Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?
17 Ekim 2022

Bebeklerde yeşil kaka birçok ebeveyni endişelendirse de aslında normal bir durumdur.

Bebeklerde yeşil kaka birçok ebeveyni endişelendirse de aslında normal bir durumdur. Özellikle yenidoğan döneminde oldukça sık görülür ve çoğu zaman altında önemli bir neden yatmaz. Bununla birlikte çeşitli enfeksiyonlar, gıda intoleransı, demir takviyeleri veya yetersiz beslenme gibi durumlar da bebeklerin yeşil kaka yapması gibi durumlara neden olabilir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde yeşil kaka nedenleri ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

Bebeklerde yeşil kaka, yukarıda da değindiğimiz gibi çok sık görülür ve nadiren ciddi bir tıbbi duruma işaret eder. Bu nedenle bebeğinin bezinde yeşil kaka gören ebeveynler hemen endişeye kapılmamalıdır. Özellikle yenidoğan döneminde mekonyum adı verilen ilk kaka, yeşilimsi ve siyahımsı olabilir ve ciddi bir tıbbi duruma işaret etmez. Bununla birlikte bazı enfeksiyonlar, beslenmenin yetersiz olması, gıda intoleransı, yeşil besinler, demir takviyeleri, ön süt ile son süt dengesizliği ve fototerapi gören bebeklerde yeşil kaka ile karşılaşılabilir. Gelin şimdi bebeklerdeki yeşil kakanın nedenlerini daha detaylı inceleyelim.

Bebeklerde Mukuslu Kaka Neden Olur?

Bebeklerde Yeşil Kaka Nedenleri

Bebeklerde yeşil kaka nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Gıda İntoleransı

Bebeklerde yeşil kakanın önde gelen nedenlerinden ilki gıda intoleransıdır. Anne sütündeki, formül mamadaki veya ek gıdalardaki herhangi bir maddeye karşı bebek reaksiyon verebilir. Eğer bebek herhangi bir gıdaya karşı reaksiyon verdiyse beraberinde egzama gelişebilir ve beslendikten sonra huzursuzlaşabilir. Bebeklerin en sık alerji geliştirdiği besinlerin başında inek sütü gelmektedir.

2. Hastalıklar

Bebeklerde yeşil dışkıya ishal, mukuslu kaka, ateş ve kusma gibi farklı semptomlar da eşlik ediyorsa enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu durumda doktora danışmak ve nedenini öğrenmek gerekir. Doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak bebeğin düzenli beslenmesi ve bol sıvı alması iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

3. Yetersiz Beslenme

Emzirilen bir bebek yeteri kadar anne sütü almıyorsa dışkısı yeşile dönüşebilir. Ayrıca bu durumda bezini düzenli kirletmez, yeterince kilo alamaz, huysuz ve uykusuz davranırlar. Eğer bebeğinizin yeterince anne sütü alamadığını düşünüyorsanız bir bebek hemşiresinden veya emzirme danışmanından yardım isteyebilirsiniz.

Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

4. Yeşil Gıdalar

Emziren annenin yeşil yapraklı sebze veya yeşil gıda boyası içeren besinler tüketmesi bebeğin dışkının yeşilimsi görünmesine neden olabilir. Ayrıca katı gıdaya başlanıldığında tüketilen bezelye ve ıspanak gibi yeşil sebze püreleri de bebeğin kakasının yeşil görünmesine yol açabilir.

5. Diş Çıkarma Süreci

Bebekler diş çıkarma sürecinde bol bol salya salgılarlar. Bu salyaların yutulması veya grip/nezle gibi hastalık durumunda salgılanan balgamın yutulması bebeklerde yeşil kakaya neden olabilir.

6. Diğer Nedenler

Fazla safran, ön süt/ son süt dengesizliği, antibiyotik kullanımı ve bazı formül mama markaları bebeklerin yeşil kaka yapmasına neden olabilmektedir.

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Tedavi Edilir?

Bebeklerde yeşil dışkı ile çok sık karşılaşılır ve genellikle tehlikeli değildir. Çok nadiren acil tıbbi durumların habercisi olmaktadır. Bu nedenle yeşil kakaya eşlik eden başka bir semptom yoksa endişe edilmesine gerek yoktur. Ancak bebek hasta görünüyorsa mutlaka doktora danışılması gerekir. Enfeksiyon ve alerji gibi pek çok durum açısından değerlendirme yapılarak teşhise göre bir tedavi planı çıkarılacaktır.

Hangi Durumlarda Doktoru Aramalıyım?

Bebeklerin yeşil kaka yapması tek başına endişe kaynağı değildir. Ancak aşağıdaki belirtiler de ekleniyorsa mutlaka çocuk doktoruna danışılmalıdır:

  • Ateş,
  • Kusma,
  • İshal,
  • Huzursuzluk,
  • Halsizlik,
  • Dehidrasyon belirtileri.

Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl