Bebekleri Uyku Problemi Yaşayan Anneler İçin Adım Adım Uyku Rehberi

Bebekleri Uyku Problemi Yaşayan Anneler İçin Adım Adım Uyku Rehberi
29 Aralık 2020

Bebekleri uyku problemi yaşayan anneler için adım adım uyku rehberi hazırladık.

Özellikle bebeklerin doğumunun ardından geçen ilk 3 ay anneler ve babalar için oldukça zorludur. Bu süreçte bebeklerin uykusu hafif olduğundan sık sık uyanırlar. Her ne kadar yenidoğan bebekler günde ortalama 16-17 saat uyusa da, uykuları son derece düzensizdir.

İlerleyen aylarda bebeğin uykusu giderek daha fazla düzene girer ve 18. aya gelmeden gün içinde uykuya ayırdığı süre 13.5 saate düşer. Bebeklerin de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi farklı uyku evreleri ve derinlikleri vardır. Nitekim bazı bebekler uykuya dalmakta zorlanabilir, bu da ebeveynleri kötü etkileyebilir. Biz de bebekleri uyku problemi yaşayan anneler için adım adım uyku rehberi hazırladık. Bu adımları bir rutin haline getirdiğinizde hem bebeğinizin düzenli uyumasını sağlayabilirsiniz. Bebeğiniz uykuya dalmakta zorlanıyorsa neler yapabilirsiniz? Gelin, birlikte bakalım.

Bebekleri Uyku Problemi Yaşayan Anneler İçin Adım Adım Uyku Rehberi

Birinci Adım: Bebeğinizin karnının tok olduğundan emin olun

Bebekleri Uyku Problemi Yaşayan Anneler İçin Adım Adım Uyku Rehberi

Bebekler yemek yedikten sonra genellikle uyuma eğilimindedir. Öte yandan deliksiz uyuması ve acıkıp uykusunun bölünmemesi için onun tok olduğundan emin olmanız gerekir.

Bunu da Okumanızda Fayda Var: Uyku Düzeni ile İlgili En Sık Yapılan 7 Hata!

İkinci Adım: Ilık bir banyo yaptırın

Bebeğinizin uykuya kolay dalmasını sağlamak için ılık bir banyo yaptırın ve onu rahatlatın. Rahatladığında bebeğiniz mayışır ve uykuya daha kolay dalabilir.

Üçüncü Adım: Pamuklu, yumuşak kıyafetler giydirin

Bebeğinizi mutlaka mevsime uygun giydirmeye çalışın. ayrıca cildinin tahriş olmaması için pamuklu ve yumuşak giysiler seçtiğinizden emin olun. Eğer bebeğinizi yatağına yatırıyorsanız, yüzünü örtmeyin ve bebeğinizi ilk iki yıl mutlaka sırt üstü yatırın. Bu ani bebek ölümü sendromu riskini azaltır.

Dördüncü Adım: Hafif bir müzik dinletin

Bebekleri Uyku Problemi Yaşayan Anneler İçin Adım Adım Uyku Rehberi

Bebeğinizin rahatlaması için ona hafif bir müzik dinletebilirsiniz. Hem ilgisini çekmiş olursunuz, hem de uyuması için gerekli ortamı hazırlarsınız.

Beşinci Adım: Bebeğinizin uyuması için hafifçe sallayın

Her bebeğin rahatlama yöntemi farklıdır. Pek çok bebek tıpkı anne karnındaki gibi sallanmaktan, hareket halinde olmaktan hoşlanır. Bu nedenle bebeğinizi hafifçe sallayabilirsiniz. Bebeğinizin nasıl daha iyi gevşediğini bulmanız biraz zaman alabilir. Sabırlı olun.

Bunu da Okumanızda Fayda Var: Bebekler Neden Uyumaz?

Altıncı Adım: Bebeğinizi uyuttuğunuz odanın loş olmasına özen gösterin

Bebeğinizi uyuttuğunuz odada perdelerin kapalı olması ve ortamın loş olmasına özen gösterin. Bu onun daha kolay uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Tüm bu adımları düzenli bir şekilde tekrar ettiğinizde bebeğinize bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz.

Bu içerik Listelist.com tarafından hazırlanmıştır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.