Bebekler İçin Kabak Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Kabak Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)
04 Haziran 2024

Bu yazımızda, 6 ay ve üzeri bebekler için kabak püresi tarifi verdik.

Vitamin ve mineral açısından zengin olan kabak, aynı zamanda lif içeriği yüksek bir sebzedir. Alerji riskinin düşük ve kolay sindirilebilir olması ise kabağı bebekler için harika bir besin haline getiriyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, 6 ay ve üzeri bebekler için kabak püresi tarifi verdik. İşte, bebeklere kabak püresi tarifi…

Bebeklere Kabak Püresi Ne Zaman Verilir?

Bebeklere kabak püresi 6. aydan itibaren verilebilir. Zira kabak, sindirimi kolay ve alerji riski düşük bir sebzedir. Ancak her bebeğin gelişim süreci, alerji durumu ve sağlık koşulu aynı olmayacağından, kabak tüketimine başlamadan önce çocuk doktoruna danışmak daha sağlıklı olacaktır. Gelin şimdi bebeklere kabak püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Kabak Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Kabak hem alerji riskinin düşük olması hem de kolay sindirilebilir olması nedeniyle 6. aydan itibaren bebeklere güvenle yedirilebilir. Aşağıda, 6 aylık ve üzeri bebekler için kabak püresi tarifi verdik. Hazırsanız tarife geçelim…

Malzemeler

 • 1 adet küçük boy kabak
 • 1 tatlı kaşığı doğal zeytinyağı
 • Su

Bebeklere Kabak Püresi Yapılışı

Öncelikle kabağı yıkayıp iri dilimler halinde doğrayın. Daha sonra ufak bir tencereye koyup üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyin. Ocağın altını açıp kaynayana kadar haşlayın. Kabaklar iyice yumuşadığında suyunu süzüp kabuklarını soyun. Bir kâseye aldığınız kabakları pürüzsüz olana kadar çatalla ezin. Dilerseniz bu noktada blenderden de geçirebilirsiniz. Son olarak 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Eğer kıvamını açmak isterseniz kontrollü bir şekilde anne sütü, formül mama veya içme suyu ekleyebilirsiniz. Bebekler için kabak püresi tarifi hazır! Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Kabak Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Kabak Püresi Tarifi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin gelişim süreci, sağlık ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize kabak püresi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
 • İlk kez kabak yedirecekseniz alerji riskine karşı 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Döküntü, kızarıklık, kaşıntı, hırıltı veya halsizlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz kabak püresi tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
 • Mümkün olduğunca sebzeleri mevsiminde, taze bir şekilde yedirmeye çalışın. Yaz mevsiminde yeşil kabak, kış mevsiminde ise bal kabağı püresi hazırlayabilirsiniz.
 • Olası ilaç kalıntıları ve mikropları arındırmak için kabağı iyice yıkamaya dikkat edin.
 • Eğer bebeğinizi daha önce yoğurt ile tanıştırdıysanız kabak püresinin yanında ev yapımı yoğurt servis edebilirsiniz.
 • Ek gıdaya yeni başlayan bebekler için kabağın pürüzsüz bir şekilde hazırlanması önemlidir. 8 – 9 aylık bebekler için hafif pütürlü bırakılabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Havuç Püresi Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.