Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?
25 Mayıs 2017

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmediği müddetçe kalıcı hasarlar doğurabiliyor. Bebeğinizde aşağıdaki belirtilere rastlarsanız mutlaka uzman bir hekime danışmalısınız.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Her iki cinsiyette de görülen idrar yolu enfeksiyonu eğer tedavi edilmezse ileride daha ciddi komplikasyonlar görülebilir. Gelişme geriliği, hipertansiyon veya kansızlık bu riskler arasındadır. Uzmanlar, bebeğinizi yıkarken genital bölgesi için kullandığınız sabun ve jellerin de enfeksiyona neden olabileceğini belirtiyor. Bu nedenle tuvalet ve banyo eğitimiyle alakalı alacağınız birkaç tedbir bu rahatsızlığın görülmesini engelleyebiliyor.    

İdrar yolu enfeksiyonu nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu, mesanenin ve böbreklerin iltihabı olarak tanımlanabilir. Mesanenin iltihabına sistit, böbreklerin iltihabına pyelonefrit denilmektedir. Genellikle idrarın dışarıya atıldığı kanalın dışından bakterilerin mesaneye bulaşması ile oluşur.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri

Ateş

Çoğu bebekte, nedeni belli olmayan ateşler idrar yolu enfeksiyonunun belirtisi olabiliyor. Nedeni teşhis edilmeyen ateşlerin %5'i idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanıyor. Diğer belirtiler yok fakat ateş varsa bile idrar yolu enfeksiyonundan şüphelenilmeli ve mutlaka bebek doktoruna muayene edilmelidir.

Bebeğin İdrar Yaparken Ağlaması

Bebeğin idrarını yaparken ağlaması ve huzursuzlanması, idrar yolu enfeksiyonunun önemli bir belirtisidir. İdrar yaparken canının yandığını belli eden başka hareketler de gözlemlediyseniz, doktor kontrolünü aksatmamalısınız.

Diğer Belirtiler;

  • Kötü kokulu idrar,
  • Bulanık veya kanlı idrar
  • Sık idrar yapma
  • Kusma ve ishal

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenleri

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. İdrarın, idrar yolu kanalından böbreğe doğru anormal kaçışı, üriner sistem tıkanıklıkları, kabızlık ve genital organın yabancı cisimlerle teması, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun önemli nedenleri arasındadır. Bununla beraber sünnetsiz bebeklerde sünnet derisinin kıvrılmaması mesanenin bakteri ile temasına neden olur ve enfeksiyon riskini arttırır. Bebeklikten çocukluğa geçiş yıllarında ise 2-3 yaşlarındaki çocukların idrarını tutması, enfeksiyon nedeni olabilir. Yetersiz hijyen de enfeksiyon nedenleri arasındadır. Bu nedenle bebeğinizin altını temizlerken önden arkaya doğru silmelisiniz ve pis bezle uzun süre kalmasını engellemelisiniz.  

Temizlik için kullanılan ürünler enfeksiyon riskini arttırıyor

Uzmanlar, bebeğinizin genital bölgesini temizlerken kullandığınız ürünlerin de idrar yolu enfeksiyonuna davetiye çıkardığını belirtiyor. Banyo sabunları, köpükler veya temizleme jellerinin kullanılmaması gerektiği ve bun yerine saf su ile temizlik yapılması gerektiğinin de altını çiziyorlar.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tanısı ve tedavisi

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu için tanı, yapılacak olan idrar testleri ve kültürleri ile ortaya koyulabilmektedir. İdrar, mikroskop altında incelenir. Kesin tanı için, idrar kültüründeki bakterinin risk oluşturabilecek miktarda artması gerekir. Böyle bir durum söz konusuysa şayet, o zaman doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemine zaman kaybetmeden başlanılır. Bebek 3 aylıktan büyükse ve antibiyotik kullanmamasını gerektirecek herhangi bir neden yoksa antibiyotik tedavisine başlanır. Enfeksiyonun şiddetine göre tedavi süresi belirlenir. Eğer sadece alt idrar yolu enfeksiyonu varsa 3 günlük antibiyotik tedavisi yeteli olur. Fakat üst idrar yolu da enfeksiyon kapmışsa 7 günlük antibiyotik tedavisi uygun görülür. Bebeğinizin hap yutamayacağı ihtimaline karşı sıvı antibiyotiklerde tedavide kullanılabilir.   

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu engellemek için neler yapılabilir?

*İdrar yolu enfeksiyonunun en iyi savaşçısı sudur. Bebeğinize bol bol su içirmeniz, hem tedaviyi hızlandırır hem de bir daha idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimalini düşürür.   *Anne sütü mucizesi, idrar yolu enfeksiyonlarında da farkını ortaya koyuyor. Bebeğinizi emzirmeniz, onu idrar yolu enfeksiyonundan bir miktar koruyabilir. Çünkü anne sütü, en iyi antibiyotiktir ve yapılan çalışmalar da bunu kanıtlar niteliktedir.   *Bebeğinizin altını temizlerken önden arkaya doğru silmeye çalışmalısınız. Böylelikle bakteri bulaşmasını engellersiniz ve idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmış olursunuz. Altını sık aralıklarla değiştirmeniz ve uzun süre pis bezle kalmasını önlemeniz de bu hastalıkla savaşmanız için size yardımcı olur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.