Ovulasyon Testi

Ovulasyon Testi
15 Aralık 2016

Yumurtlamanın olduğu günler hamile kalabilmeniz için en doğru günlerdir ve yumurtlama gününüzü bilmeniz için ovulasyon testi yapmanız gerekir.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Hamile kalma şansını arttırmanızı istiyorsanız cinsel ilişki takviminizi doğru günlerde belirlemeniz faydalı olacaktır. Yumurtlamanın olduğu günler hamile kalabilmeniz için en doğru günlerdir ve yumurtlama gününüzü bilmeniz için ovulasyon testi yapmanız gerekir. Bu test ile yumurtlama dönemlerinizi tespit ederek, buna uygun olan cinsel ilişki takviminizi belirlemeniz mümkün olacaktır. Burada temel alınan nokta salgılanan hormonların seviyesi ve ortaya çıkış noktalarıdır. Bu testi eczanelerden temin edebilirsiniz.

Ovulasyon Testi Nasıl Çalışır?

Yumurtlama testi Luteinizan Hormon seviyesinin yükselmesini tespit eder. LH-piki olarak da adlandırılan bu ani, dravmatik ve hızlı LH yükselmesinin ardından 24-36 saat içerisinde yumurtlama gerçekleşir. LH-pikini takip eden ilk 24-36 saat içerinde cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı en yüksek seviyedir.

Ovulasyon Testi Ne Zaman Yapılır?

İlk olarak adet döngünüzün süresini belirlemeniz gerekir. Bu süre adet kanamanızın ilk gününden bir sonraki adet kanamanızın başlamasına kadar geçen gün sayısıdır. Eğer adet döngünüz düzensizse son 3 ay içindeki en kısa adet döngünüzü seçin. Test sonucunda pozitifi görene kadar her gün yeni bir test uygulamanız gerekir.

Ovulasyon Testinin Yapılışı

Bir kaptaki idrarınızdan test çubuğuna idrar pipetiyle beş damla kadar koyun ve sonucu 10 dakika kadar bekleyin. Test çizgisi kontrol çizgisiyle eşit veya ondan daha yoğun belli oluyorsa hamile kalmaya en uygun zaman demektir. Test çizgisi az belirginse henüz hamile kalmaya elverişli zamanda değilsiniz demektir.

Herhangi Bir İlaç Test Sonucunu Etkiler mi?

Hormon ilaçları test sonucunu etkileyebilir. Eğer öyle bir ilaç kullanmıyorsanız test sonucunu onaylamak için hekiminize başvurmalısınız Diğer kısırlık ilaçları, antibiyotikler ve ağrı kesici haplar sonucu etkilemez. Kısırlık problemleriyle ilgili tıbbi bir teşhis konulduysa yumurtlama testini kullanmadan önce doktorunuza danışın. hCG iğnelerini olduktan sonra hamile kaldıysanız veya menopoza girdiysen testi kullanmayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.