Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!
21 Eylül 2020

Anne bebek yogasına dair bilmeniz gereken her şey bu yazıda!

Yoga özellikle son dönemde popüler olan sporlardan biri. Pek çok kadın hem formda kalmak hem de sağlıklı olmak için yogayı tercih ediyor. Yoganın faydaları hem biyolojik hem de fiziksel olarak oldukça fazla. Esnekliği ve gücü artıran yoga aynı zamanda uyku kalitesini de düzenliyor. Kronik ağrıların da önüne geçilmesini sağlıyor. Yoga anne adayları tarafından da tercih ediliyor. Hamile yogası, anne adaylarının sağlığı için son derece faydalı. Ancak doğumdan sonra anneler, yogaya vakit ayıramıyor. Bu nedenle de hem bebeklerin hem de annelerin birlikte vakit geçirmesine olanak tanıyan anne-bebek yogası son dönemde popüler olmaya başladı. Anne ve bebek yogası  nedir, faydaları nelerdir? Gelin birlikte bakalım.

Anne Bebek Yogası Nedir?

Anne ve bebek yogası, anne ve bebeğinin birlikte vakit geçirmesine olanak tanıyan ve anne ve bebek arasındaki duygusal bağı artıran bir yoga türü. Anne ve  bebek yogası, fiziksel dokunuşu duygusal temas ve hareketle birleştirir. Bebek yogasında yapılan anlamlı dokunuşlar ve oyunlar bebekleri hareket etmeye, yeni buldukları becerilerini keşfetmeye ve eğlenmeye nazikçe teşvik eder. Ayrıca bebeğin fiziksel gelişimine de olumlu katkı sağlar.

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Anne Bebek Yogasının Faydaları Nelerdir?

Anne ve bebek yogası, anneyle bebeğin arasındaki duygusal ve fiziksel bağı artırır. Öte yandan bebeğin kas ve iskelet gelişimine de olumlu etki eder. Bebek yogası, bebeğinize her uzvuyla uzanma, gerilme ve hayatı keşfetme fırsatı verir. En önemlisi, de bebek yogası rahatlamayı sağlar. Anne ve bebeğin birlikte yoga yapması aralarındaki güven duygusunu pekiştirir. Anne ve bebek yogasının diğer faydaları ise şu şekilde;

 • Bebek yogası emekleme ve yürüme konusunda bebeğinizin gelişimini hızlandırır.
 • Yoga, bir bebeğin ağırlık merkezini bulmasına yardımcı olur ve kendi vücudu ve sınırları hakkındaki farkındalığını artırır.
 • Yoga, dolaşım, sindirim, hormon ve bağışıklık sistemlerini uyararak yardımcı olabilir. Bu da bebeklerin yoğun ağlamasını azaltır. Daha huzurlu hissetmelerini sağlar.
 • Yoga annenin emzirme yükünü hafifletmesine ve karın gücünü yeniden kazanmaya başlamasına yardımcı olur.

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Anne Bebek Yogası Nasıl Yapılır?

Tüm yoga derslerinde olduğu gibi, anne bebek yogası da yere serdiğiniz bir mat yardımıyla bazı esneme hareketleri yaparak uygulanır. Ancak bebeğiniz de bu hareketlerde yanınızda olur ve onlara da yardımcı olarak, sevgi dolu dokunuşlarla bebeğinizin esnemesini ve rahatlamasını sağlarsınız Profesyonel bir yogiyle yapacağınız bu derslerde, ufak hareketlerle başlarsınız ve hareketler tüm yoga derslerinde olduğu gibi yavaş yavaş zorlaşır. Öte yandan dersler oyunlarla da harmanlanarak bebekler için daha eğlenceli hale getirilebilir. Özel yoga stüdyolarındaki dersler genellikle daha fazla egzersiz ve daha az oyun süresi sunar. Yeni annelerin emzirmenin yükünü hafifletmesine ve karın gücünü yeniden kazanmaya başlamasına yardımcı olan pozlara sık sık odaklanılır.

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Anne ve bebek yogasına başlarken dikkat etmeniz gerekenler neler?

 • Bebeğiniz aktif göründüğünde ve size oynamak, hareket etmek istediklerini gösterdiğinde bebeğinizin yoga rutinini yapın.
 • Bebeğiniz yorgun, aç veya yeni beslenmişse bebek yogası yapmayın. Unutmayın, bebek yogası bebeğiniz için yalnızca mutlu ve rahat hissediyorsa yararlıdır.
 • Kendinizi aşırı yorgun veya rahatsız hissediyorsanız, bebeğinizle bebek yogası yapmayın. Bebeğiniz sinyallerinizi alabilir ve cesareti kırılabilir.
 • Hareketleri yaparken bebeğinizle iyi göz teması kurun. Bebeğinize gerçekten 'uyum sağlayın'. Bunu yaparsanız, bebeğiniz ipuçlarına hızlı bir şekilde yanıt verebilir .
 • Onlara güven vermek için bebeğinize gülümseyin. 
 • Hareketleri asla zorlamayın. Bebeğiniz beş ayın altındaysa, daha büyük bir bebeğe kıyasla omuzlarında, dirseklerinde, kalçalarında ve dizlerinde daha az hareket alanı olacaktır. Daha küçük bebekler hareket etmek için bu doğal gerginliğe güvenirler, bu yüzden bunu bozmamak önemlidir.
 • Sadece birkaç tekrarla başlayın, birlikte öğrenirken uzunluğu ve süreyi artırın.
 • Bebeğinize yeni becerileriyle ne kadar gurur duyduğunuzu göstermeyi unutmayın!
 • Bebeğinizin tam oturan bir bebek bezi giydiğinden emin olun. Bebek bezinin bebeğinizin hareketlerine uyum sağlaması son derece önemli.
 • Herhangi bir özel endişeniz varsa öncesinde mutlaka doktorunuza danışın.

Anne Bebek Yogası Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Anne Bebek Yogası Dersleri İçin Gereken Yoga Malzemeleri Nelerdir?

Kendiniz ve bebeğiniz için yoga dersine bazı eşyalar getirmeniz gerekli. Tabii ki yoga matı bunun başında geliyor. Öte yandan kendiniz için yedek kıyafetler ve su da getirmeyi unutmayın. Peki bebekler için gerekli eşyalar neler?

 • Küçük bir battaniye,
 • Yedek kıyafet, çocuk bezi ve yeni doğanlar için beslenme malzemeleriyle dolu bir çanta,
 • Çocuğunuz katı yiyecekler için yeterince büyükse, birkaç kuru atıştırmalık,
 • En sevdiği bir veya iki oyuncak (hareket halinde olmayan bebekler için dikkatlerini dağıtabileceğiniz bir oyuncak da olabilir. )
 • Çocuğunuzu mutlu eden küçük her şey...

Doğumdan ne kadar süre sonra derslere başlanabilir?

Hafifletici bir durum yoksa, doktorunuz muhtemelen doğum yaptıktan altı ila sekiz hafta sonra size egzersiz yapma izni verir. Ancak yine de yoga dersinden önce hem çocuğunuzun hem de sizin sağlığınız için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Kaynak 1

Kaynak 2

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.