Bebekler İçin Havuç Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Havuç Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)
03 Haziran 2024

Bu yazımızda 6 ay ve üzeri bebekler için havuç püresi tarifi verdik.

Havuç, A vitamini kaynağı olmasının yanı sıra C vitamini, B6 vitamini, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum ve demir de içerir. Tüm bunlar gelişime ve büyümeye yardımcı olurken, aynı zamanda bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla bebeği ek gıdaya başlayan pek çok anne baba, bebeklerine havucu ne zaman yedirebileceğini merak ediyor. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebekler için havuç püresi tarifi ve havuç tüketimiyle ilgili bilinmesi gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Bebeklere Havuç Ne Zaman Verilir?

Bebeklere 6. aydan sonra havuç verilebilir. Ancak bazı bebekler 5. ayda da ek gıdaya geçiş için hazır olduklarından, bu dönemde de yedirilmesinde sakınca yoktur. Bununla birlikte her bebeğin gelişim sürecinin, sağlık koşulunun ve alerji durumunun aynı olmadığını unutmamak gerekir. Dolayısıyla bebeklere havuç püresi yedirmeden önce doktora danışmak daha sağlıklı olacaktır. Gelin şimdi bebeklere havuç püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Havuç Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Havuç, bebekler için oldukça sağlıklı bir sebzedir. Üstelik alerji riskinin düşük olması nedeniyle ek gıdaya yeni başlayan bebekler için de uygundur. İşte, bebeklere havuç püresi tarifi

Malzemeler

  • 2 adet orta boy havuç
  • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
  • İçme suyu

Bebeklere Havuç Püresi Yapılışı

Havuçları yıkayıp iri iri doğrayın. Ufak bir tencereye alıp üzerini 1 parmak geçecek kadar içme suyu koyun. Ocağın altını açıp kaynamaya bırakın. Havuçlar yumuşadığında ocaktan alıp pürüzsüz hale gelinceye kadar blenderden geçirin. Püre kıvamı koyu olursa açmak için kontrollü bir şekilde içme suyu ekleyin. Son olarak 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Bebekler için havuç püresi tarifi hazır! Ilıdıktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Bebekler İçin Havuç Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Havuç Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin gelişim süreci, alerji durumu ve sağlık koşulu aynı olmadığından, bebeklere havuç püresi yedirmeden önce çocuk doktoruna danışın.
  • Alerji riskine karşı 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Döküntü, kaşıntı, kızarıklık, halsizlik veya hırıltı gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz havuç püresi tüketimine ara verip doktorunuza başvurun.
  • Bu tarif 6 ay ve üzeri bebekler için uygundur. Eğer bebeğinizi daha önce havuç ile tanıştırmadıysanız bu şekliyle yedirmenizi öneririz. Ancak havucu daha önce beslenmesine eklediyseniz, içine daha önce denediğiniz farklı sebzeler de ekleyebilirsiniz. Örneğin patates püresiyle karıştırabilirsiniz.
  • Ek gıdaya yeni başlayan bebekler için havuç püresinin pürüzsüz olması önemlidir. Ancak çiğneme ve yutma refleksi gelişmiş ve ek gıdaya yeni başlamamış bebekler için pütürlü bırakılabilir.
  • Kullanacağınız havucun organik olmasına özen gösterin. Tarifi yapmadan önce ise üzerindeki olası mikropların ve ilaç kalıntılarının temizlenmesi için güzelce yıkayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Patates Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.