Bebeğimin İlk Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı?

Bebeğimin İlk Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı?
07 Ocak 2017

Bebeklerin kas kontrolü henüz gelişmediğinden dolayı tırnakları uzayan bir bebek yüzünü ve hatta retinasını çizerek kendisine zarar verebilmektedir.

Bebeğimin İlk Tırnak Kesimi Nasıl Olmalı?

Yeni doğanların tırnak kesimi anne ve babalar için endişe verici bir durum olabilir.  Bebeklerin kas kontrolü henüz gelişmediğinden dolayı tırnakları uzayan bir bebek yüzünü ve hatta retinasını çizerek kendisine zarar verebilmektedir. Bu nedenle bebeklerin tırnaklarını düzenli olarak kesilmesi gerekir. Bebeğin tırnaklarını keserken nazik bir şekilde, bebeğe zarar vermeden, enfeksiyon riski oluşturmadan ve korkutmadan bu işlemi gerçekleştirmeliyiz. Peki nasıl?

Bebeğimin tırnak kesimi ne zaman olmalı?

Bebeğin ilk tırnak kesimi için bir veya iki hafta beklemek doğru olabilir. Fakat bebeğin tırnakları çok uzunsa daha erkenden de kesilebilir. Tırnak kesiminde ise en önemli noktalardan birisi bebek tırnak makasının kullanılıyor olmasıdır. Çoğu bebek uzun tırnaklarla doğabilmektedir. Bu durumda bebeğin kendisine zarar vermesini önlemek için tırnakları kesilene kadar yuvarlak kesim eldiven giydirilmesi daha sağlıklı olacaktır.  

Bebeğimin tırnaklarını nasıl kesebilirim?

Eğer mümkün ise bebeğinizin tırnaklarını iki kişi ile birlikte kesebilirsiniz. Bir kişi bebeği tutmalı ve diğeri daha güvenli bir şekilde bebeğin tırnaklarını kesmelidir. Ancak bu işlem mutlaka bebekler için üretilen tırnak makaslarıyla bu işlem gerçekleştirilmelidir.

  • Tırnağı dipten kesmemeye özen gösterin.
  • Enfeksiyon riski oluşturmamaya dikkat edin.
  • Bebeklerin tırnakları sert olabileceğinden dolayı tırnak kesimini banyodan sonra yapabilirsiniz. Böylelikle tırnak yumuşadıktan sonra daha rahat kesebilirsiniz.
  • Tırnak batığı olmaması için ayak tırnaklarını küt, el tırnaklarını ise yuvarlak bir şekilde kesmelisiniz.
  • Bebeğinizin el tırnaklarının uzama sıklığına göre haftada 1 – 2, ayak tırnaklarını ise ayda 1 veya 2 kere kesebilirsiniz.
  • Dilerseniz bebeğinizin tırnaklarını kestikten sonra kağıt törpü ile kenarlarını düzeltebilirsiniz.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.