Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?
12 Nisan 2017

Sezaryen sonrası normal doğum her zaman uygulanabilen bir yöntem değil. Yöntemin uygulanacağı kadınlar çok iyi bir değerlendirmeye tabii tutulur; önceki doğumuyla alakalı her şey titizlikle incelenir ve ona göre normal doğum yapıp yapmayacağına karar verilir.

Günümüzde sezaryen doğum hiçbir dönemde olmadığı kadar artmıştır. Çoğul gebelikler, bebeğin iri olması, bebeğin ters gelmesi gibi durumlarda anne adayı genellikle sezaryen doğuma alınır. Bunun yanında anne adayının özellikle ilk doğumu ise korkması veya sezaryen doğumun özel hastanelerin daha kolayına gelmesi gibi durumlar da sezaryen doğum oranının yükselmesinde bir hayli etkili olmuştur. Peki bu kadar çok sezaryen doğum oranı varken, anne adayı ikinci gebeliğinde normal doğum yöntemini tercih edebilir mi? 

Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

- Daha önce yalnızca bir kere sezaryen doğum yöntemi ile doğum yapan kadınlar,

- Doğum kanalı normal doğum için uygun olanlar,

- Bebeğin ağırlığının normal seviyede olması,

- Bir önceki doğumun üzerinden en 2 - 3 yıl geçmiş olması,

- Sezaryen doğum hariç rahimle ilgi başka bir cerrahi operasyon geçirmemiş olanlar,

- Normal doğum yöntemi için herhangi bir hastalığı bulunmayan anne adayları için sezaryen sonrası normal doğum yapabilme imkânı bulunmaktadır. 


Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?

Sezaryen Doğum Sonrası Normal Doğum Hangi Durumlarda Uygulanamaz?

- Yüksek tansiyon-hipertansiyon ya da diyabetik rahatsızlığı olan kadınlar,

- Rahimleri ile ilgili sezaryen doğum dışında cerrahi operasyon geçirmiş olanlar,

- Doğum kanalının elverişli olmaması 

- Çoğul gebelik yaşayan kadınlar 

Anne adayının daha önce sezaryen olmasını gerektiren herhangi problem de ortadan kalkmadıysa, sezaryen doğum sonrası normal doğum yapılması tavsiye edilmez.

   Sezaryen Doğumdan Sonra Normal Doğum Yapılabilir mi?  

Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Sezaryen doğumdan sonra normal doğumun en önemli avantajı cerrahi müdahalelerin beraberinde getirdiği riskin ortadan kalkmasıdır. Kanama, ağrı veya enfeksiyon gibi problemlerle karşılaşılma olasılığı oldukça düşüktür. Dezavantajı ise rahmin yırtılma olasılığının bulunmasıdır. Rahim yırtılması operasyonlarla düzeltilebilse de bazı durumlarda rahim komple alınabilmektedir. Bu nedenle sezaryen doğum sonrası normal doğum yapmak isteyen kadınlar detaylı bir incelemeye tabii tutulur ve şartlar uygunsa normal doğum yapılabilir.

Türkiye’deki Oran Nedir?

Ülkemizde sezaryen doğumdan sonra normal doğum oranı oldukça azdır. Çeşitli riskler nedeniyle doktorlar tarafından çok fazla önerilmemektedir. Bu riskler; anne rahminin yırtılması, kan kaybı ve hatta bebeğin oksijensiz kalması kadar ciddi durumlardır. Bu nedenle sezaryen doğumdan sonra normal doğum yapacak olan kadınlar çok iyi bir değerlendirmeye tabii tutulur; önceki doğumuyla alakalı her şey titizlikle incelenir ve ona göre doğum yöntemine karar verilir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.