Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?

Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?
05 Eylül 2022

Bebeklerde siyah kaka bir gıdadan kaynaklanabileceği gibi altta yatan bir hastalığın da habercisi olabilir.

Bebeklerde siyah kaka, anne ve babalar için endişe verici olsa da aslında çoğu zaman kullanılan demir takviyelerinden kaynaklanır. Bununla birlikte doğumdan sonraki ilk 1 haftada yenidoğan bebeklerin mekonyum adı verilen dışkılarının siyah olması normaldir. Ayrıca ek gıda döneminde yaban mersini gibi koyu renkli spesifik gıdalar bebeklerde siyah kakaya neden olabilir.

Tüm bunların dışında bazı önemli hastalıklar da bebeklerde siyah kakaya yol açabilir. Örneğin mide zarının iltihaplanması, polipler, pıhtılaşma bozuklukları, sindirim organlarında kanama veya karaciğer komplikasyonları nadir karşılaşılsa da bebeklerde siyah kakanın nedeni olabilir. Bu nedenle rutin muayenelerde konuyu doktora danışmak bebeğin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?

Bebeklerde siyah kakanın birçok nedeni olabilir. En sık karşılaşılan sebepler ise şu şekilde sıralanabilir:

1. Demir Takviyeleri

Bebeklerde siyah kakanın en sık karşılaşılan nedeni demir takviyesidir. Sindirim sistemindeki normal bakterilerle demir arasındaki reaksiyon bebeğin kakasının siyah olmasına yol açabilir. Bu durumda takviyenin kesilmesine gerek yoktur zira demir takviyesinin sindirim üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor. Ancak bebek demir takviyesi almamasına rağmen dışkısı siyah ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

2. Bazı Gıdalar

Ek gıda döneminde bazı spesifik yiyecekler bebeklerde siyah kaka sebebi olabiliyor. Üzüm suyu, meyan kökü, yaban mersini, oreo kurabiye veya bitter çikolata gibi gıdalar bebeklerin kakasına katran siyahı bir renk verebilmektedir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur, Ne İyi Gelir?

3. Sindirilmiş Kan

Bazı durumlarda bebeğin bezinde siyah dışkı gibi görünen şey sindirilmiş kan olabilir. Bu genellikle emziren annenin göğüs ucu kanadığında meydana gelir.

4. Sindirim Sistemi Problemleri

Bebeğin kakasının siyah olması nadiren aşağıdaki sindirim sistemi problemlerinden kaynaklanabilir. Bu durumların bazıları acil tedavi gerektiğinden dikkatli olunmalıdır.

 • Yemek borusu, mide veya ince bağırsağın üstünde kanama,
 • Mide zarının iltihaplanması,
 • Siroz gibi karaciğer komplikasyonları,
 • Pıhtılaşma bozuklukları,
 • Polipler,
 • Süt proteini intoleransı.

Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?

Bebeklerde Siyah Kaka Nasıl Geçer?

Bebeklerde siyah kaka bazen normalken bazen de bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle öncelikle doktora başvurmak ve altta yatan ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak gerekir. Eğer doktorunuz siyah kakanın bir ilaç veya takviyeden kaynaklandığını düşünüyorsa o ilacı kesip muadilini reçete edebilir. Ek gıda döneminde bir gıda maddesinin buna neden olduğu düşünülüyorsa o yiyeceğe bir müddet ara verilebilir. Bunlara rağmen siyah dışkının devam etmesi durumunda daha ayrıntılı test ve tetkikler yapılması gerekebilir.

Bebeğinizin Kakası Size Ne Anlatıyor?

Bebeklerde Siyah Kaka İçin Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Herhangi bir belirti eşlik edip etmediğine bakılmaksızın bebeklerdeki siyah kaka için rutin kontrollerde doktora danışılmalıdır. Siyah kakaya ek olarak aşağıdaki semptomların görülmesi durumunda ise en kısa zamanda hastaneye başvurulmalıdır:

 • Kan kusma,
 • Ateş,
 • Baş dönmesi belirtileri,
 • Solgun görünüm.

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.