Bebeğe Verilen İsimlerin Anlamı Onun Karakterini Nasıl Etkiliyor?

Bebeğe Verilen İsimlerin Anlamı Onun Karakterini Nasıl Etkiliyor?
25 Ekim 2017

Bebeğe isim koymanın onun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımı olduğunu belirten uzmanlar, verilen ismin bebeğin karakterini etkilediği ifade ediliyor.

Bebeğe Konulan İsimlerin Anlamı Çocuğun Karakterini Nasıl Etkiliyor?

Bebeğe isim koymanın çocuğun kişiliğini şekillendirmenin ilk adımı olduğunu ifade eden uzmanlar, seçilen ismin anlamının çocuğun karakterine etki ettiğini belirtiyorlar. Bebeğe konulan, ismin karakter üzerinde önemli etkisinin olduğu savunurken, kişinin rol model olarak adının anlamını aldığını ifade ediliyor. Bu nedenden dolayı uzmanlar isim konusunda doğru bilinen yanlışlardan, günümüzün çokça kullanılan moda isimleri ile ilgili bebeklerine isim koyacak anne babalara önemli tavsiyelerde bulunuyorlar. Bebeğe Konulan İsimlerin Anlamı Çocuğun Karakterini Nasıl Etkiliyor? Ve ailelerin bebeklerine isim seçerken dikkat edilmesi ve göz önünde bulundurmaları tavsiye edilen konular.

İsim Kişinin Algılarını Değiştirerek Kişiliğini Şekillendiriyor

Bebeğe isim koymak, çocuğun kişiliğini biçimlendiren ilk adım olduğu, bebeğe verilen ismin kişilik gelişiminde olumlu ya da olumsuz etkisinin olduğunun bilimsel bulgularla ortaya çıktığı ifade ediliyor. Buna göre, kişinin ruhsal ve karakter olgunlaşmasında ona hitap etme biçiminin (ismini söyleme) büyük rol oynadığı söz konusu ismin kişinin algılarını değiştirerek kişilik yapısını da şekillendirdiği belirtiliyor.   

Bebeğe Verilen İsimlerin Anlamı Onun Karakterini Nasıl Etkiliyor?

Toplumda Bebeklere Ad Konurken Yapılan Yanlışlar

Kültürümüzde geçmiş dönemlerde bebeğe ad konurken en çok kullanılan yöntemin takvime bakılması olduğu, bebeğin doğduğu gün takvim yaprağında hangi isimler varsa "Kısmeti bu" diyerek o ismin verildiği vurgulanıyor. Bazı kültürlerde şans ve kısmete dayalı gelenekler nedeniyle bebeğe verilen ismin onun için hayırlı olacağının düşünüldüğü, ancak verilen isminin anlamının olumsuz nitelikler taşımasının bebeğin agresif dürtülerini artırıcı etki yapabileceğinin altını çiziliyor. Bu nedenle de anne babaların bebeklerine isim koyarken hangi anlama geldiğini mutlaka çok iyi araştırılması gerektiğini vurguluyor. Bebeğinize koymayı düşündüğünüz ne anlama geldiğini gebe.com sitemizin bebek isimleri kategorisinden ya da bebek isim bulucu aracımızı (aşağıdaki linki tıklayarak) ziyaret ederek bulabilirsiniz.   

Bebek İsimleri Anlamları İçin Tıklayın...  

Kişi Adının Anlamını Rol Model Olarak Alıyor  

Hem kişi adının ifade ettiği anlamı rol model olarak alabildiğini hem de tercih edilen isimlerin karakter yapısını etkileyebildiğini ifade eden uzmanlar, aile ve çevrenin kişinin isminin anlamına paralel davranıldığı zaman o ismin o kişiyle özdeşleştiğini belirtiyor.

İsim Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

İsimlerin anlamların ziyade Kuran'da olup olmadığına bakıldığı, bununla birlikte Kuran'da olup da hiçbir anlam taşımayan veya olumsuz anlamlar içeren pek çok ismin bebeklere verildiğine de dikkat çekiliyor. Son yıllarda çok popüler kız ve erkek isimlerin bazen hiçbir anlamının olmadığı, bu nedenle bebek büyüdüğünde isminin ne anlama geldiği sorulduğunda ister istemez isminin anlamını araştıracağı dile getiriliyor. 

Bebeğinize İsim Koyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Detaylar için tıklayın...   

Bebeğe Verilen İsimlerin Anlamı Onun Karakterini Nasıl Etkiliyor?

Çocuğa İsim Koyarken Dikkat Edilmesi Tavsiye Edilen Konular

İsim koymanın bebeğin geleceğiyle ilgili psikolojik bir yatırım olduğunu belirten uzman doktorlar, çocuğa isim konurken kendi önem ve önceliğine göre, kültürel değerlere göre ve duygusal çağrışımlar yapan isimlerin konmasının tavsiye edildiği belirtiliyor. Her topluma göre güzellik ölçütlerinin değişebileceği belirtilirken, evrensel standartların değişmeyeceği hatırlatılır. İsim verilirken evrensel standartlara uyulmasını öneriyorlar. Elif Su, Zeynep Ada gibi isimlerin geçmişten kopmak istemeyen bunun yanında geleceğin nabzını yakalamak isteyen ve kendi sentezini oluşturan yaklaşımın olumlu bir yaklaşım olduğu  belirtiliyor.

Su ve Ada Gibi İsimlerinin Önüne Anlamlı İsim Konmalı

Irmak, nehir, su, ada gibi isimler, nötr isimler olarak sınıflandırılırken, bunların önüne mutlaka güzel anlamlı isimler konması gerektiği savunuluyor. Kişi hep çocuk kalacakmış gibi düşünmemek lazım olduğu hatırlatılırken, hayatının sonlarına geldiği zaman da o ismi güzel bir şekilde yaşaması ve taşıması isteniyor. Örnek olarak; aile bağlarını çağrıştıran anneanne, babaanne, dede adları gibi isimlerin de ön isim olarak koyulabileceği belirtiliyor. 

Evrensel Standartlara Uyum

Kişilerde olumsuz çağrışım yapabilecek isimlerin dünyanın her yerinde aynı olduğu belirtilirken, söz konusu isimlerin kişilerde hüzün, saldırganlık, keder, elem ve öfke uyandırarak negatif çağrışımlar yaptığı belirtilir. Kader isminin kişiyi tembelleştirebileceği gibi, Yeter isminin ise, kişide motivasyon eksiğine neden olabileceği belirtilirken, tercih edilecek isimlerin gelecekle ilgili güzel ve iyi çağrışımlar yapması tavsiye ediliyor. Övünme çağrıştıran isimlerin ise, kişide kibir, gurur duygularını ortaya çıkararak sahibini yalnızlaştıracağı ifade ediliyor. Bebeğinize vereceğimiz isimin tam anlamını bulmak için isim karakter analizi yapmak için (harf analizi) aşağıdaki linki tıklayın... 

İsim Karakter Analizi Yapmak İçin Tıklayın...   

Bebeğe Verilen İsimlerin Anlamı Onun Karakterini Nasıl Etkiliyor?

Hem Erkeğe Hem de Kıza Koyulan İsimler (Unisex İsimler)

Yapılan araştırmalara göre, hem kız hem de erkek çocuklara konulabilecek isimler tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni olarak da bebeğin cinsel kimlik gelişimini olumsuz etkileyebileceğini savunuluyor.  

Hem Kız Hem de Erkeklere Verilebilen Bebek İsimleri İçin Tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.