Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Üniteleri Açılmaya Başladı!

Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Üniteleri Açılmaya Başladı!
28 Şubat 2018

Kamu hastanelerinde, arzu eden her gebenin faydalanabileceği suda doğum üniteleri açılmaya başladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, sezaryen doğum oranlarını düşürmek ve normal doğumu teşvik etmek amacıyla kamu hastanelerinde suda doğum merkezlerinin açılacağını önceki aylarda belirtmişti. Pilot hastane seçilen Manisa Akhisar Devlet Hastanesi'nde ise suda doğum ünitesi hazırlıklarında sona gelindi.

Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Üniteleri Açılmaya Başladı!

Giderek artan sezaryen doğum oranlarını düşürmek için Sağlık Bakanlığı bir dizi proje üzerinde çalışıyor. Bu projelerden biri de kamu hastanelerinde suda doğum ünitelerinin yaygınlaştırılması kararı oldu. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklama ile devlet hastanelerinde suda doğum ünitelerinin açılacağını açıklamıştı. Proje kapsamında, Sağlık Bakanlığı Kadın ve Üreme Sağlığı Başkanlığı tarafından pilot hastane olarak seçilen Manisa Akhisar Devlet Hastanesi'nde suda doğum ünitelerinin hazırlığı aşamasında sona gelindi.

Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Üniteleri Açılmaya Başladı!

Arzu Eden Her Gebe Faydalanabilecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Başhekim Op. Dr. Erol Karaca, 'Öncelikle anne ve bebek dostu ünvanına sahip hastanemize, Sağlık Bakanlığı tarafından, suda doğum eğitimi almış Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sergül Aydın'ın ataması gerçekleşti ve kadromuz daha da güçlendi. Daha sonra hastanemizdeki doktorlar ve ebeler, Ankara'da Sağlık Bakanlığı'nın verdiği eğitimlere katılıp sertifikalarını aldılar. Odalarımızdan birinde suda doğum için gerekli olan tüm hazırlıkları yaptık. Arzu eden gebelerimize, doğumu kolaylaştıran bu imkânı sunmayı planlıyoruz.' şeklinde açıklama yaptı.

*Suda doğum ile ilgili ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Üniteleri Açılmaya Başladı!

'Normal Doğum Oranını Arttırmayı Hedefliyoruz'

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sergül Aydın ise ' Normal doğum kadınlara korkutucu gelebiliyor. Sırf bu nedenle sezaryen doğumu tercih eden gebelerimiz var. Hastanemizin sunduğu suda doğum imkânı ile anne adaylarının kasları, dokuları gevşeyecek ve daha rahat doğum süreci geçirecekler. Aynı zamanda doğum süresi kısalacak ve sıcak su sayesinde bebeğe giden oksijen daha fazla olacak. Suda doğum uygulaması ile en sağlıklı doğum yöntemi olan normal doğum oranını arttırmayı amaçlıyoruz.' dedi.

*Diğer haberlerimize göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.