Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Pandemi Döneminde Hamilelik

Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Pandemi Döneminde Hamilelik
14 Kasım 2020

Şiddetini her geçen gün daha fazla arttıran bir pandeminin ortasındayız. Tüm dünya korona virüs ile mücadele etmeye çalışıyor. Belirsizliğin verdiği endişe ise pandemiye ek olarak herkesi olumsuz olarak etkiliyor.Aynı zamanda hamileler için de stres kaynağı oluyor. Anne adayları da korona virüsün kendileri ve bebeklerini etkilemesinden korkuyor.

Kronik hastalığı olanlar, ileri yaştaki kişiler, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler vs riskli grupta sayılırken hamilelere de bir parantez açmak gerekiyor. Hamilelik dönemi kendisi başlı başına endişe yaratırken korona virüs döneminde olması bu endişeyi ister istemez arttırıyor. Anne adayları hem kendileri hem de bebekleri için korkabiliyor. Hatta pandemi döneminde hamile olduğu için kendini suçlu hisseden kadınların sayısı az değil. Psikolog Zeynep Canbaş, hamileler için pandemi dönemiyle ilgili önerilerde bulundu.

Pandemi Döneminde Hamile Kalınır mı?

Planlı veya plansız olsun her gebelik çok kıymetli bir yolculuktur. Ve her anne hamileliği çok güzel ve huzurlu geçsin ister. Hatta doğum yaklaşırken bebeğine kavuşacağının heyecanını yaşarken aynı zamanda bebeğini artık içinde hissedemeyecek olmanın hüznünü yaşarlar. Anneliğe giden yol en başından beri o kadar mucizevi ki o duyguyu uzaktan yorumlayabilmek pek mümkün bir şey değil. Ancak bundan bir haber kişiler “Pandemide hamile kalınır mı? Olacak iş değil.” diyerek anne adaylarını strese sokabiliyorlar. Korona virüs yokken bile birçok hastalık ve risk vardı. Böyle bakacak olursak kimsenin hamile olmaması gerekirdi. Dolayısıyla dışarıdan gelen bu sözlere sevgili anne adaylarının kulak tıkamasını öneririm. Doktorunuzla da konuşup önlemleri aldığınızda hiçbir sorun çıkmayacaktır.

Sosyal Destek

Mart ayından itibaren mücadele ettiğimiz korona virüs kapsamında zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamamız ve sosyal mesafe koymamız gerektiği söyleniyor. Kimin korona virüse yakalanıp yakalanmadığını gözle göremediğimiz için sevdiklerimizle bile toplu görüşmelere ara vermemiz gerekiyor ancak bu durumda insan kendini yalnız hissedebiliyor. Sevdiklerimizle aramıza sosyal değil fiziksel mesafe koyarsak bence bir nebze bu duruma çözüm bulabiliriz. Herkesin bildiği üzere hamilelik döneminde sosyal destek çok önemli. Anne adayının fiziksel sağlığının yanı sıra psikolojik sağlığını da korumak, duygu değişimlerine destek olmak gerekiyor. Pandemi dolayısıyla çok sık yüz yüze görüşülmese bile bir telefonla veya görüntülü konuşma ile sosyal destek devam ettirilebilir.

Koronavirüs anne sütüne geçer mi?


Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Pandemi Döneminde Hamilelik

Araştırmalar Ne Diyor?

Mart ayından bu yana elde edilen veriler sınırlı olsa da korona virüs ve gebelik hakkında fikir verebiliyor. Son yapılan çalışmalar gebeliğin son üç ayında korona virüsün anneden bebeğe geçişinin normal enfeksiyonlarla benzer oranda mümkün olduğunu gösteriyor.(%.3.2) Anneden bebeğe geçen enfeksiyonlarda geçiş oranı ve bebeğin bundan nasıl etkileneceği gebeliğin haftasına göre değişiyor. Ancak iyi haber, çok az sayıda geçiş olan yenidoğanlarda bu durum hafif seyrediyor. (Çiftçi,2020)

Koronavirüs anne karnındaki bebeğe geçer mi?

Pandemi Döneminde Hamilelere Öneriler

Sevgili anne adayları pandemi döneminde hamile olduğunuz için kendinizi suçlamayın. Tüm zorluklara rağmen hamileliğinizin tadını çıkarmaya çalışın. Bu süreçte doktorunuzla irtibat halinde olun ve onun önerilerini dinleyin. Bu bağlamda doktorunuzla planladığınız kontrolleri aksatmamanız önemli. Doktorunuz da onay verirse temiz havada yürüyüşlere çıkmak size iyi gelecektir. Onun dışında sevdiklerinizle online de olsa görüşmeyi ihmal etmeyin. Rahatlamak için evde  bazı nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Hobilerinize vakit ayırmanız size iyi gelebilir. Zorlandığınız anlarda bir uzmandan destek alabilirsiniz. Bebeğinize sağlıkla kavuşmanızı diliyorum.

Koronavirüsle ilgili ne kadar bilgilisiniz?Testi Çözmek için Tıklayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl