Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Kurumayan Ev Yapımı Oyun Hamuru

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Kurumayan Ev Yapımı Oyun Hamuru
17 Temmuz 2023

Bu yazımızda, kurumayan ev yapımı oyun hamuru tarifine yer verdik.

Oyun hamuru, çocukların severek oynadığı aktivite ürünlerinden biri. Sağladığı fiziksel ve ruhsal faydaları nedeniyle kreşlerde ve okullarda dahi kullanılan bir oyuncak. Peki, oyun hamuru nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, evde yapabileceğiniz kurumayan oyun hamuru tarifine yer verdik. İşte, evde oyun hamuru yapımı…

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Çocuğunuz için evde sağlıklı ve kurumayan oyun hamuru yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kurumayan Oyun Hamuru İçin Malzemeler

  • 1 su bardağı un
  • Yarım su bardağı sofra tuzu
  • 2 yemek kaşığı krem tartar
  • 1 yemek kaşığı yağ
  • 1 bardak sıcak su
  • Gıda boyası

Oyun Hamuru Yapımı

Derin bir kapta un, tuz ve krem tartarı güzelce karıştırın. Daha sonra yağı ekleyip karıştırmaya devam edin. Kaynattığınız suya istediğiniz renkte birkaç damla gıda boyası damlatın. Sıcak suyu diğer malzemelerle birleştirip karıştırın. Su elinizi yakmayacak kadar ılıdığında masaj yaparak tüm hamuru güzelce yoğurun. Oyun hamuru hazır! Şimdi çocuğunuzla eğlenceli oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz.

İpuçları

  • Kuru malzemelere dökerken suyun sıcak olduğundan emin olun. Su ılıyana kadar kaşıkla karıştırın, daha sonra elinizle hamuru yoğurmaya devam edin.
  • Oyun hamurunu hava geçirmez bir kapta ve oda sıcaklığında saklayın. Bu sayede kuruma ve sertleşme olmayacaktır.
  • Hazırladığınız hamuru saklama koşullarına uyduğunuz sürece yaklaşık 6 ay kullanabilirsiniz.

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Kurumayan Ev Yapımı Oyun Hamuru

Oyun Hamurunun Faydaları Nelerdir?

Oyun hamuru çocuklar için eğlenceli bir oyuncak olmasının yanı sıra onlarca fayda sunuyor. Gelin şimdi oyun hamurunun faydaları neler, detaylı inceleyelim.

1. Motor Gelişimi Destekler

Oyun hamuruyla şekiller yapmak, figürler oluşturmak veya hamuru esnetip düzleştirmek çocukların el kaslarının güçlenmesini sağlar. Bu da çocuğun okul çağında kalem veya makas gibi nesneleri daha iyi tutmasına yardımcı olur.

2. Yaratıcılığı Geliştirir

Oyun hamurunun yararları arasında en bilinen özellik ise kesinlikle yaratıcılığı desteklemesidir. Zira çocukların oyun hamuru ile yapabileceği sayısız şekil ve figür bulunuyor. Farklı renklerdeki hamurlara şekil vermeleri ise hayal güçlerinin gelişmesine ve yaratıcılıklarının beslenmesine yardımcı oluyor.

3. Öğrenmeyi Teşvik Eder

Oyun hamuru sayıları, renkleri, hayvanları veya şekilleri öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Hamur ile yapılacak şekiller sayesinde çocuğunuz bunları severek öğrenecek ve aslında ilkokula hazırlık yapmış olacak.

4. Sakinleştirir

Tıpkı stres topları gibi oyun hamurları da çocukların sakinleşmesine yardımcı olur. Dokunma duygusunu geliştirmeyi sağlayan oyun hamurları, aynı zamanda çocukların farklı açılarla düşünebilmesini destekler. Zira oyun hamuruna şekil vermek, çaba gerektiren ve farklı açılardan düşünebilmeyi teşvik eden bir aktivitedir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Slime Nasıl Yapılır?

Oyun hamuru tarifi için kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah