• gebe.com
  • /
  • Emziren Anneler Bu Besinleri Öğünlerinize Eklemeyin!

Emziren Anneler Bu Besinleri Öğünlerinize Eklemeyin!

Anneler bebeklerinin daha iyi beslenebilmeleri için sütlerini artırmaya çalışırlar. Bu nedenle de etraftan duymuş oldukları ve süt artırdığına inanılan besinleri çokça tüketmeye başlarlar.

Emziren Anneler Bu Besinleri Öğünlerinize Eklemeyin!

Anne Sütünü Azaltan Besinler

Emzirme dönemindeki kadınlar için anne sütü oldukça önemlidir. Bu nedenle anneler, bebeklerinin daha iyi beslenebilmeleri için sütlerini artırmaya çalışarak etraftan duymuş oldukları ve süt artırdığına inanılan besinleri çokça tüketmeye başlarlar. Uzmanlar, annelerin süt artırmak için bildikleri ve duydukları her besini tüketirken çok dikkatli olmaları gerektiğinin altını çizerler. Buna neden olarak da bebeğinin beslenmesini sağlayan yegane besin olan anne sütünü artıran besinler olduğu gibi tam tersi anne sütünü azaltan besinlerin de mevcut olduğunu gösterirler. Peki, Anne sütüne olumsuz etkisi olan besinler hangileridir?

MaydanozAnne sütünün üretimi için gerekli olan en temel ögelerden birisi sudur. Maydanoz ise, vücutta su atıcı etkiye sahip olan bir besindir. Bu nedenle uzmanlar tarafından anne sütünü azaltabileceği nedeniyle sınırlı miktarda tüketilmesi önerilir. 

 Nane


anne sütünü azaltma nane


Nane gibi mentollü serinlik veren besinlerinde anne sütünü azaltıcı etkiye sahip olabildiği gibi sütün tadını ve kokusunu değiştirmesi nedeniyle de emzirme dönemindeki annenin tüketmesi önerilmez. 


 Sirke ve Limon


anne sütünü azatma


Uzmanlar tarafından anne sütünü azaltan besinlerden birisinin de sirke ve limon olduğu söylenir. Bu yiyeceklerin aşırı tüketilmesi anne sütünü azaltıcı etki oluşturacağından emzirme döneminde tüketilmesi önerilmez.    

 
 Adaçayı


adaçayı


Anne sütünü artırmak için büyük çaba sarfeden annelerin tüketmemeleri gereken besinlerden birisi de Adaçayıdır. Adaçayı aynı zamanda bebek planlayan ya da tüp bebek denemesi yapan çiftlerin de tüketmemeleri tavsiye edilen besinler arasında yer alır.  

Mısır


mısır


Düzenli olarak mısır tüketiminin içerdiği nişasta nedeniyle anne sütünün azalmasına neden olabileceği belirtilir. 


Nişasta 


patates


Özellikle kuzu kulağı ve bezelye gibi içeriğinde nişasta bulunan besinlerle, içinde nişasta unu olan besinlerin de anne sütünün azalmasında etkili olduğu söylenir. 

Acı Baharatlar


acı baharatlar anne sütü


Emziren annelerin uzak durmaları gereken besinlerden biri de karabiber, pul biber, isot gibi acı baharatlardır. Bu besinler anne sütünün tadını değiştirdiği gibi sütün üretimini de azaltabilir. 

Şalgamİyi bir vitamin ve antioksidan kaynağı olan şalgamın az miktarda tüketimi anne sütünü desteklerken, fazla miktarda tüketimi tam tersi etki yaratarak anne sütüne olumsuz etkide bulunabilir.


Aşırı Tuzlu ve Salamura Besinler


salamura anne sütü


Emzirme döneminde aşırı tuz tüketimi önerilmez. Özellikle tuzlanıp saklanan sebze ve balık gibi besinler ile aşırı tuzla salamura yapılan gıdalar anne sütünü azaltıcı etkiye sahip olması nedeniyle bu dönemde tüketilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alır. 


 Sigara ve Alkol


sigara ve alkol


Sigara ve alkol hayatın her evresinde insan sağlığına olumsuz etkiler bıraktığı gibi emzirme döneminde de tüketilmesi önerilmez. Uzmanlar, yapılan araştırmalarda alkol ve nikotinin anne sütünün kalitesini olumsuz etkilediğini belirtiyor. Bunların kullanılmaya devam edilmesi durumunda ise, süt aracılığıyla bebeğe geçen zararlı maddeler sebebiyle bebeğin gelişiminde istenmeyen durumların oluşabileceğine dikkat çekilir.


 

 

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.