Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi
24 Şubat 2017

Doğum, kırk haftalık gebelik serüveninin bir ödülüdür.

Rahat Bir Doğum İçin 15 Uzman Önerisi

Doğum, anne adayı ve bebek için kırk hafta süren gebelik serüveninin bir ödülüdür. Özellikle ilk doğumda rahat olmak anne adayı için çok önemlidir. Bunun en önemli nedeni ise, bazı kadınların ilk doğumunda yaşadıkları olumsuz bir doğum deneyiminden sonra, ikinci bebek için cesaretlerini kaybetmeleridir. Söz konusu durumun oluşmaması ve anne adayının rahat bir doğum yapması için aynı zamanda psikolojik olarak da hazır olması gerekir. Doğum öncesi gebeler genel olarak kaygılıdırlar ve doğum heyecanı yaşarlar. Peki, doğum stresi nasıl yenilir? Yazımızda anne adaylarının doğum korkusunu yenmeleri ve rahat bir doğum süreci yaşamaları için doğum öncesinde yapmaları gereken 15 uzman önerisine yer verdik.

1- Doğum için bir hastane seçin

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğum zamanınız yaklaştığında doğum yapacağınız hastaneyi önceden belirlemeniz doğum sancılarınız başladığında daha planlı hareket etmenizi sağlar. Bilmediğimiz yerler, doğum öncesinde kaygılarımızı artırabilir bu nedenle önceden hastaneyi görmeniz rahat bir doğum için fayda sağlayacaktır. Bu şekilde doğum için duyduğunuz kaygınız daha azalacaktır. Doğum yapacağınız hastanenin evinize olan yakınlığı sizin bu süreçte daha da rahat hissetmenizi sağlayacaktır.     

Bakmanızda Fayda Var: Doğuma Hazırlıkta Hastane Seçimi Önemli Bir Yer Tutar

2- Rahat bir doğum için doğumla ilgili kurslara gidin

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Rahat bir doğum yapmanın diğer bir yolu da doğum öncesi ve sonrası ile bebek bakımı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayan doğuma hazırlık kurslarına gitmektir. Pek çok hastane tarafından anne adaylarına ücretsiz olarak verilen kurslar / gebe okulları ile belli bir miktar karşılığında verilen doğuma hazırlık kurslarına gitmek bir nevi prova yapmanızı da sağlayacaktır. Kurslara gitmek doğumla ilgili duyduğunuz endişenin azalmasına neden olacaktır.

Bakmanızda Fayda Var: Doğuma Hazırlık Kursları ve Sağladığı Faydalar

3- Eşinizin doğuma katılmasını sağlayın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Günümüzde artık eşler de doğumhaneye sizinle birlikte girebiliyor.Eşinizle bu konuyu önceden konuşup doğuma girmesini kararlaştırabilirsiniz. Günümüzde birçok hastane bu konuda çok hassas davranmaktadır. Doğumla ilgili kaygınız fazla ise, eşinizin sizin yanınızda olması psikolojik açıdan kendinizi daha rahat ve güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

4- Doğumla ilgili kitaplar okuyun

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Rahat bir doğum için anne adaylarına uzmanlar tarafından önerilen diğer bir konuda doğumla ilgili yazılan kitapları okumak olduğudur. Teknolojinin gelişmesi ile anne adayları artık her konuda merak ettikleri soruların cevaplarını internetten kolaylıkla bulabiliyorlar. Buna karşın uzmanlar internette pek çok bilgilendirici içerik olmasına rağmen bazı içeriklerin doğru bilgiyi vermediğini belirtiyorlar. Bu nedenle doğum ile ilgili uzmanlar tarafından yazılmış kitapların okunması anne adaylarının yaşadıkları kaygı ve korkulardan uzaklaşmalarına neden olacaktır.     

Bakmanızda Fayda Var:Anne Adaylarının Büyük Kurtarıcısı ‘Doğuma Hazırlık Kitapları

5- Annenizle kendi doğumunuz hakkında konuşun

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Anneniz her konuda olduğu gibi doğum endişeleriniz konusunda da danışabileceğiniz en güvendiğiniz kişidir. Anneler, doğum konusundaki deneyimlerinden dolayı anne adayları için bir nevi rahatlatıcı görevi görürler. Annenizle kendi doğumunuzu konuşarak sizi endişelendiren konularda bilgiler alabilirsiniz. Bu arada sizin doğumunuzla ilgili bilmediğiniz pek çok bilgiyi de öğrenmek size iyi gelecektir.

6- Doğumla ilgili kaygılarınızı doktorunuzla paylaşın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Çoğu zaman doğumla ilgili doktorunuzla konuşmak için yeterli zamanınız olmaz. Buna rağmen doğumunuzun yaklaşmasıyla sıklaşan doktor kontrollerinizde aklınıza takılan soruları ve kaygılarınızı konuşmak için zaman yaratabilirsiniz. Bu şekilde doktorunuzun sizin kaygı düzeyinizi anlaması daha kolay olacaktır.

7- Doğumdan sonra kucağınıza alacağınız bebeğinizin hayalini kurun

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğum için kaygılandığınız zaman yapacağınız en iyi şeylerden birisi de doğum sonrasında 9 aydır kucağınıza almak için beklediğiniz bebeğinizle kavuşacak olduğunuzu düşünmenizdir. Onun minik ellerini, içinize işleyen kendine özel kokusunu hissedeceğinizi düşünmek doğum endişelerinizi azalmanın en iyi yollarından birisidir. İmajinasyon adı da verilen bebeğinizle ilk tanışacağınız anın hayalini kurma, aynı zamanda pek çok sıkıntınızda da işinize yarayacaktır.

