Bebeklere Köfte Ne Zaman Yedirilebilir?

Bebeklere Köfte Ne Zaman Yedirilebilir?
19 Ocak 2024

Bebeklerin köfte tüketimiyle ilgili tüm bilinmesi gerekenler yazımızda.

Köfte, başta protein ve demir olmak üzere, çinko, magnezyum veya selenyum gibi temel besin ihtiyaçlarını karşılayan harika bir gıdadır. Dolayısıyla bebeği ek gıdaya başlayan çoğu anne baba, bebeklerine ne zaman köfte yedirebileceğini merak ediyor. Peki, bebeklere köfte ne zaman verilebilir? Bebeklere köfte 9. aydan itibaren verilebilir. Bu süreçte bebeğin alerjisi varsa içinde yumurta kullanılmaması oldukça önemlidir. Ayrıca köfteyi başlangıçta ufak parçalara ayırıp ezerek yedirmek boğulma riskinin azaltılması açısından gereklidir. Eğer bebeğinize köfteyi daha önce yedirmek istiyorsanız, bunun için bebeğinizin sağlığını takip eden doktora danışmalısınız. Bebeğinizin gelişimi, alerji ve genel sağlık durumu uygunsa, doktorunuz bebeğinize daha önce de köfte yedirmeye başlamanızı uygun görebilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklere köfte ne zaman yedirilebilir, bebekler için köftenin faydaları nelerdir, bebekler için köfte nasıl yapılır gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Hazırsanız başlayalım!

Bebeklere Köfte Ne Zaman Yedirilir?

Bebeklere köfte 9. aydan itibaren yedirilebilir. Bu ortalama bir süreç olup her bebek için uygun bir zaman dilimi olmayabilir. Zira her bebeğin gelişimi, sağlık ve alerji koşulları aynı değildir. Bu nedenle bebeğinize köfte yedirmeden önce doktorunuza danışmanız en sağlıklı seçenektir. Bununla birlikte yumurta alerjisi olan bebeklere köfte hazırlarken harcın içine özellikle yumurta beyazı eklemekten kaçınılmalıdır. Ayrıca boğulma riskini azaltmak için kıymanın 2 – 3 kere çekilmesi ve piştikten sonra köftenin ezilerek yedirilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Son olarak, bebeğinizin çiğneme ve yutma reflekslerinin henüz yeterince gelişmediğini düşünüyorsanız köfte yedirmek için acele etmemeli, en uygun zaman için doktorunuzun görüşünü almalısınız. Gelin şimdi bebekler için köftenin faydaları neler, birlikte inceleyim.

Bebekler İçin Köftenin Faydaları

İyi bir protein kaynağı olan köfte, bebek beslenmesinde önemli bir yer tutar. İşte, bebekler için köftenin faydaları

1. Yağsız Protein Sunar

Et, bebeklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olabilecek yüksek kaliteli bir protein kaynağıdır. 6 – 12 ay arasında, sağlıklı tüm bebeklerin günde ortalama 11 – 13 gram proteine ihtiyacı vardır. Köfte ise bu gereksinimi gidermek için katkıda bulunan önemli bir alternatiftir.

2. B Vitamini Kaynağıdır

Et ürünleri B1, B2, B3, B6, B9 ve B12 gibi çeşitli B vitaminleri içerir. Bu vitaminler, büyümeyi ve gelişmeyi kolaylaştıran çeşitli fizyolojik süreçlerde önemli bir rol oynar. Örneğin B2  ve B3 vitaminleri enerji metabolizmasına yardımcı olurken B12 vitamini sağlıklı hücre oluşumuna ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

3. Vücudun Temel İhtiyaçlarını Karşılar

Demir, selenyum, çinko ve kalsiyum gibi mineraller vücudun temel ihtiyaçlarıdır. Bunlar bilişsel sağlığın gelişmesi, bağışıklık sisteminin işleyişi, hücre hasarının önlenmesi, büyüme ve gelişme süreçlerinin desteklenmesi için olmazsa olmazdır. Et ise bu ihtiyaçların çoğunu karşılayan harika bir besindir.

Bebeklere Köfte Ne Zaman Yedirilebilir?

Bebekler İçin Köfte Tarifi (9 ay ve üzeri)

Malzemeler

 • 200 gram 2 kere çekilmiş dana kıyma
 • Yarım soğan (İnce doğranmış)
 • Yarım kabak (Rendelenmiş)
 • Yarım havuç (Rendelenmiş)
 • ¼  bardak bezelye (haşlanmış ve püre haline getirilmiş)
 • 1 – 2 yemek kaşığı yağ

Yapılışı

Kıymayı, soğanı, kabağı, havucu ve bezelye püresini geniş bir kapta yoğurun. Karışımdan bir yemek kaşığı alıp avucunuzda top şekli verin. Köfte harcı bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Daha sonra köftelerin üzerini streç filmle kapatıp buzdolabında 1 saat dinlenmeye bırakın. Dinlenen köfteleri 1 – 2 yemek kaşığı yağ koyduğunuz yanmaz yapışmaz tavada arkalı önlü pişirin. İyice piştiğinden emin olduğunuzda tabağa alın. Soğuduktan sonra küçük parçalara ayırıp ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz.

Bebeklere Köfte Yedirirken Alabileceğiniz Önlemler

 • Öncelikle köfte tüketimine başlamadan önce çocuk doktorunuza danışın. Eğer bebeğinizin alerji, sağlık durumu ve gelişimi uygunsa, doktorunuz onay verdiği takdirde bebeğinizin beslenmesine köfteyi ekleyebilirsiniz.
 • Köfteyi mümkünse evde kendiniz hazırlayın. Zira hazır satılan köftelerin çoğu raf ömrünün uzatılması amacıyla koruyucu katkı maddeleri içerir.
 • İlk olarak tek malzemeli köftelerle başlayın ve alerji gelişip gelişmediğini kontrol edin. Bebeğiniz alıştıkça ve sindirim sistemi geliştikçe köfte harcına sebze veya ekmek kırıntıları ekleyebilirsiniz.
 • Üç gün bekleme kuralını uygulamayı ihmal etmeyin. Et, hassas bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabileceğinden ilk tüketimde ufak bir parça verin. 3 gün içinde alerji gelişmezse köfteyi bebeğinizin beslenmesine dahil edebilirsiniz.
 • Alerji semptomlarına karşı uyanık olun. Özellikle peynirli veya yumurtalı köftelerde bu risk biraz daha fazladır. Hırıltı, kaşıntı, kurdeşen, öksürük, karın ağrısı, nefes alma zorluğu, kusma ve ishal gibi belirtiler gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.
 • Bebeğinize köfteyi ilk aşamada püre halinde yedirebilirsiniz. Çiğneme, yutma ve tutma becerileri iyice geliştiğinde ise ufak parçalara ayırarak yedirebilirsiniz. Bu sırada bebeğinizi yalnız bırakmamalı, beslenme saatinde mutlaka yanında olmalısınız.
 • Listeria gibi bakterilere karşı köftenin iyi pişmiş olmasına dikkat edin. Aksi halde besin zehirlenmeleri ortaya çıkabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Köfte Tarifleri: Lezzetli ve Sağlıklı 9 Bebek Köftesi

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.