Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler
28 Aralık 2021

Bu yazımızda yeni annelerin doğum sonrası dönem boyunca sağlıkları, hormonları ve doğum kontrol ihtiyaçları konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattık.

Doğum süreci anneler için zorlu bir süreç olabilir. Doğumun ardından cinsel olarak yeniden aktif olabilmeniz için belirli bir süre geçmesi gerekir. Bunun için en doğru öneriyi doktorunuz yapacaktır. Ancak eğer yakın zamanda bir çocuk daha düşünmüyorsanız, doğum kontrol seçenekleriniz hakkında doktorunuzla konuşmanız gerekir. Çünkü doğumdan üç hafta sonra tekrar hamilekalmanız mümkün olabilir. 

Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yazımızda yeni annelerin doğum sonrası dönem boyunca sağlıkları, hormonları ve doğum kontrol ihtiyaçları konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlattık. 

Doğum sonrası yaşanan hormonal değişiklikler

Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum sonrası dönem, doğumdan hemen sonra plasentanın doğumuyla başlar ve sonraki altı hafta boyunca devam eder. Bu dönemde çok fazla hormonal değişiklik yaşanır. Bu nedenle ilk birkaç hafta yeni anneler için duygusal olarak yorucu olabilir. Her kadın bu aşamayı farklı şekilde deneyimler. Çoğu kadın perine ağrısı, sırt ağrısı, ağrıyan göğüs uçları gibi semptomlar yaşayabilir. Bu süreç, dinlenmeniz ve hem bedeninize hem de zihninize zaman vermeniz gereken bir süreçtir. Hormonal olarak hem progesteron hem de hamileliğin hormonları olan Beta HCG (hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir hormon) doğumdan sonra çok hızlı bir şekilde düşmeye başlar. Bu son derece normal bir durumdur. Östrojen seviyeleri daha sonra yükselmeye başlar.  Bu sürecin ardından potansiyel olarak 28. günde yumurtalıklarınız yeniden çalışmaya başlar. Ancak çoğu annede bu durum 90 gün içerisinde yaşanır. Süre çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, prolaktin (beynin hipofiz bezinde yapılan bir hormon), emzirmiyorsanız ilk iki hafta içinde kademeli olarak azalır.

Doğum sonrası kanama normal midir?

Doğum sonrası kanama doğumdan sonra gerçekleşen kanamaya verilen isimdir. Kanama son derece normaldir, başlarda yoğun olabilir daha sonra hafifler. Ancak kanama azalmıyorsa, pıhtınız varsa ya da kötü kokulu bir akıntıyla karşı karşıyaysanız doktorunuza danışmanız gerekir. Sezaryen olan kadınlarda bu kanama daha az olabilir, çünkü sezaryen işleminden sonra rahim temizlenir.

Doğum sonrası cinsel yaşama ne zaman dönülür?

Doğum Sonrası Korunma Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum sonrasında başlayan yoğun süreç sebebiyle çoğu annenin aklına cinsellik gelmeyebilir. Doğum sonrasında cinselliğe ne zaman dönebileceğiniz konusunda en doğru öneriyi doktorunuz yapacaktır. Nitekim burada önemli nokta, hem duygusal hem de fiziksel olarak yüzde 100 hazır olmadan cinsel ilişkiye girmemeniz gerektiğidir. Bu durum sağlığınızı etkileyebilir.


Sezaryen Sonrası Cinsel Yaşama Ne Zaman Başlanabilir?

Doğum sonrası dönemde bir kadın için en uygun doğum kontrol yöntemleri nelerdir?

Farklı doğum kontrol seçenekleri bulunur. Bu tamamen çiftlerin kararına bağlıdır. Doktorunuzun önerisi doğrultusunda prezervatif, spiral ya da doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Ancak her doğum kontrol hapı emzirme döneminde tercih edilmeyebiliyor. Bu nedenle mutlaka doktorunuzun tavsiyesini dikkate almalısınız.


Normal Doğum Sonrası Cinsel Yaşama Ne Zaman Başlanabilir?


Bu içerik Listelist.com tarafından hazırlanmıştır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl