Bebekler İçin Kaşarlı Omlet Tarifi (12 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Kaşarlı Omlet Tarifi (12 Ay ve Üzeri)
18 Mart 2024

1 yaşından büyük bebeklere hazırlayabileceğiniz kaşarlı omlet tarifi bu yazımızda!

Bebek omleti, faydalı olduğu kadar lezzetli bir kahvaltı alternatifidir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya başlayan çoğu aile, bebekleri için sabah kahvaltılarında sık sık omlete yer veriyor. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazıda, 1 yaşından büyük bebekler için kaşarlı omlet tarifi verdik. İşte, kaşarlı bebek omleti tarifi…

Bebeklere Kaşarlı Omlet Ne Zaman Verilir?

Bebeklere kaşarlı omlet ne zaman verilir sorusu, bebeği ek gıdaya başlayan pek çok ebeveynin merak ettiği bir konudur. Peki, bebekler için kaşarlı omlet tarifi kaç yaşında hazırlanabilir? Bilindiği gibi yumurtanın beyazı bebeklerde alerjik etkilere yol açabiliyor. Bu nedenle 1 yaşından önce yumurtanın beyazının tüketilmesi önerilmiyor. Eğer tarifte yumurta beyazı kullanacaksanız, 12. aydan sonra tarifi azar azar deneyebilirsiniz. Ancak yumurtanın yalnızca sarısını kullanacaksanız bebeğinizi daha erken de kaşarlı omlet ile tanıştırabilirsiniz. Gelin şimdi bebekler için kaşarlı omlet nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Kaşarlı Omlet Tarifi (12 Ay ve Üzeri)

Malzemeler

 • 1 adet orta boy yumurta
 • Yarım çay bardağı kaşar rendesi
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı

Yapılışı

Yarım çay bardağı kaşar rendesi ile 1 adet yumurtayı küçük bir kâsede çırpın. Dilerseniz içine bir çimdik tuz atabilirsiniz. Küçük, yanmaz yapışmaz tavada 1 tatlı kaşığı tereyağını eritin. Daha sonra yumurtalı karışımı tavaya dökün. Alt kısmı piştikten sonra dikkatli bir şekilde omleti ters çevirin. İki tarafın da iyice piştiğine eminseniz ocağın altını kapatın. Kaşarlı bebek omleti hazır! Soğuyunca ufak parçalara ayırarak bebeğinize yedirebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Kaşarlı Omlet Tarifi (12 Ay ve Üzeri)

Kaşarlı Bebek Omleti Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin alerji, gelişim ve sağlık durumu aynı olmadığından, bebekler için kaşarlı omlet tarifi hazırlamadan önce doktorunuza danışın.
 • Yumurtanın beyazı alerji riski nedeniyle 1 yaşından küçük bebeklere önerilmemektedir. Bu nedenle bebeğiniz 1 yaşından küçükse tarifi denemeyin.
 • İlk kez deneyecekseniz az miktarda yedirip 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Hırıltı, kızarıklık veya döküntü gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz doktorunuza haber verin.
 • Yemek esnasında mutlaka bebeğinizin yanında olun.
 • Kaşar yerine beyaz peynir kullanabilirsiniz.
 • Tuz tüketimine başladıysanız bir çimdik tuz ilave edebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Sebzeli Omlet Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.