Bebekler İçin Ispanak Çorbası Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Ispanak Çorbası Tarifi (8 Ay ve Üzeri)
21 Mart 2024

Bu yazımızda, bebekler için besleyici ve lezzetli ıspanak çorbası tarifi verdik.

Ispanak, potasyum ve kalsiyum başta olmak üzere ihtiyaç duyduğumuz pek çok vitamin ve minerali içeren, besin değeri yüksek bir sebzedir. Aynı zamanda vücudun demir emilimini kolaylaştıran C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen pek çok ebeveyn, bebekler için ıspanaklı tarifler araştırıyor. Sizler için hazırladığımız bu yazımızda bebekler için ıspanak yemeği tarifi vermiştik. Şimdi ise bebekler için ıspanak çorbası tarifi hazırladık. İşte, bebeklere ıspanak çorbası tarifi…

Bebeklere Ispanak Çorbası Ne Zaman Verilir?

Ispanak, vitamin ve mineral deposu bir sebzedir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen pek çok anne baba, bebeklerine ıspanaklı tarifleri ne zaman yedirebileceklerini merak ediyor. Uzmanlar, 8. aydan sonra bebeklere ıspanak yedirilebileceğini belirtiyor. Zira ıspanak her ne kadar faydalı bir sebze olsa da içinde az miktarda nitrat bulunuyor. Bunu bebeklerin sindirebilmesi için ise 8. ayın beklenilmesi öneriliyor. Gelin şimdi bebeklere ıspanak çorbası nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Ispanak Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 8 – 10 dal ıspanak
 • 1 adet patates
 • 1 adet havuç
 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Tüm sebzeleri yıkayıp ufak ufak doğrayın. Daha sonra sebzeleri tencereye alıp üzerini geçecek kadar su koyun. Sebzeler yumuşadığında zeytinyağı ve irmiği ilave edin. Tüm malzemeleri karıştırıp 5 dakika daha kaynatın. Ocağın altını kapattıktan sonra sebzeleri blenderden geçirin. Bebekler için ıspanak çorbası hazır! Soğuduğunda afiyetle bebeğinize içirebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Bebekler İçin Ispanak Çorbası Tarifi (8 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Ispanak Çorbası Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin gelişimi, sağlığı ve alerji durumu farklı olduğundan, deneyeceğiniz yeni gıdalar için doktorunuza danışın.
 • Başlangıçta az miktarda içirin ve alerji gelişip gelişmediğini gözlemlemek için 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Hırıltı, döküntü veya kızarıklık gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz çorbaya ara verip doktorunuza danışın.
 • Yemek boyunca bebeğinizin yanında olun.
 • Bebek için ıspanak çorbası yaparken su yerine süt de kullanabilirsiniz. Ancak inek sütü 1 yaşından küçük bebeklere önerilmediğinden, 12. aydan sonra tarifi süt ile deneyebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeğinizin Severek İçeceği Besleyici ve Lezzetli 11 Çorba Tarifi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl