Polikistik Over Sendromu Hamileliğe Engel mi?

Polikistik Over Sendromu Hamileliğe Engel mi?
03 Mayıs 2017

Polikistik Over Sendromu olan kadınların gebeliği, etkin bir tedaviyle mümkün olabiliyor. Uzmanlar, tedavi sürecinde anne adaylarını kilo kontrolü konusunda uyarıyor.

Polikistik Over Sendromu hamileliğe engel mi sorusu kadınların merak ettiği konuları başında gelir. Polikistik Over Sendromu, her 5 kadından 1'inde görülen ve genellikle genç kadınlarda oluşan bir hormonal bozukluktur. Sivilcelenme, ciltte yağlanma, saç dökülmesi gibi belirgin belirtileri bulunur. Polikistik Over Sendromu, genetik yatkınlık gösteren bir hastalıktır ve sadece kadın hastalıkları değil, tüm organ sistemleri arasında en sık görülen hormonal rahatsızlıktır. Hastalıkta yaşanan seyrek yumurtlama ya da hiç yumurtlama olmaması, gebelik için engel oluşturabilir. Uzmanlar, polikistik over sendromu olan kadınların gebe kalmakta sorunlar yaşayabileceğini ancak gebe kalma süresi uzasa da etkin bir tedaviyle hamilelik yaşanabildiğini ifade ediyor. Polikistik Over Sendromu'nda ilaçla tedavinin etkin olması için kilo kontrolünün şart olduğu da yetkililer tarafından belirtiliyor.

Polikistik Over Sendromu Hamileliğe Engel mi?  

Polikistik Over Sendromu Hamileliğe Engel mi?

Polikistik Over Sendromunda yumurtlama ya seyrek ya da hiç olmaz. Dolayısıyla gebe kalma ihtimali de düşer. Fakat her zaman bu kural geçerli değildir. Polikistik Over Sendromu olan kadınların, ilk denemelerinde hamile kalmalarına da rastlanır. Yani kesinliği olmasa da gebelik süreci, Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda gecikebilir.  

Kilo Kontrolü Şart

Uzmanlar, Polikistik Over Sendromu olan kadınların gebe kalmasının önündeki engelleri kaldırmak için tedaviye ek olarak kilo kontrolünün şart olduğunu savunuyor. Bu hastalığa sahip kadınlarda genellikle fazla kilo görülüyor ve bu kilo erkek tipi kilo alma olarak kategorize ediliyor. Hangi tip kilo alma olduğunu belirlemek için ise göbek hizasından ölçüm yapılıyor ve 88cm üzeri ise, erkek tipi kilo alımı olduğu teşhis edilebiliyor. Polikistik Over Sendromu'nu aşmak için önemli kurallardan birinin kilo verilmesi olduğunu söyleyen uzmanlar, kilo vermekte güçlük çekiliyorsa uzman bir diyetisyenden yardım alınması gerektiğini de açıklamalarına ekliyor.   

Polikistik Over Sendromu Hamileliğe Engel mi?    

Hastalar, Gelişen Tedavi Yöntemleriyle Çocuk Sahibi Olabiliyor

Polikistik Over Sedromu'nda asıl amaç yumurtlamanın tekrar sağlanmasıdır. Bunun için de ilk olarak kilo verilmesi sağlanmalıdır. Çünkü ilaç tedavisinde fazla kilo, ilacın etkinliğini azaltır ve tedavinin başarısız olmasına neden olabilir. İdeal kiloya ulaştıktan sonra ilaç tedavilerine başvurulur. İlaç tedavisinin yanında günlük aşılar ile de vücut uyarılarak yumurtlamanın olması sağlanır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.