Hamile Yogasının Anne ve Bebek İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Hamile Yogasının Anne ve Bebek İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor
30 Haziran 2017

Gebe yogası, hamilelikte yaşadığınız stresi yenebilmeniz için en önemli çözüm yollarından biri diyebiliriz. Stresle baş etmenin yanı sıra, gebelikte yaşayacağınız çeşitli rahatsızlıklara da gebe yogası ile veda edebilirsiniz.

Gebe yogası yaparak hem stresten arınabilirsiniz hem de gebelikte yaşadığınız çoğu problemin önüne geçebilirsiniz! Modern çağın belki de en önemli hastalıklarından biri; stres. Yaşanan stresin azaltılması amacıyla uzmanlar farklı yöntemler geliştiriyor. Geliştirilen yöntemlerden en göze çarpan ve işe yarayanı ise kesinlikle yogadır. Avrupa'da uzun süredir gevşemek ve rahatlamak için uygulanan yoga, son zamanlarda Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Özellikle gebelikte yoga yapılmasının anne ve bebek için yararları çeşitli araştırmalarla kanıtlandı. Bu nedenle uzmanlar, gebelik döneminde anne adaylarının yaşanan stres ve fiziksel rahatsızlıklar için gebe yogası yapmasını tavsiye ediyor.     

Hamile Yogasının Anne ve Bebek İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor  

Gebe Yogasının Faydaları

Gebe yogası, aslında diğer doğuma hazırlık yöntemlerinde de uygulanan esneme, gevşeme, zihinsel gevşeme ve doğru nefes alıp verme üzerine yoğunlaşmıştır. Yapılan araştırmalar, yapılan gebe yogasının anne ve karnındaki bebeğe hiçbir zararı bulunmadığını, aksine birçok yararının bulunduğunu ortaya koymaktadır. Gebe yogasının en bilinen yararları ise;

 • Uyku düzeninin oturması ve uyku kalitesinin artması
 • Gebelikte yaşanan stres ve endişenin azalması
 • Doğum sırasında anne adayının işine yaracak olan kasların çalışması ve güçlenmesi
 • Bel ve sırt ağrılarını hafifletme,
 • Mide bulantılarını azaltma,
 • Nefes darlığı gibi gebelikte sıkça yaşanan rahatsızlıkları en aza indirme

Gebe Yogası Hangi Aşamalardan Oluşuyor

Her yoga eğitmeninin eğitim içeriği değişebilse de genel olarak gebe yogası aşağıdaki adımlardan oluşuyor.

Nefes

Doğru nefes alıp verme teknikleri öğretiliyor. Hem gebelikte yaşanan nefes darlığı sorunu en aza indiriliyor hem de doğum sancıları başladığında, anne adayı nasıl nefes alması gerektiğini öğreniyor ve doğumu daha rahat gerçekleştiriyor.

Esneme

Boyun ve kollar başta olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinin nasıl esnetilebildiği üzerine duruluyor ve anne adayının esnemesi sağlanıyor.

Postur

Gebelik dönemindeki duruş şekillerine odaklanıyor. Yanlış pozisyonlardan kaynaklanan bel ve sırt ağrılarının önüne geçiliyor.

Sakinleşme ve Gevşeme

Anne adayının gebelik dolayısıyla yaşadığı endişe, stres ve huzursuzluktan arındırılması amaçlanıyor ve anne adayının iç huzura kavuşması sağlanıyor.

Hamile Yogasının Anne ve Bebek İçin Faydaları Saymakla Bitmiyor

Gebe Yogası Yapmak İsteyenler Anne Adaylarımızın Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Öncelikle sizi takip eden kadın doğum uzmanının mutlaka onayını alın. Bazı durumlarda anne adayına istirahat verilebiliyor ve gebe yogası yapmak sakıncalı olabiliyor.
 • Gebe yogası yapacağınız salonun havalanmış olmasına ve fazla sıcak olmamasına dikkat edin.
 • Gebe yogası yaparken stresten arınmayı amaçlıyorsunuz. Günde 30 dakika yapmanız yeterli. Hırs yapıp kendinize fazla yüklenmeyin.
 • Yoga hocanızın gebe yogası üzerine eğitim aldığından emin olun.
 • Gebe yogası esnasında sizi veya bebeği zorlayacak hareketlerden kaçının.
 • Gün içinde sıvı alımınıza dikkat edin ve 2 litrenin altına inmeyin.
 • Kendinizi rahatsız hissettiğiniz anda yogayı bırakabilirsiniz.

Gebelikte Her Yoga Türünü Yapamazsınız!

Yoga, içinde farklı disiplinlere ayrılmış bir uygulamadır. Gebeliğinizde sadece gebe yogası yapabilirsiniz. Uzun süre nefes tutmayı gerektiren, şiddet içeren veya sert hareketler yapmanızı gerektiren yoga türlerinden uzak durmalısınız. Bir yoga eğitimine kayıt olurken, mutlaka yoga eğitmeninizin gebe yogası eğitimi olup olmadığını öğrenin.

Gebelikte yapabileceğiniz egzersizler hakkında buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.