Yenidoğan Bebeğinizin Cilt Bakımıyla İlgili 4 Önemli İpucu!

Yenidoğan Bebeğinizin Cilt Bakımıyla İlgili 4 Önemli İpucu!
21 Nisan 2022

İpeksi, yumuşacık ve pürüzsüz… Bebeğinizin cildi ne kadar da muhteşem değil mi? Ancak bu muhteşem cilt, henüz koruyucu bariyerinin yeterince olgunlaşmamış olması nedeniyle egzama ve pişik gibi pek çok cilt rahatsızlığına meyilli olur. Bebeğinizin cildini tanımanız ve doğru bakım uygulamanız ise bu cilt problemlerini önlemenin en temel yolu…

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, yenidoğan cilt bakımıyla ilgili her ebeveynin öğrenmesi gereken bazı bilgileri listeledik. Hazırsanız hemen başlayalım!

1. Cildini Nemlendirmeyi İhmâl Etmeyin

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, neredeyse her 100 bebekten 20’sini etkileyen önemli bir cilt problemidir. Genetik ve çevresel faktörler nedeniyle oluşabilen egzama, aynı zamanda cilt kuruluğu sebebiyle de ortaya çıkabilir. Bu nedenle özellikle banyo sonrası bebeğinizin cildini uygun bir nemlendirici ile düzenli olarak nemlendirmeniz, egzama riskini azaltmak için oldukça önemlidir.

2. Pamuklu Kıyafetler Giydirin

Pek çok ebeveyn üşüyeceği endişesiyle bebeğini kat kat giydirir. Oysa oda sıcaklığı ideal seviyelerdeyse bebeğinizi kat kat giydirmenize gerek yok. Aksi halde bu durum, başta aşırı terlemeye bağlı olarak gelişen isilik gibi pek çok cilt sorununa davetiye çıkarabilir.

Bununla birlikte sentetik kumaşlar yerine bebeğinizin terini emebilecek pamuklu giysiler tercih etmeniz ve bebeğinizi sık sık yıkamanız da isilik riskini oldukça düşürecektir.

3. Bez Bölgesi Bakımına Dikkat Edin

Pişik, neredeyse her bebeğin en az bir kez karşılaştığı önemli bir cilt problemidir. Yanlış bez kullanımı, antibiyotikler, kirli bezle uzun süre beklemek veya cildin yeteri kadar hava almaması, bebeklerde pişiğe neden olabilen en önemli faktörlerdir. Ancak en az bunlar kadar pişiği tetikleyen bir sebep daha var ki; o da yanlış cilt bakım ürünlerinin kullanılmasıdır. Örneğin bebeğinizin bez bölgesini temizlemek için kullanacağınız parfümlü, alkol içeren, pH değeri bebek cildiyle uyumlu olmayan ıslak mendiller direkt olarak pişiğe yol açabilir. Bu nedenle bebeğinizin hijyeni için kullanacağınız ıslak mendilin içeriğine çok dikkat etmeli ve yenidoğan cildiyle uyumlu olduğuna emin olmalısınız.

Bizim bu noktada önerimiz etil alkol, boya, parfüm, Paraben, SLES, SLS ve sentetik lif içermeyen Uni Baby Yenidoğan Islak Mendili. Doğallığı Etco Cosmos tarafından onaylı olan Uni Baby’i, bez bölgesi dışında el ve yüz temizliği için de kullanabilirsiniz.

4. Cildinin Çok Hassas Olduğunu Unutmayın

Anne karnındayken amniyon kesesi içinde gelişimlerini sürdüren bebekler, doğumdan sonra kuru hava ile ilk kez tanışır. Yaşadıkları bu hızlı değişime ciltlerinin ayak uydurması elbette bir hayli zor. Zira cilt floraları ve koruyucu bariyerleri henüz yeterince gelişmiş değildir. Buna bir de derilerinin inceliği eklenince, ciltlerinin kolayca tahriş olması kaçınılmaz oluyor.

İşte tam da bu ne nedenle, bebeğinizin cildi için kullanacağınız her bir ürünü ince eleyip sık dokumalısınız. Nemlendiricisinden pişik kremine, şampuanından ıslak mendiline ve çamaşır sabununa kadar tüm ürünlerin doğal olmasına dikkat etmeli, bebeğinizin bakım rutinini “hassaslık” üzerine belirlemelisiniz.

Doğallığı Etko Cosmos Onaylı Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil

Yenidoğan Bebeğinizin Cilt Bakımıyla İlgili 4 Önemli İpucu!

Türkiye’nin doğallığı onaylı ilk ve tek yenidoğan mendili Uni Baby Yenidoğan, %100 doğal kaynaklı liflerle dokunmuş yapısı, saflaştırılmış su ve organik pamuklu içeriği ile bebeğinizin cildini hassas bir şekilde temizler. Dermatolojik olarak testten geçen hipoalerjenik Uni Baby Yenidoğan Islak Mendil’ini, ilk günden itibaren bebeğinizin el, yüz ve bez bölgesi temizliğinde kullanabilirsiniz.

Keşfetmek için hemen tıklayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.