Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Geçer?
22 Mayıs 2023

Tırnak batması, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de oldukça sık görülen acılı bir sağlık sorunudur.

Tırnak batması, tırnağın yandaki deriye doğru uzadığı acılı bir sağlık sorunudur. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de oldukça sık görülen bu durum, bebeğin uyku düzeninden beslenmesine kadar birçok rutininin bozulmasına neden olabilir. Peki, bebeklerde tırnak batması neden olur? Bebeklerde tırnak batması dar ayakkabı giyinmek, tırnaklarını çok kısa kesmek veya tırnaklarını düz kesmemek gibi birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir. Tedavisi ise çoğu zaman evde uygulanabilecek basit yöntemlerle sağlanabilir. Ancak enfeksiyon bulguları olduğunda vakit kaybetmeden bebeğin doktoruna muayene olmasını sağlamak gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde tırnak batığı ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Hazırsanız başlayalım.

Bebeklerde Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması, tırnağın deriye doğru uzamasıyla karakterizedir. Bebeklerde tırnak batması belirtileri ise şu şekildedir:

 • Tırnak kenarındaki derinin kızarması veya şişmesi,
 • Bölgede hassasiyet, ağrı,
 • Yürüyen bebeğin topallaması veya ayakkabı giyinmekten kaçınması,
 • Eğer bölge enfeksiyon kaparsa sarı akıntı, koku, tırnak batmasının olduğu parmakta sıcaklık ve giderek artan ağrı gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Bebeklerde Tırnak Batması Neden Olur?

Bebeklerde tırnak batmasının birçok nedeni bulunuyor. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

 • Bebeğin tırnaklarını çok kısa kesmek,
 • Tırnaklarını düz kesmemek,
 • Aşağı doğru kıvrılma eğiliminde olan tırnak yapısına sahip olmak,
 • Çok dar ayakkabı veya çorap giymek,
 • Ayak parmağına darbe almak,
 • Ayağın aşırı terlemesi ve mantar gibi tırnak enfeksiyonlarına sahip olmak,
 • Ailenin genetik yatkınlığı.

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Tedavi Edilir?

Tırnak batığı eğer enfeksiyon belirtileri gösteriyorsa doktora başvurmak en iyi seçenektir. Bu durumda doktor irin varsa onu steril bir şekilde boşaltabilir, bakteri türünü saptayabilmek için çeşitli testler isteyebilir. Sonuca göre uygun bir antibiyotik merhem ve ağrı kesici reçete ederek tedavi planını çıkarabilir. Bununla birlikte deriye olan basıncı azaltmak için ufak cerrahi müdahalelerde bulunabilir ve ebeveynlere tırnağın nasıl kesilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verebilir.

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Bebeklerde Tırnak Batması Nasıl Geçer?

Bebeklerde tırnak batması nasıl geçer, ne iyi gelir sorusu da ebeveynlerin konuyla ilgili yanıtını merak ettikleri bir diğer konudur. Yukarıda da değindiğimiz gibi enfeksiyon belirtileri varsa doktora başvurmak gerekir. Ancak enfeksiyon belirtileri yoksa ve bebek çok huzursuz değilse doktora gitmeden önce evde birkaç doğal yöntem denenebilir. Örneğin bebeğin ayaklarını gün içinde 2 – 3 kez ılık ve sabunlu suya koyup 10 – 20 dakika bekletebilirsiniz. Bu sayede tırnağın deriye baskısı azalabilir. Bununla birlikte tırnak yeteri kadar yüksekse altına minik bir parça temiz gazlı bez veya peçete yerleştirilebilir. İyileşme sürecinde ise bebeğin mümkün olduğunca çorap ve ayakkabı giymemesine dikkat edilmelidir. Birkaç gün içinde gerileme olmuyorsa, bebek çok huzursuzsa ve enfeksiyon bulguları varsa vakit kaybetmeden doktora muayene olmak en iyi seçenektir.

Bebeklerde Tırnak Batığını Önlemek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tırnak batması, yetişkinlerde olduğu gibi bebekler için de oldukça acılı bir sağlık sorunudur. Ebeveynler, aşağıdaki önlemleri alarak tırnak batıklarını engellemeye yardımcı olabilirler:

 • Bebeğinizin tırnaklarını yuvarlak değil, düz kesmeye dikkat edin.
 • Tırnaklarını keserken çok kısa olmamasına özen gösterin. Örneğin tırnak ucunda ince bir çizgi şeklinde beyazlık kalmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Aynı şekilde tırnaklarını çoraba takılacak kadar uzamadan kesmeye özen gösterin. Zira çoraba veya ayakkabı baskısına dayanamayan ve kopan tırnaklarda batık olma riski her zaman daha fazladır.
 • Ayakkabı ve çorap numarasını doğru seçmeye çalışın. Bebeğinizin ayaklarını sıkan çoraplar ve ayakkabılar tırnak batığı olasılığını yükseltecektir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerin Tırnakları Nasıl Kesilmeli?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.