Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu
22 Mart 2017

Hamilelik çatlakları gebelik döneminde kadınların yaklaşık %90’ı büyük veya küçük çatlak problemleri ile karşı karşıya gelir. Peki, bu çatlakları önlemenin yolları nelerdir? İşte sizler için hazırladığımız bazı öneriler…

Hamilelik çatlakları gebelik döneminde kadınların yaklaşık %90’ı büyük veya küçük çatlak problemleri ile karşı karşıya gelir. Bu çatlaklar ani cilt gerilmelerinin sonucunda meydana gelir. Peki, bu çatlakları önlemenin yolları nelerdir? İşte sizler için hazırladığımız bazı öneriler… Bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.  

1- Kakao Yağı

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   

Kakao yağı, tüm dünyada kadınların yaygın olarak kullandığı doğal yöntemlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda nemlendirici özelliği de bulunan kakao yağını, her gün düzenli olarak çatlak oluşabilecek derinin gerildiği bölgelere sürebilirsiniz.  

2- Cildinizi Su İle Nemlendirin

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   

Cildinizin de tıpkı diğer organlar gibi suya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Bu nedenle günlük su alım miktarını artırın. Su ihtiyacınızı hazır meyve suları ile değil, sade su ile gidermeniz gerektiğini unutmayın.  

3- Beslenmenize Dikkat Edin

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   

Hamilelik döneminde en dikkat etmeniz gereken konuların başında beslenme gelir. Bu nedenle hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için beslenmenizin önemi büyüktür. Aynı zamanda beslenme hamilelik çatlaklarının oluşumunu da etkilemektedir. Doktorunuza veya bir beslenme uzmanına danışarak cildinizin esnekliğini artıracak vitaminleri içeren gıdalarla ilgili bilgi alabilirsiniz. Özellikle E ve C vitamini içeren besinler, hamilelik döneminde meydana gelen çatlakları önlemek için yararlı olabilmektedir.  

4- Masaj ve Düzenli Egzersiz Yapın

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   

Hamilelik dönemi boyunca egzersizin faydaları uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir. Doktorunuz aksini söylemedikçe düzenli egzersiz yapmak, hem kilo alımınızı kontrol altına alır hem de sizi rahat bir doğum için hazırlar. Ayrıca masaj ve egzersiz kan dolaşımınızı da düzenleyeceğinden çatlakları önlemede faydalı olacaktır. Cildinizin gerildiği bölgeye jojoba yağı, zeytinyağı, kakao yağı ve rüşeym yağı ile masaj yapabilirsiniz.  

5- Çatlak Önleyiciler kullanın

Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu   

Doktorunuza danışarak içeriğinde zararlı maddeler bulunmayan çatlak bakım yağları, kremler de kullanabilirsiniz. Özellikle doğal içerikli olan, paraben içermeyen ürünleri tercih etmeniz tavsiye edilir. Çatlakların oluşabileceği bölgelere doktorunuzun önerdiği miktarda ve zaman aralıkları ile kullanmanız gerekmektedir.   Hamilelik Çatlaklarını Önlemenin 5 Yolu  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.