Atopik Dermatit ve Pişik Gibi Cilt Sorunlarını Baştan Önlemek İçin 4 İpucu!

Atopik Dermatit ve Pişik Gibi Cilt Sorunlarını Baştan Önlemek İçin 4 İpucu!
26 Kasım 2020

Anne karnındayken su dolu bir kesenin içinde olan bebekler, dünyaya geldiklerinde kuru havaya hemen adapte olamazlar. Üstelik cilt bariyerlerinin henüz olgunlaşmamış olması, özellikle ilk aylarda pek çok deri rahatsızlığı ile mücadele etmelerine neden olabilir. Pişik, egzama, tahriş ve daha niceleri… Bahsettiğimiz tüm bu problemler bebeklerin %50’den fazlasında görülse de karşılaşabileceğiniz sorunların nedenini bilmek ve doğru bakımı uygulamak, aslında süreci sorunsuz atlatmanızın en temel yolu.

Buradan yola çıkarak hazırladığımız içerikte, bebeklerde sık görülen cilt problemleri ve o problemlere karşı alabileceğiniz önlemlerden bahsettik.

1. Bebeğinizin Cildi Henüz Çok Savunmasız

Bebeklerin cildi, henüz gelişimini tamamlayamadığı için oldukça savunmasızdır. Cilt bariyeri ve koruyucu fonksiyonlarının gelişmemiş olması, onları tahriş ve enfeksiyona çok açık hâle getirir. Öyle ki, banyodan sonra bebeğinizin cildini hafif sert kurutmanız bile cildinin tepki vermesine sebep olabilir. Bu yüzden derinin koruyucu bariyeri olgunlaşana kadar; kıyafet seçiminden bakım ürünlerinin içeriğine her bir detaya ayrı önem vermeli, tüm yaklaşımınızı “hassaslık” üzerine belirlemelisiniz.

2. Egzamayı Önlemek İçin Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, her 100 bebekten 20’sinde görülüyor. Genetik faktörler veya polen, toz gibi çevresel faktörler egzamaya sebep olabilse de özellikle cilt kuruluğunun bebeklerde atopik dermatiti tetiklediği biliniyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, bebeğinizi pH değeri cildinin pH değerine uygun şampuanlarla yıkayıp; yine pH değeri uygun losyonlarla nemlendirmeniz, egzamaya karşı alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri. Bunun yanı sıra oda sıcaklığını ideal seviyelerde tutarak ve bebeğinize pamuklu kıyafetler giydirerek egzama riskini en aza indirebilirsiniz.

Atopik Dermatit ve Pişik Gibi Cilt Sorunlarını Baştan Önlemek İçin 4 İpucu!


3. Pişiğin Oluşmasını Beklemeden Önlem Alın

Pişik, neredeyse her bebeğin bir kere de olsa karşılaştığı önemli bir cilt sorunudur. Antibiyotik kullanımı, yanlış bez tercihi veya uygun yapılmayan genital bölge temizliği, bebeklerde pişik oluşumunun en temel sebepleridir. Tüm bu sebepler dışında, bebeğin altının sürekli bezli olması ve cildinin yeterince hava almaması da başlı başına pişik nedeni olabilir. Oysa bebeğin cildini kısa süreliğine de olsa havalandırmak, alt temizliğini daha sık gerçekleştirmek ve cildiyle uyumlu, pH değeri 5.5 olan pişik önleyici kremler kullanmak, bu sorunun önüne geçilmesine büyük ölçüde yardımcı olur.

4. pH Değeri Yüksek Ürünlerin Bebeğinizi Tahriş Edeceğini Unutmayın

Yenidoğan bebeklerin cildi, yaşamlarının ilk birkaç haftasında 6.5 pH değerine sahiptir. Cilt floralarının gelişmesiyle birlikte bu değer birinci ayın sonunda 5,5’e düşer. Eğer bebeğiniz için kullandığınız cilt bakım ürünleri bu değere uygun değilse, kızarıklık ve tahriş gibi cilt sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Her anne gibi siz de bebeğinizin cildini önemsiyorsunuz… Peki pH değerini?

Cildin koruyucu bariyeri ile aynı pH değerine sahip olan Sebamed Baby, bebeğinizi korur, cildini onarır ve yatışmasına yardımcı olur. Dış etkenlere karşı cildinin direncini artırırken, nem kaybını önleyerek egzama, tahriş ve kurulukla savaşır.

Sebamed Baby ailesini keşfetmek için hemen tıklayın!

Atopik Dermatit ve Pişik Gibi Cilt Sorunlarını Baştan Önlemek İçin 4 İpucu!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Cabbar 1. Zorlayan, cebreden. 2. Kuvvet ve kudret sahibi (Allah.) 3. Gökyüzünün güneyinde bulunan bir yıldız kümesi.