliklerin artması anlamına gelmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, tuzun sıvıyı vücutta daha fazla muhafaza etmesi gösterilebilir. 

  Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?  

Kıyafet Seçiminize Dikkat Edin

Hamilelik sırasında şişen vücudunuza doğum sonrasında da bir süre devam edecektir. Bu nedenle uzmanlar tarafından bu süre zarfında içinde rahat edebileceğiniz kıyafetleri tercih  etmeniz önerilir. Sıkı kıyafetlerin şişlikleri tetiklemesi nedeniyle bu dönemde giyilmesi önerilmez. Şişliklere baskı yapıp anneyi rahatsız edecek kıyafetlerden uzak durulması, şişliklerin daha kısa süre içerisinde gitmesinde fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte giyim nasıl olmalı? Önerilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstisnai Durumlarda Doktorunuza Başvurun

Vücutta oluşan şişlikler gebelik ve doğum sonrasında oluşan normal olan durumlar arasında yer alır. Bazı istisnalar dışında her kadında görülebilen bir durum olan şişlik, ayak bölgesinde oluştuğunda normal durumdur. Vücudun başka bölgelerinde yaşanacak şişliklerin herhangi bir sağlık sorunlarının habercisi olabileceği düşünüldüğünden mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir.    

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah