Ter Testi ile Bebeklerin Gelişim Geriliği Tespit Edilecek!

Ter Testi ile Bebeklerin Gelişim Geriliği Tespit Edilecek!
04 Ağustos 2017

Ter testi ile gelişim geriliği tespit ediliyor! Denizli Devlet Hastanesi, yeni bir uygulamayla doğacak olan her bebeğe ter testi yaparak, gelişim geriliğini önceden tespit edebilmeyi amaçlıyor!

Denizli Devlet Hastanesi yeni bir uygulamayı hayata geçirdi! Artık hastanede doğacak olan her bebeğe ter testi yapılarak, gelişim geriliğine de neden olan kistik fibrozis hastalığı tespit edilebilecek. Bu yeni uygulama ile her iki hastalığında erken teşhis edilmesi amaçlanıyor.  

Ter Testi ile Gelişim Geriliği Tespit Ediliyor!

  Ter Testi ile Bebeklerin Gelişim Geriliği Tespit Edilecek!   Denizli Devlet Hastanesi'nde doğan her bebeğe ter testi yapılacak. Böylelikle gelişim geriliğine neden olabilen kistik fibrozis hastalığı önceden tespit edilebilecek ve gerekli tedavilere erken başlanarak hastalık kontrol altına alınabilecek. Hastanenin doktorlarından Mahya Sultan Tosun, kistik fibrozis hastalığının genetik olduğunu ve akraba evliliklerinin yaygın olduğu ülkelerde daha fazla görüldüğünü ifade etti. Kistik fibrozis hastalığının vücuttaki salgı bezlerini etkilediğini, akciğer, karaciğer, pankreas ve ter bezleri gibi vücudun pek çok organına zarar verebileceğini söyleyen Tosun, hastanedeki zorunlu ter testi ile erken teşhisin mümkün olacağını açıklamalarına ekledi. Kistik fibrozis hastalığının gelişim geriliğine neden olabildiğinin altını çizen Tosun, böylelikle gelişim geriliği için de erken teşhisin mümkün olacağını dile getirdi.     Ter Testi ile Bebeklerin Gelişim Geriliği Tespit Edilecek!

Bebeklere Ter Testi Nasıl Yapılıyor?

Bebeğin koluna sadece bir adet elektrot bağlanıyor ve o bölgede terleme sağlanıyor. Ter üzerinde çeşitli ölçümler ve testler yapılarak kistik fibrozis hastalığı olup olmadığı tespit ediliyor. Böylelikle kistik fibrozis hastalığının neden olabileceği gelişim geriliği önceden tespit edilebiliyor ve erken teşhis sayesinde gerekli tedavi yöntemlerine başlanabiliyor.

Kistik Fibrozis Nedir?

Kistik fibrozis hastalığı genetik ve kalıtsal bir hastalıktır. Normalde akışkan olan dış salgı bezleri, kistik fibrozis hastalığı olan kişilerde akışkan kıvamını yitirmiştir. Bu nedenle; kistik fibrozis hastalığı olan kişilerin akciğerleri, karaciğerleri veya pankreaslarındaki salgılar birikmeye ve tıkanmaya başlar. Oluşan koyu balgam, enfeksiyonlara neden olur ve bunun sonucunda sık tekrarlayan solunum yolu ekfeksiyonlarına rastalanılır. Sık görülen solunum yolu enfeksiyonları ise bir süre sonra akciğerlerin görevini yapamayacak kadar hasar görmesine neden olur. Yine kistik fibrozis hastalığı olan kişilerde gelişim geriliği görülme ihtimali, diğerlerine kıyasla daha fazladır.     Ter Testi ile Bebeklerin Gelişim Geriliği Tespit Edilecek!   Kistik fibrozis hastalığı olan kişilerin ter bezlerindeki bozukluk nedeniyle terleri diğer insanlara oranla daha tuzlu olur. Bu da vücudun tuzsuz ve susuz kalması sonucu doğurur. Bu nedenle özellikle yaz aylarında tuzlu ve bol sıvı tüketmeleri önerilir. Denizli Devlet Hastanesi'nde de bebeklere yapılacak olan ter testi ile hem kistik fibrozis hem de gelişim geriliğinin önceden tespit edilmesi amaçlanıyor.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah