Adet Söktürücü Nedir, Neden Kullanılır?

Adet Söktürücü Nedir, Neden Kullanılır?
23 Aralık 2021

Adet söktürücü olarak bilinen ilaçlar, belli miktarda progesteron ve östrojen hormonu içerir. Çeşitli nedenlerle adet döngüsünün bozulması durumunda faydalanılan bu ilaçlar mutlaka hekim gözetiminde kullanılmalıdır.

Çeşitli rahatsız edici semptomlarla başlayan adet dönemi, çoğu kadın için sancılı bir süreçtir. Ancak adet sökülmeye başladığında hissedilen tüm sıkıntılar kendiliğinden hafifler. Bu süreçte hemen ağrı kesicilere başvurmak yerine soğan, kereviz veya havuç gibi adet söktürücü yiyecekler veya biberiye, kekik ya da papatya gibi adet söktürücü çaylar denenebilir.

Bununla birlikte adet döngüsünün herhangi bir sebepten bozulması ve adet görememe durumunda, hekim tarafından adet söktürücü ilaçlar veya adet söktürücü iğneler reçete edilebilmektedir. Ancak bu ilaçlar vücudun hormonal dengesine etki edeceğinden yalnızca hekimin uygun gördüğü hastalarda kullanılmalı, bilinçsiz bir şekilde reçetesiz satılan adet söktürücü ilaçlar hekim onayı olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, adeti en çabuk söktürmeye yardımcı olan doğal önerileri derledik. Hazırsanız başlayalım.

Adet Söktürücü Nedir?

Östrojen ve progesteron hormonu, adet döngüsünden sorumlu olan başlıca hormonlardır. Yumurtlama öncesi östrojen miktarı artarken, yumurtlama sonrası progesteron hormonu baskın hale gelir. Eğer gebelik gerçekleşmezse progesteron hormonu da belli bir süre sonra düşmeye başlar ve böylece adet kanaması gerçekleşir. Çeşitli nedenlerle adet döngüsünün bozulması halinde ise adet söktürücü ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu ilaçlar, östrojen ve progesteron hormonunu belli miktarlarda içeren ilaçlardır. Adeti geciken kadınlarda, düzenin tekrar oturtulabilmesi için hekimler tarafından adet söktürücü ilaçlar reçete edilebilir. Ancak adet söktürücü ilaçlar veya adet söktürücü iğneler hormonal dengeye etki edeceğinden, kesinlikle hekim kontrolünde kullanılmalıdır. Reçetesiz satılan adet söktürücü ilaçların doktor kontrolü olmadan bilinçsiz bir şekilde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Hamile olmadığından emin olan kadınların adet döngüsünün gecikmesinden rahatsızlık duyması son derece normaldir. Sağlıklı bir adet döngüsünün kişiden kişiye göre değişiklik göstermekle birlikte 22-35 gün arasında yaşanması gerektiği unutulmamalıdır!

Adet Döngüsü Neden Bozulur? 

İki adet arasındaki zaman dilimi ortalamaların altında veya üstündeyse ve döngü sürekli değişiklik gösteriyorsa akla ilk olarak mevsim değişiklikleri gelir. Adet döngüsünde sapmalara neden olan sağlık sorunları arasında;

 • Stres,
 • Tiroit sorunları,
 • Obezite,
 • Erken menopoz,
 • Polikistik over sendromu,
 • Kronik hastalıklar ve
 • Doğum kontrolü sayılabilir.

Yoğun olduğu kadar da stres yüklü bir çalışma hayatı, yumurtalıkta oluşan kistler veya hipofiz bezinde görülen şikâyetler de adet döngüsünde değişikliklere neden olabilecek etkenler arasında sayılabilir.

Adet Söktürücü İlaç Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Adet söktürücü ilaçlar hekim tavsiyesine uygun olarak kullanılmalıdır. Kişinin sağlık durumuna ve adetin gecikme nedenine bağlı olarak değişebilecek ilaç tercihleri ve kullanım sıklığı mutlaka doktor kontrolünde programlanmalıdır. Hormon içeren hapların her gün aynı saatte alınması tavsiye edilir. Yaygın olarak tercih edilen adet söktürücü ilaçların kullanımının kesilmesinin ardından 12 gün içinde adet olunması beklenir. Bu sürenin sonunda hala adet gerçekleşmemişse bir hekime başvurulmalı ve gerekli kontroller zaman geçirilmeden tamamlanmalıdır.

Adet Söktürücü İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlardaki yan etki görülme ihtimali doğal olarak adet söktürücü ilaçlar için de geçerlidir. Adet söktürücü ilaçların yan etkileri arasında;

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Vajinal akıntı
 • Şişkinlik
 • Kanama miktarından değişiklik ve
 • Baş ağrısı sayılabilir.

Aşırı sayılan ve yaşanması halinde mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gereken yan etkiler kaşıntı, nefes darlığı ve baş dönmesidir.

Adet Söktürücü Nedir, Neden Kullanılır?

Adet Söktürücü Kullanırken Gebelik Testi Yapılır mı?

Hekimler tarafından adet söktürücü iğneler önerilmeden önce gebelik ihtimali devre dışı bırakılmalıdır. Hamile olma ihtimali olan veya hamilelik belirtileri yaşayan kadınlar adet söktürücü ilaç veya iğne kullanmamalıdır.

 • Hamilelikte ilaç kullanımı düşük veya bebekte anormalliklere neden olabilir.
 • İlaçların bilinçsiz kullanımı jinekolojik sorulara da yol açabilir.

