Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Neye İşaret Ediyor?

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Neye İşaret Ediyor?
14 Eylül 2021

Anne karnındaki bebeğin kafasının büyük olması hidrosefali gibi hastalıkların habercisi olabileceği gibi sadece genetik özelliklerden de kaynaklanabilir.

Hamileliğin başından sonuna kadar hem annenin sağlığını kontrol etmek hem de bebeğin gelişimini takip edebilmek amacıyla bir dizi tetkik yapılır. Yapılan değerlendirmelerden biri de bebeğin boy, kilo ve baş çevresi ölçümüdür. Anne adayları her ne kadar boy ve kiloyu önemsese de hamilelikte bebeğin baş çevresinin ölçümü de en az boy ve kilo ölçümü kadar değerlidir. Zira baş çevresinin gebelik haftasına kıyasla kayda değer oranda büyük olması ya da kafasının etrafında sıvı birikiminin izlenmesi ciddi hastalıklara işaret edebilir.

Ancak anne karnındaki bebeğin kafasının büyük olması her zaman bir soruna işaret etmez. Özellikle sıvı birikimi gözlemlenmiyorsa ve anormal bir büyüme söz konusu değilse, genellikle bebeğin sağlığı ile ilgili endişelenilecek bir durum söz konusu olmaz. Hatta çoğu zaman genetik yatkınlıkların hamilelikte bebeğin kafasının 1 – 2 hafta önden gitmesine neden olabildiği bilinmektedir.

Sizler için hazırladığımız yazıda; hamilelikte bebeğin kafasının büyük olması, diğer bir deyişle bebeğin kafa gelişiminin 1 – 2 hafta önden gitmesinin nedenlerini derledik. Hazırsanız başlayalım…

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Neye İşaret Ediyor?

Hamilelikte Bebeğin Kafasının Büyük Olması Tehlikeli mi?

Hamilelikte bebeğin gelişimini kontrol edebilmek için düzenli olarak ultrason muayenesi yapılır. Bu muayenelerde bebeğin organları dışında boy, kilo ve baş çevresi gibi parametreler de incelenir. Aileler her ne kadar boy ve kiloyu önemsese de baş çevresi ölçümü de en az boy ve kilo kadar önemlidir. Zira hamilelikte bebeğin başının büyük olması bazen hiçbir soruna işaret etmezken bazen de ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Gebelikte bebeğin baş çevresinin büyük olması makrosefali olarak adlandırılır. Makrosefaliye yol açabilen onlarca sebep varken, bazen de hiçbir sebep olmaksızın genetik özelliklere bağlı olarak bebeğin kafası 1 – 2 hafta ileride olabilir. Kısacası, ultrason muayenesinde bebeğin kafasının birkaç hafta ileride olması her zaman bir hastalık olduğu anlamına gelmez. Burada önemli olan, kafa büyüklüğüne sıvı birikiminin de eşlik edip etmediğidir. Eğer anne karnındaki bebeğin kafası gebelik haftasına göre ciddi oranda büyükse ve etrafında sıvı birikimi mevcutsa, hidrosefaliden şüphelenilebilir. Böylesi bir durumda gerekli tetkikler yapılıp kesin teşhis konduktan sonra devreye beyin cerrahı girer. Gerekiyorsa bebek anne karnındayken ameliyat edilir ve sağlıklı bir şekilde doğması amaçlanır.

Bebeklerde Baş Çevresi Ölçümü Nasıl Yapılır?

Anne Karnındaki Bebeğin Kafası Neden Normalden Büyük Olur?

Hamilelikte bebeğin kafasının büyük olması her zaman bir soruna işaret etmemektedir. Özellikle ventrikül olarak adlandırılan kafa içi boşluklarda veya büyük sarnıç denilen beyincik arkası bölümde anormal sıvı birikmesi yoksa korkmaya gerek yoktur. Rutin takipler ile bebeğin kafa gelişiminin düzenli bir şekilde incelenmesi yeterli olur. Zira çoğu bebeğin genetik özelliklere bağlı olarak kafa gelişiminin 1 - 2 hafta önde olabileceği bilinmektedir. Bunun dışında çeşitli hastalıklar da anne karnındaki bebeğin başının gebelik haftasına göre büyük sebep olabilir.

Anne karnındaki bebeğin kafasının normalden büyük olmasına neden olabilen diğer faktörler ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Anne karnında geçirilen enfeksiyonlar,
  • Hidrosefali,
  • Beyin kanaması,
  • Omurilik problemleri,
  • Metabolik hastalıklar,
  • Nadir görülen sendromlar,
  • Kafa içi lezyonları,
  • Annenin uyuşturucu bağımlılığı.

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Neye İşaret Ediyor?

Hamilelikte Bebeğin Kafasının Büyük Olması Normal Doğumu Engeller mi?

Gebelikte bebeğin başının büyük olması normal doğumu engelleyebilir. Burada aslında büyüklüğün oranı önemlidir. Eğer annenin rahim ağzı veya çatısının zorlanacağı düşünülüyorsa sezaryen doğum kararı alınabilir. Bu sayede anne ile bebeğin sağlığı korunmuş ve olası riskler önlenmiş olur.

Persentil Tablosu ile Bebeğinizin Gelişimini Takip Edin!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.