Bebeklere Çilek Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Çilek Ne Zaman Verilir?
07 Mayıs 2024

Bebeklerin çilek tüketimiyle ilgili merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Çilek vitaminler, antioksidanlar ve lif açısından zengin, lezzetli bir meyvedir. Ancak asidik yapısından dolayı alerjiye neden olabileceğinden, ebeveynler bebeklerine ne zaman çilek yedirebileceğini merak ediyor olabilir. Peki, bebeklere çilek ne zaman verilir? Bebekler aslında çileği 6. aydan sonra tüketebilirler. Ancak asidik yapısı nedeniyle özellikle dudak kenarlarında tahrişlere neden olabileceğinden uzmanlar 1 yaşın daha uygun olacağını belirtiyor. Bununla birlikte çilekle erken tanışan bebekler, çileğin tatlı tadı nedeniyle sebze yemeyi reddedebiliyor. Dolayısıyla uzmanlar, bebeklere çilek vermek için en uygun zamanın 1 yaş ve sonrası olduğunu belirtiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebeklere çilek ne zaman yedirilebilir sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

Bebeklere Çilek Ne Zaman Verilir?

Bebeklere çilek aslında 6. aydan sonra püre şeklinde verilebilir. Ancak çileğin asidik yapısı, bebeklerin hassas cildinde alerjiye neden olabileceğinden uzmanlar 1 yaşın beklenilmesi gerektiğini söylüyor. Bununla birlikte ek gıdaya başlangıç döneminde çilek yedirilmesi, tatlı tadından dolayı bebeğin sebzeleri reddetmesine yol açabiliyor. Bu nedenle çoğu uzman, bebeğin sebzeleri reddetmesini önlemek için yine 1 yaşı beklemenin daha doğru olduğunu belirtiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere bebeklere çilek yedirmek için en uygun zaman 1 yaş ve sonrasıdır.

Çileğin Olası Faydaları Nelerdir?

Çilek, sağlık için faydalı olabilecek çeşitli besin maddeleri ve bioaktif bileşikler içerir. Bebekler için çileğin faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Sıvı Alımına Destek Olur

18 gram çilekte 16,4 gram su bulunur. Çilek gibi su içeriği yüksek meyveler ise günlük sıvı alımına destek olabilir ve dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

2. Sindirim Sağlığını Korur

Çilek lifli bir meyvedir. İçerdiği lif, bebeklerin bağırsak hareketini kolaylaştırarak kabızlık gibi sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çilek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Bu sayede hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir.

4. Genel Gelişimi Destekler

Çilek, kemik sağlığı için oldukça faydalı bir mineral olan manganez içerir. Bu, aynı zamanda beyin gelişimi ve sağlıklı büyüme için de gereklidir.

Bebeklere Çilek Ne Zaman Verilir?

Bebeklere Çilek Yedirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin gelişimi, sağlığı ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize çilek yedirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Çilek alerjisi nadir olsa da mümkündür. Bu nedenle ilk kez çilek yedireceğiniz zaman az miktarda verin ve 3 gün bekleme kuralıuygulayın.
 • Hırıltı, döküntü, kızarıklık, kaşıntı, şişlik veya halsizlik gibi alerji belirtileri gelişirse çilek tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Çileğin asidik yapısı hassas tenli bebeklerin dudak kenarlarında kızarıklıklara ve tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar genellikle 1 yaşından sonra çilek tüketimini önermektedir.
 • Bununla birlikte çileğin tatlı tadına alışan bebekler sebzeleri yemekte zorlanabilirler. Bu nedenle uzmanlar çileğe başlamak için yine en erken 1 yaşın beklenmesini tavsiye ediyor.
 • Çileğin alerji riskini düşürmek ve üzerindeki mikroplardan arınmasını sağlamak için bebeğinizin bağışıklık sistemi iyice gelişinceye kadar haşlayarak verebilirsiniz.
 • Yemek sırasında ise bebeğinizin yanından kesinlikle ayrılmayın.

Bebekler İçin Çilekli Tarifler

1. Çilek ve Muz Püresi

Malzemeler

 • 4 – 5 adet yıkanmış ve haşlanmış çilek
 • Yarım muz

Yapılışı

Çileklerin sapını koparıp güzelce musluğun altında yıkayın. Daha sonra hem alerji riskini düşürmek hem de üzerindeki mikroplardan arındırmak için çileği ufak bir cezvede haşlayın. Haşlanan çilekleri yarım muz ile birlikte pürüzsüz kıvama gelinceye kadar rondodan çekin. Besin değerini artırmak için 1 kaşık ev yapımı yoğurt da ekleyebilirsiniz. Karıştırdıktan sonra ara öğünlerde bebeğinize yedirebilirsiniz.

2. Çilekli Yulaf Ezmesi

Malzemeler

 • 1 su bardağı yulaf
 • 10 adet çilek
 • 1 adet muz
 • 1 – 2 adet hurma püresi
 • 2 bardak su
 • İsteğe göre çok az tarçın

Yapılışı

Bir tavada suyu ısıtıp üzerine yulaf ezmesini ekleyin ve kaynayana kadar karıştırarak pişirin. Diğer tarafta çilek ve hurmayı haşlayın. Haşlanan meyveleri muz ile birlikte püre haline getirip yulafın olduğu tavaya ekleyin. Birkaç dakika daha karıştırarak pişirdikten sonra ocağın altını kapatın. Soğuduktan sonra bebeğinize servis edebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklere Domates Ne Zaman ve Nasıl Yedirilir?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.