Şartlı Sağlık Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

Şartlı Sağlık Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları
05 Ocak 2024

Şartlı Sağlık Yardımı ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Şartlı sağlık yardımı; anayasamızda yer alan sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi amacıyla sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin faydalanabileceği bir yardım türüdür. Bu yardım kapsamında maddi geliri yetersiz ailelere gebelik ve doğum sürecinde düzenli ödemeler yapıldığı gibi çocuklar 72 aylık olana kadar da çocuk başına aylık ödeme yapılmaktadır. Şartlı sağlık yardımından faydalanmak için ise ailenin sağlık güvencesinin olmaması, Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği periyotlarda doktor kontrolüne gidilmesi ve ailenin ihtiyaç sahibi olduğunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmesi gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda şartlı sağlık yardımı 2024 ödemesi, başvurusu ve şartları ile ilgili bilmeniz gerekenleri derledik.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Şartlı sağlık yardımı, sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerin faydalanabileceği bir tür yardımdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin faydalanabileceği bu yardımda, hanede sosyal güvenceli birey olmaması şartı bulunuyor. Ayrıca ödemelerin devam etmesi için Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği periyotlarda düzenli doktor kontrolüne gidilmesi şartı aranıyor. Peki, şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Şartlı Sağlık Yardımı başvurusu, ikâmet edilen il ve ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılır. Başvuru formu doldurulduktan ve gerekli belgeleri teslim ettikten sonra başvuru işleme alınır. Yapılan değerlendirme sonrası ailenin şartlı sağlık yardımından faydalanabileceği tespit edilirse aileye bilgi verilir ve en kısa sürede yardımdan faydalanmaları sağlanır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Süt Parası 2024 Yılında Ne Kadar?

2024 Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar?

Şartlı sağlık yardımı 0-6 yaş arası çocuklar için çocuk başına aylık 100 TL’dir. Ödemeler anne adına açılan hesaba PTT aracılığı ile 2 ayda bir yatırılır. Bununla birlikte maddi durumu yetersiz, sosyal güvencesi olmayan kadınlar Şartlı Gebelik Yardımı ve Şartlı Doğum Yardımı’ndan da faydalanabilir. Bu durumda muayenelere düzenli gidildiği takdirde gebelere aylık 200 TL maddi destek sağlanmaktadır. Doğum hastanede gerçekleşirse tek seferliğe mahsus 500 TL, lohusalıkta ise düzenli muayenelere gidildiği takdirde 2 kereye mahsus 300 TL ödeme yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı 2024 Yılında Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Nelerdir?

Şartlı sağlık yardımı şartları şu şekildedir:

  • Hanede sosyal güvenceli birey bulunmaması
  • Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sıklıkta düzenli doktor kontrolü
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ailenin ihtiyaç sahibi olduğunun tespit edilmesi
  • Şartlı doğum yardımı için doğumun yetkili bir hastanede gerçekleşmesi
  • Şartlı gebelik yardımı için gebelikte başvuru yapılması

Şartlı sağlık yardımı hakkında daha fazla bilgi için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın web sitesini buradan inceleyebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Doğum Parası 2024 Yılında Ne Kadar Oldu?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.