Doğum Sonrası Egzersiz

Doğum Sonrası Egzersiz
31 Ekim 2016

Gebelikte egzersiz yapmak çok önemlidir. Gebelikte yaptığınız egzersizler hem annenin kilo alımını kontrol altına alacak hem de annenin doğumdan sonra kilo vermesini kolaylaştıracaktır.

Doğum Sonrası Egzersiz

Gebelik dönemi boyunca anne adayları az veya çok miktarda kilo alırlar. Ancak alınan kiloların annenin gebe kalmadan önceki vücut yapısına ve kilosuna bağlı orantılı ve düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Bu nedenle anne adaylarının gebelik döneminde düzenli, dikkatli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Doktor kontrolünde bir beslenme ve egzersiz programı oluşturmalı ve alması gerekenden fazla kilo almamalıdır. Gebelik döneminde aşırı kilo almış olan annenin doğumdan sonra bu kiloları vermesi zor olacak ve uzun bir zamanını alacaktır.

Gebelik döneminde en fazla 12 kilo alınması normal kabul edilmektedir.

Ancak anne adayı gebelikten önce normalin altında bir kiloya sahipse o zaman gebelik döneminde 12 kilodan biraz daha fazla alabilir. Ancak bu doktorun gözetimi ve takibi altında gerçekleşmelidir. Genellikle doğumdan sonra anneler 5 kilo civarında bir kilo kaybı yaşarlar. Bu kilo hem bebeğin ve içinde bulunduğu suyun ağırlığı hem de bir miktar annenin kendi verdiği kilosudur.

Gebelik süresince ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenilirse, aşırı kilo almamaya dikkat edilirse doğumdan sonra bu kiloları vermek de bir o kadar kolay olacaktır.

Gebelikte egzersiz yapmak bu nedenle çok önemlidir. Gebelikte yaptığınız egzersizler hem annenin kilo alımını kontrol altına alacak hem de annenin doğumdan sonra kilo vermesini kolaylaştıracaktır. Emzirme dönemi annenin kilo vermesine oldukça yardımcı olur. Sık ve düzenli emziren bir annenin günde bebeğine en az 500 cc süt vermesi demek 500 kalori enerji kaybetmesi demektir. Ancak sütüm çok olsun diye aşırı beslenmenin size yarardan çok zararı olacaktır. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmenizde fayda vardır. Fazla yemek yemek veya aşırı sıvı almak sütü artıran bir etken değildir. Unutmayın önemli olan aşırı yemek değil doğru beslenmektir.

Doğumdan sonra dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Hamur işi ve tatlı gibi yiyecekleri minimum düzeyde tüketmeye dikkat edin.
  • Gün içirişinde az ve sık beslenin.
  • Yağlı yiyecekleri tüketmeyin.
  • Kuruyemişi çok az tüketin.
  • Az miktarda ekmek tüketin.
  • Hamburger gibi fast food yiyecekler yerine sebzeli yiyecekleri yemeye özen gösterin.
  • Bol su için.
  • Aşırı miktarda meyve tüketmeyin.

Doğum sonrası egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Doğumdan sonra düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmak hem kilo vermenizi kolaylaştıracak hem de gebelikte bozulan vücut yapınızın yeniden toparlanmasını sağlayacaktır. Daha güçlü ve sıkı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmak önemlidir.   Normal doğumdan sonra dikişleriniz nedeniyle ağrılarınız olabilir. Ağrılarınız geçtikten ve doktorunuzdan da onay aldıktan sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Daha erken başlamak sizin kendinizi nasıl hissettiğinize ve doktorunuzun vereceği izne bağlıdır.   Sezaryenle doğumdan sonra ise doktor kontrolleriniz normalse ve kendinizi iyi hissediyorsanız ortalama bir ay sonra egzersize başlayabilirsiniz.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken nokta; yemeklerden hemen sonra değil, en az 1-2 saat sonra yapmanızdır.

Tıpkı gebelikte olduğu gibi bu dönemde size önerilecek egzersiz türü yürüyüş olacaktır. Orta tempoda günde yarım saat yürüyebilirsiniz. Aynı zamanda karın kaslarınızın sıkılaşması ve güçlenmesi için gende en az bir kere mekik çekebilirsiniz. Sırt, kol ve bacak bölgelerinizi çalıştıracak egzersizleri de yapabilirsiniz. Vücudun normal formuna kavuşabilmesi için bel ve karın bölgesi en önemli bölgeler arasındadır. Her gün veya iki günde bir hafif tempoda yapacağınız koşular, karın bölgenizin ve vücudunuzun forma girmesinde faydalı olacaktır. Herhangi bir spor salonunda koşu bandında da koşabilirsiniz. Ancak açık havada egzersiz yapmanız daha sağlıklı ve motive edici olacaktır. Aynı zamanda doğum sonrasında yapabileceğiniz en faydalı ve uygun sporlardan biri de yüzmedir. Yüzme ile tüm kaslarınızı da çalıştırmış olursunuz. Unutmayın doktorunuza danışmadan kendi başınıza herhangi bir egzersiz programını uygulamanız sağlığınız açısından tehlike oluşturabilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.