Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?
04 Temmuz 2024

Bebeklere meyve suyu içirmek doğru mu? İşte, konuyla ilgili uzman tavsiyeleri...

Bebeklere meyve suyu içirmek sağlıklı gibi görünse de 1 yaşından önce önerilmiyor. Zira bebeklerin beslenmesinde ilk 12 ay anne sütünün birincil sıvı olması daha doğrudur. Bununla birlikte meyve suyunun tatlı tadına alışan bebekler, sebze gibi yiyecekleri reddetme eğiliminde olabiliyorlar. Ayrıca meyve suyunun fazla tüketimi diş çürükleri veya ishali tetikleyebileceğinden, uzmanlar 1 yaşından küçük bebeklere meyve suyu içirilmesini tavsiye etmemektedir. Bunun yerine meyvelerin bir bütün olarak tüketilmesi, başta lif olmak üzere daha fazla sağlıklı besin maddesi sunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklere meyve suyu ne zaman verilir, bebekler meyve suyu içebilir mi gibi konuyla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeklere 1 yaşından sonra meyve suyu verilebilir. Diğer bir deyişle, 12 aydan küçük bebekler için meyve suyu önerilmemektedir. Amerikan Pediatri Akademisi de bebeklerin 1 yaşından önce meyve suyu tüketmemesi gerektiğini belirtiyor. Bunun en önemli sebebi ise anne sütünün en az 1 yaşına kadar tükettikleri birincil sıvı olması gerektiğidir. Zira anne sütü, bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan yağ, protein, vitamin ve diğer besin maddelerini ideal düzeyde içerir. Bebeklerin mide kapasitesi küçük olduğundan, mevcut alanı anne sütü ile değerlendirmek en doğru yol olacaktır. Bununla birlikte bebeklere meyve suyu içirmenin hiçbir zararı yokmuş gibi görünse de meyvenin içindeki lif gibi önemli kaynakların olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle meyveyi her zaman bütün olarak yedirmek daha sağlıklıdır. Ayrıca bebeğin erken dönemde tatlı yiyecek ve içeceklere alışması, ilerleyen yaşlarda sağlıksız beslenme alışkanlıkları geliştirmesine ve diş çürüklerine eğiliminin artmasına neden olabilmektedir. Son olarak meyve suyunun çok fazla tüketimi ishale ve dolayısıyla dehidrasyona yol açabilmektedir. Tüm nedenlerden dolayı uzmanlar, bebeklere 1 yaşından sonra meyve suyu içirmenin daha doğru olduğunu düşünüyor.

Bebekler İçin Meyve Suyunun Faydaları Nelerdir?

Meyve suyu, başta lif olmak üzere bütün bir meyvenin sağladığı besin değerlerini sağlamaz. Bu nedenle öncelik her zaman meyveyi bir bütün olarak tüketmek olmalıdır. Yani bebeğiniz eğer meyve ve sebzeyi severek tüketiyorsa meyve suyu içmiyor diye endişelenmenize gerek yok. Ancak bebek taze meyve ve sebze tüketmiyorsa, 1 yaşından sonra azar azar meyve suyu içirerek bazı besin maddelerini almasını sağlayabilirsiniz. Zira çoğu doğal meyve suyu C vitamini, potasyum, magnezyum, folat ve demir içerir. Bununla birlikte çocuk hasta olduğunda, özellikle kusuyorsa meyve suyu çocuğun susuz kalmasını önleyebilir. Kabızlık söz konusu olduğunda da doktorlar meyve suyu tüketimini önerebilmektedir.

Bebeklere Meyve Suyu Ne Zaman Verilir?

Bebeklerde Meyve Suyu Alerjisinin Belirtileri Neler?

Eğer çocuğunuzun belirli bir meyveye alerjisi varsa o meyvenin suyuna da alerji geliştirme olasılığı yüksektir. Bu noktada olası alerjik reaksiyonların belirtilerini bilmek erken tanı ve tedavi için çok önemlidir. Eğer bebeğiniz meyve suyu içtikten sonra aşağıdaki belirtilerden biri veya birkaçı geliştiyse mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle nefes alma güçlüğü veya dil şişmesi gibi yaşamı tehdit edici belirtiler gözlemlerseniz vakit kaybetmeden acil servise başvurun.

  • Kurdeşen
  • Kaşıntı
  • Cilt, dudak veya dil şişmesi
  • Hapşırma
  • Hırıltılı solunum
  • Yutma güçlüğü
  • Mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı
  • Nefes alma zorluğu

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerin Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almasına Yardımcı Olan Besinler!

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.