Bebekler İçin Ev Yapımı Yoğurt Tarifi!

Bebekler İçin Ev Yapımı Yoğurt Tarifi!
09 Mart 2020

Bebekler için evde yoğurt nasıl yapılır? Bebekler kaçıncı ayda yoğurt yemeye başlayabilir? İşte detaylar...

Bebeğiniz, ilk 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Çünkü anne sütü, bebeğin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için gerekli olan her şeyi barındırır. Buna, karbonhidratlar, proteinler, mineraller, vitaminler ve yağlar da dahildir. Ancak 6. aydan sonra anne sütü, bebeğinizin bu ihtiyaçlarını tek başına karşılayamayabilir. Bu nedenle ek gıdaya başlanması gerekir. Fakat ek gıdaya başlansa dahi, anne sütüne devam edilmeli ve en az 2 yaşına kadar emzirme devam etmelidir.

Ek gıdaya geçişte ilk tavsiye edilen besin ise yoğurttur. Zira yoğurt, hem sindirmesi hem de yemesi kolay bir besindir. Ancak burada bahsettiğimiz, onlarca katkı maddesi içeren market yoğurtlarından ziyade, evde mayalanan organik yoğurttur. Peki, bebekler için evde yoğurt nasıl yapılır?

Bebekler İçin Ev Yapımı Yoğurt Tarifi!

1 Yaş Üzeri Bebekler İçin Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Gereken Malzemeler

 • 1 litre süt (Organik, günlük veya pastörize süt kullanılabilir.)
 • 2 kaşık yoğurt mayası

Nasıl Yapılır?

 • Sütü bir tencereye boşaltın ve kaynatın. Ardından biraz soğumaya alın. Süt elinizi yakmayan ama hala sıcaklığını koruyan ısıda olmalı. (45 derece)
 • Bu esnada yoğurt mayasını bir kaseye alın. Üzerine, kaynatıp ılıttığınız sütten birkaç kaşık ekleyin ve pürüzsüz bir kıvama gelene kadar iyice karıştırın.
 • Ardından bu karışımı süt tenceresine boşaltın ve birkaç kere karıştırın.
 • Tencerenin üstünü bir havlu ile sarın ve oda sıcaklığında 6 saat kadar bekletin.
 • Daha sonra yoğurdu buzdolabına alın ve bir gece bekletin.
 • Ertesi gün yoğurdunuz hazır olacak, şimdiden afiyet olsun!

Püf Noktaları

 • Yoğurdu mayalayacağınız kap plastik değil, cam olmalıdır.
 • Yoğurdu mayaladığınız kaptan tüketmeniz, sulanma ihtimalini azaltır.
 • Süt / maya oranına dikkat etmeniz ve küçük kapta mayalamanız,  yoğurdun daha kıvamlı olmasını sağlar.

Not: Bu tarifte inek sütü kullanıldığı için 1 yaş üzeri bebekler için uygundur. Daha küçük bebeklere anne sütü veya devam mamaları ile de yoğurt mayalayabilirsiniz. Fakat anne sütü ile yapılan yoğurdun kıvamını tutturmanın biraz daha zor olduğunu unutmayın.

İnek sütü mayalandığında alerji potansiyeli büyük oranda azalır. Ancak çok ağır inek sütü alerjisi olan çocuklarda yoğurt da alerji yapabilir. Keçi sütünün kazein oranı ise inek sütüne göre daha az olduğundan, alerji potansiyeli daha düşüktür. Bu nedenle dileyenler keçi sütü de kullanabilir.

*Bebekler inek sütü içmeye ne zaman başlayabilir?

Bebekler İçin Yoğurtun Faydaları

 • Yoğurt, içerdiği kalsiyum oranı ile hem diş hem de kemik gelişimini destekler.
 • İçindeki magnezyum ve potasyum, kas sistemi ve sinir iletimi için önemlidir.
 • İçerdiği probiyotikler sayesinde hem bağırsak sağlığını korur hem de bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Bebeklik ve çocukluk döneminde raşitizm hastalığından korunmaya yardımcı olur.
 • Düzenli tüketmek, günlük ihtiyaç duyulan fosfor, B12, B1, B2, B3, çinko, magnezyum, folik asit ve protein oranının önemli ölçüde karşılanmasını sağlar.

*Ek gıdaya geçişte 3 gün bekleme kuralı nasıl uygulanır?

Bebekler İçin Ev Yapımı Yoğurt Tarifi!

Bebeklere Yoğurt Ne Zaman Yedirilir?

O kadar faydasından bahsetmişken, yoğurt bebeklere ne zaman verilir sorusu aklınıza takılmış olabilir. Öncelikle şunu belirtelim; her çocuğun gelişimi farklı olduğu için bebeğinizin ek gıdaya ne zaman başlaması gerektiğine doktorunuz karar verecektir. Bazı bebekler 6. ayda ek gıdaya başlarken, bazı bebekler 5. ayda ihtiyaç duyabiliyor.

Dolayısıyla, doktorunuzdan ek gıdaya geçmek için onay aldığınızda, yoğurt ile başlangıç yapabilirsiniz. İlk günler birkaç çay kaşığı ile deneme yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Eğer bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyon görmezseniz, ilerleyen günlerde miktarı arttırabilirsiniz.

Yoğurt bebeklere gaz yapar mı sorusu da annelerin en merak ettiği konuların başında geliyor. Cevabı evet, yoğurt kimi bebeklerde gaza neden olabiliyor. Bu nedenle gece öğünü yerine ikindi vakti yedirmeniz daha doğru olur.

*1 yaşına kadar yasak olan besinler!

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.