8- Gebelik döneminde gevşeme egzersizleri yapın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Gebelik dönemi boyunca, doktor tarafından tavsiye edildiğinde ve eğer imkanınız varsa doğum öncesi egzersizleri sizi oldukça rahatlatacaktır. Doğum egzersizleri yanında yapacağınız nefes egzersizleri sıkıntılı durumlarla başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Fakat bunlara mümkünse gebeliğin erken dönemlerinde başlamalısınız. Böylece bu egzersizleri uygulamanız ve deneyiminizin fazla olmasından dolayı daha kolay olacaktır.     

Bakmanızda Fayda Var:Doğum Öncesi Dinlenme Egzersizleri

9- Gebeliğin ve doğumun sağlıklı bir dönem olduğunu unutmayın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Günümüzde bilgi akışının kolaylaşması anne adaylarının eskiye nazaran doğum korkularının azalmasına neden olmaktadır.Oysa ki insanlığın ilk çağlarından bu yana kadınlar doğum yapmaktadırlar. Bu kadının doğasında olan bir durumdur ve herhangi profesyonel yardım almadan bile doğum kolaylıkla gerçekleşir. Bu nedenle endişe ve korkularınızı bir kenara bırakın ve bebeğinize kavuşacağınız o muhteşem anın hayalini kurun.

10- Gebelik döneminde bol bol yürüyüş yapın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğum öncesinde egzersiz yapmak sizi ve vücudunuzu doğuma hazırlamanın en geçerli yoludur. Gebelik dönemi süresince doktorunuzun önerdiği hareketleri yapmanın yanında açık havada bol bol yürüyüş yapmak sizi mutlu edecek ve hormonlarınızın salgılanmasını arttıracaktır.

11- Doğum hikayelerini asla dinlemeyin

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğumunuz yaklaştığında çevrenizde olan ve daha önce başından doğum geçmiş kişiler size kendi doğum hikayelerini anlatmaya başlayacaklardır. Eğer ilk defa anne oluyorsanız bu hikayeler sizi olumsuz etkileyip doğumunuz hakkındaki endişelerinizi arttırabilir. Bu nedenle etrafınızdaki kişilerin doğum hikayelerini kesinlikle dinlemeyin. Karşı taraf iyi niyetli olsa bile sizin gebelik döneminde yaşadığınız hassaslıktan dolayı bu durum keyfinizi kaçırabilir. 

Bakmanızda Fayda Var: Doğum Korkusu İle Baş Etmenin 10 Farklı Yolu

12- Doğum öncesi normal hayatınıza devam edin

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Gebelik her kadının yaşadığı normal durumlardan birisidir. Bir hastalık değildir ve dünyanın en güzel varlığını dünyaya getirmek için bir süreçtir. Bu süreci normal hayatınıza devam eder gibi geçirmeniz sizin rahat bir gebelik süreci ve doğum geçirmenize fayda sağlayacaktır. Gebeliğinizde herhangi bir sağlık sorunu oluşmamışsa ya da doktorunuz size özel bir öneride bulunmamışsa, normal yaşantınızı doğuma kadar devam ettirin. Kendinizi aşırı sakınmaya çalışmayın bu, doğal bir durum olan doğumu zihninizde daha çok büyütmenize neden olur. Alışkanlıklarınızı doğum süreci boyunca da devam ettirin.

13- Doğumdan önce maddi konularda eşinizle konuşun

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğumla ilgili süreç içerisinde doğum maliyeti sizi endişelendirebilir. Bunun önüne geçmek için, doğum öncesinde hem hastane masrafları hem de bir süre çalışmayacağınızdan dolayı yapmış olduğunuz birikimleri eşinizle değerlendirmek sizi rahatlatacaktır. Doğum masrafları konusunda hastaneden ve doktorunuzdan bilgi almanız, doğum sürecinde bir de bu konuları düşünmenizin önüne geçecektir.

14- Doğum yapma korkusu (Tokofobi) varsa, ihmal etmeyin

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Doğum yapmaktan korkma olarak adlandırılan tokofobi, her 9 – 10 gebe kadından birinde görülmektedir. Kişinin doğum yapmakla ilgili aşırı bir kaygı duyması şeklinde tanımlanır. Tokofobi tedavi edilebilir bir durumdur. Tedavide psikoterapi ve hipnoz yöntemi uygulanır. Kendinizde bu şekilde bir korku olduğunu hissediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız önerilir.

Bakmanızda Fayda Var:TokofobiNedir? Nasıl Aşılır?

15- Psikolojik ya da psikiyatrik bir durumunuz varsa, bu durumu doktorunuzla paylaşın

Doğum Stresini Yenmek İçin 15 Uzman Önerisi   

Rahat bir doğum yapmak için kendinizde psikiyatrik bir durum hissediyorsanız ya da daha önce geçirdiğiniz bir rahatsızlığınız bulunuyorsa gebelik döneminde mutlaka bir psikiyatrist – psikologdan yardım almanız önerilir. Doğum öncesinde hormonlarınızdan dolayı bu tip sorunların artabilme olasılığından dolayı riske girmeden mutlaka doktorunuzla bu konuları paylaşın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.