Gerekli muayene ve tarama testlerinin ardından hekimin gerekli gördüğü ilaçlar kullanılarak adet döngüsünün düzene girmesi basit bir şekilde sağlanabilir. İlacın ne kadar kullanılacağı ve adet başlayınca sonlandırılıp sonlandırılmayacağına hekim karar verir.

Adet Düzensizliğinde Hekime Ne Zaman Başvurmak Gerekir?

Adet düzensizliği nedeninin doğru teşhis edilmesi tedaviyi kolaylaştırır ve kalıcı sonuç elde edilmesini sağlar. Adet düzensizliğine;

 • Ateş,
 • 1 haftadan uzun süren kanama,
 • Yoğun kanama,
 • Şiddetli ağrı ve acı,
 • Mide bulantısı ve kusma eşlik ediyorsa zaman kaybedilmeden hekime başvurulmalıdır.

Adet Söktürücü Doğal Besinler 

Sağlıklı kadınların her ay yaşadığı periyod, bir takım dış etkilere bağlı olarak sancılı yaşanabilir. Bu dönemde hemen ağrı kesicilere başvurmak yerine tercihinizi adet söktürücü bitkiler ve doğal besinlerden yana kullanabilirsiniz. Bu bitkiler adet başlangıcını hızlandırırken krampları da hafifletmeye yardımcı olabilir.

Psikolojik veya fizyolojik etkileri minimum seviyeye çekerek size kendinizi iyi hissettirecek çaylar, kronik hastalığı olanlar ve düzenli ilaç kullananlar tarafından hekim tavsiyesine uygun olarak tüketilmelidir. Adet söktürücü besinlerden destek alırken aşırıya kaçmamalı ve günlük ihtiyaçtan fazlası tüketilmemelidir. Adet söktürücü özelliği bilinen bitkiler şu şekilde sıralanabilir;

Dereotu & Maydanoz

Her iki bitki de adet dönemlerinin en büyük yardımcılarıdır. Vücuttaki kan dolaşımını ve akışını hızlandıran adet söktürücü yiyecekler kanamanın tam zamanında olmasında etkilidir. Taze taze tüketilebilecek otlar salatalara ilave edilebilir. Rahim kaslarını gevşeterek kanamanın normal seyretmesinde etkili olan bitkiler demlenerek ve limon ilavesiyle çay olarak da tüketilebilir.

Soğan

Soğan kürü adet söktürücü etkiye sahip olabilmektedir. 1 litre suda kaynatılacak 1 büyük boy soğanın suyu sabah ve akşam 1 çay bardağı içilebilir. Bu kür en uzun 1 hafta süreyle uygulanabilir.

Nar

Doğal bir adet söktürücü olarak bilinen nar, regl döngüsünü düzenlemeye yardımcı olabilir. Narı meyve olarak yemek istemeyenler nar suyundan da aynı faydayı sağlayabilirler.

Kereviz

Doğal bir regl söktürücü olarak bilinen kereviz yemek olarak, yoğurtla salata yapılarak veya çiğ olarak tüketilebilir. Kereviz ve yeşil elma sağlıklı beslenmenin en doğal ikilisidir.

Havuç

Adet dönemi yaklaşırken düzenli olarak günde 2 havuç çiğ olarak tüketilmelidir. Katı meyve sıkacağında suyu hazırlanabilen havuç çiğ olarak yenebilir ya da salatalarda kullanılabilir.

Alıç 

Alıç içinde bulunan tanenler antioksidan etkisiyle kan dolaşımını düzene sokar. Meyve, çay, reçel veya marmelat olarak kullanılabilecek açıl tüm yıl sofralarda yer edinmelidir.

Adet Söktürücü Bitki Çayı Tarifleri 

Günde en fazla 2 fincan tüketilmesi önerilen adet söktürücü çaylar şifa kaynağı olan doğal bitkilerle hazırlanır. Her biri 10 dakika kadar kaynamış suda demlendikten sonra ılık ılık içilmesi önerilir. Bitki çayları damak tadına uygun baharatlarla lezzetlendirilebilir. Adet söktürücü etkisi bilinen bitki çayları arasında;

 • Biberiye
 • Kantaron
 • Kekik
 • Zencefil
 • Ada çayı
 • Papatya ve
 • Civanperçemi sayılabilir.

Adet Söktürücü Nedir, Neden Kullanılır?

Adet Söktürücü Egzersizler 

Gün içinde yapılacak hafif ve düzenli egzersizler kan dolaşımını hızlandırırken kasları çalıştırır. Vücutta hormon salınımına destek olacak egzersizler yardımıyla regl dönemi ağrısız geçirilebilir.

 • Mekik,
 • Squat,
 • Esneme ve
 • Isınma hareketleri adet söktürücü etki oluşturabilir.

Vücudu zorlamadan yapılacak egzersiz programı başlangıç seviyesinde yoga ve aletsiz pilates hareketleriyle desteklenebilir.

Bu yazımızda adet döngüsü, adeti en çabuk ne söktürür ve adet düzensizliklerinde neler yapılmalı gibi konulara değindik. Sık sık adet düzensizliği yaşayanlar öncelikle uzman bir hekimden yardım almalıdır. Adet söktürücü doğal yöntemler tedaviye destekleyici olabilir ancak tek başına tedavi edici olamaz.

Adet Kanamasının Azalmasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.